Czym wypełnić płyty ażurowe?

Czym wypełnić płyty ażurowe?

Przydomowe nawierzchnie to bardzo ważny element całej aranżacji wokół domu. Odpowiednio dobrana nawierzchnia tworzy spójną całość i z bryłą domu i z aranżacją ogrodową oraz z ogrodzeniem posesji. Najczęściej na podjazdach i ścieżkach prowadzących do drzwi wejściowych układa się kostkę brukową. Im ciekawsza dekoracyjnie, tym lepiej, ale powodzeniem cieszą się także inne betonowe konstrukcje, chociażby płyty ażurowe. To, co wybierzemy jest odzwierciedleniem naszych osobistych preferencji, czasem właściwości technicznych. Czym są płyty ażurowe i czym je wypełnić? Ten tekst pozwoli przyjrzeć się bliżej temu typowi nawierzchni.

Płyta ażurowa – czym jest?

Często chcąc przed domem i wokół niego położyć nawierzchnię, która będzie ładnie wyglądać, zwykliśmy myśleć tylko i wyłącznie o kostce brukowej, a to nie jedyna możliwość. Płyty ażurowe także mogą łączyć zarówno funkcjonalność, jak i dekoracyjność – wszystko zależy od tego, jaki model płyt wybierzemy i w jaką aranżację go „włożymy”. Płyty ażurowe świetnie nadają się na przydomowe nawierzchnie i podjazdy przy domach, których bryły są nowoczesne. Ale czym konkretnie jest płyta ażurowa?

Płytę ażurową określić można jako kratownicę wykonaną z betonu (choć nie tylko kraciaste wzory może ona przybierać), którą zwykło się wykładać najczęściej podjazdy oraz parkingi. Ale nawierzchnię z płyt ażurowych spotkać także można patrząc na wzmocnienia nasypów czy jako umocnienie brzegów w stawach czy w innych zbiornikach wodnych. Jak widać płyty mają więc dość szerokie zastosowanie, niemniej jednak stały się także bardzo popularne wokół domów. Bardzo ważną cechą płyt ażurowych jest to, iż nie jest nimi wyłożona przestrzeń w 100%- wręcz przeciwnie, wiele tu miejsca chociażby na rośliny czy inne wypełniacze, przez co nawierzchnia z płytami ażurowymi jest nawierzchnią biologicznie czynną, umożliwiającą przepływ i wsiąkanie wody.

Gdzie warto stosować płyty ażurowe?

Płyta ażurowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy czegoś alternatywnego dla innych nawierzchni. Jak już wspomnieliśmy, płyty ażurowe znajdują zastosowanie głownie na podjazdach oraz wszelakich parkingach, ale z powodzeniem można je wykorzystać na każdej nawierzchni przydomowej czy ogrodowej – na alejkach czy na ścieżkach także. Jeśli mamy jakieś nawierzchnie wymagające umocnienia, także można wykorzystać takie płyty, ponieważ wcale nie muszą być jedynie praktyczne, ale mogą stanowić też ozdobę krajobrazu. W płyty ażurowe na nasypach można zawsze wkomponować ciekawe gatunki roślin, np. ozdobnych traw. Płyty ażurowe zdecydowanie poleca się wokół tych domów, które okresowo narażone są na jakieś podtopienia lub gdzie od czasu do czasu zbiera się nadmiar wody.

Płyty ażurowe wokół domu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy i stabilnej i równej nawierzchni, ale jednocześnie nie chcemy rezygnować z natury. Produkt ten to także sposób na nawierzchnie przy murach, przy których zwykła się zbierać woda i zagrażać ich estetyce czy stabilności. Płyta ażurowa z powodzeniem pozwoli odprowadzić nadmiar wody.

Przeczytaj również: Jak wykonać podjazd z płyt ażurowych?

Jakie zalety posiadają podjazdy z płyt ażurowych?

Płyty ażurowe są spotykane przy wielu domach, a do ich zalet z pewnością zaliczyć można:

  • Estetykę – płyty dostępne są w różnym wzornictwie, a dodatkowo można je zdobić roślinnością jaka może je uzupełniać,
  • pozwalają na „łagodne przejście” pomiędzy trawnikiem, a nawierzchnią podjazdu czy ścieżek. Całość wygląda dużo bardziej naturalnie niż w przypadku kostki,
  • płyty odprowadzają nadmiar wody,
  • płyty ażurowe dają lepszą przyczepność kołom zimą. Ich powierzchnia jest nierówna, co sprawia, że jeździ się po nich łatwiej niż po kostce,
  • wykorzystanie ażurowych płyt ogrodowych pozwala na uzyskanie intrygującego efektu wizualnego, ponieważ możemy wypełnić je dowolnym kruszywem czy zasiać w nich trawę,
  • płyty ażurowe są tańszym wariantem niż kostka brukowa, a jednocześnie są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, nie odkształcają się pod wpływem temperatury i nie pękają,

Czym wypełnić podjazd z płyt ażurowych?

Jeśli już decydujemy się na płyty ażurowe, trzeba pamiętać, iż wymagają one wypełnienia. Brak wypełnienia byłby niebezpieczny dla użytkowników – można byłoby się o płyty potykać, a także wpłynąłby negatywnie na ich wytrzymałość. Warto to zrobić także dla estetyki i dla wygody. Dobrze wybrane wypełnienie do rodzaju płyt i ich kolorystyki stworzy razem bardzo elegancką nawierzchnię.

Płyty ażurowe można z powodzeniem wypełnić żwirem, grysem, ozdobnymi kamieniami lub trawą. Jeśli zależy nam na funkcjonalności i dobrej przepuszczalności wody, a także na estetyce, można wybrać żwir lub różnoraki rodzaje kamienia. Jeśli jednak chcemy, by podjazd prezentował się bardziej naturalnie oraz by łatwo się po nim chodziło, lepiej jest wybrać zasianie trawy między przestrzeniami płyt.