Płyty ażurowe – jak wykonać podjazd?

Płyty ażurowe – jak wykonać podjazd?

O płytach ażurowych myślimy zawsze wtedy, gdy z jednej strony chcemy utwardzić swój podjazd czy inną nawierzchnię wokół domu, a z drugiej strony pragniemy zostawić sobie pod stopami zieleń i nie zabetonować całej nawierzchni. Płyty ażurowe, nie dość, że dobrze wyglądają, to jeszcze pozwalają na sprawne odprowadzanie deszczówki ze ścieżek oraz podjazdów, co jest ich niewątpliwą zaletą. Podpowiemy więc jak je układać i gdzie sprawdzą się najlepiej.

Czym są płyty ażurowe?

Wszyscy zakochaliśmy się w estetycznych i eleganckich podjazdach, a układanie nawierzchni wykonanej z kostki brukowej stało się niezwykle modne. Od jakiegoś jednak czasu wielu z nas skłania się ku bardziej ekologicznym rozwiązaniom i tutaj pojawia się możliwość zastąpienia klasycznej kostki płytami ażurowymi. Płyty ażurowe są kompromisem pomiędzy praktycznym, utwardzonym i eleganckim podjazdem, a przestrzenią biologicznie czynną, czyli zieloną oraz pozwalającą na odprowadzanie wody. Płyt takich używa się do utwardzania wszelkich przydomowych podjazdów, ścieżek, bardzo często spotkać je możemy także na miejskich parkingach.

Podjazd z płyt ażurowych – czy to dobry pomysł?

Płyty ażurowe należy ułożyć w odpowiedni sposób po to, by służyły nam długie lata w niezmienionej formie. Płyty takie nie nadają się do układania nawierzchni na podjazdach pełnych wybojów czy kamieni, ich układanie musi zostać poprzedzone wykonaniem specjalnej podbudowy, która stanowi wstępny gwarant ich stabilności na podłożu.

Wiele osób decyduje się na płyty ażurowe na podjazdach zamiast na kostkę brukową i bez wątpienia ma to co najmniej kilka zalet. Pierwszą z zalet jest to, iż nawierzchnia z płyt ażurowych jest nawierzchnią biologicznie czynną, a więc przyjazną naturze. To idealne rozwiązanie zwłaszcza tam, gdzie nie mamy zbyt wiele zieleni wokoło i trzeba walczyć o każdy jej skrawek – płyty można obsiać trawą i cieszyć się betonowo – naturalnym podłożem. Inną zaletą jest to, iż podjazd z płyt ażurowych można swobodnie wkomponować w wygląd działki – płyt nie musimy obsiewać trawą, jeśli nie chcemy, możemy natomiast wolne przestrzenie wypełnić kruszywem według własnego gustu, by całość pasowała np. do elewacji budynku lub do ogrodzenia. Nawierzchnia z płyt ażurowych jak żadna inna idealnie odprowadza wodę deszczową, pozwalając na jej swobodne wsiąkanie do gruntu podczas opadów. To sprawia, iż woda nie gromadzi się w jednym miejscu podjazdu i nie psuje jego wyglądu. Oczywiście w przypadku, gdy podjazd lub ścieżki zostały położone prawidłowo i pozwalają na równomiernie odprowadzanie wody po całej swojej powierzchni.

Jak wykonać podjazd z płyt ażurowych?

Pierwszym krokiem jest oczywiście odpowiednie rozplanowanie podjazdu i ścieżek. Płyty ażurowe w ofercie KOST-BET® dostępne są w wielu formatach, wzorach i wariantach kolorystycznych, więc na początku warto rozplanować, jak chcemy zaprojektować nawierzchnię.

Kolejny krok to wytyczenie konkretnego miejsca na podjazd oraz wyrównanie nawierzchni na tej przestrzeni. Przed układaniem płyt ażurowych niezbędne jest usunięcie humusu. Niezbędnym jest usunięcie wszelkich kamieni, pozostałości po korzeniach itp. Podłoże pod podjazd z płyt musi być jak najdokładniej oczyszczone z takich rzeczy. Warto już na tym etapie prac użyć poziomicy pamiętając, iż podjazd z płyt ażurowych układać trzeba z niewielkim spadkiem.

Kolejny i bardzo ważny krok to wykonanie podbudowy. Jest to dlatego tak istotne, gdyż dobrze i solidnie wykonana podbudowa chroni podjazd przed ewentualnymi deformacjami i osiadaniem. Jeśli wykonujemy podjazd z płyt, po którym poruszać się będą samochody, podbudowa powinna mieć grubość minimum 20 cm. Jeśli płyty ażurowe chcemy kłaść w ciągach pieszych, wtedy wystarczy nam około 15 centymetrowa podbudowa. Podbudowa powinna być kładziona w dwóch warstwach dla lepszej stabilności – może być ona wykonana np. z utwardzonego żwiru frakcyjnego lub z drobnych kamieni.

Po wykonaniu podbudowy kolejnym etapem wykonywania podjazdu będzie obramowanie go, a można to zrobić przy pomocy palisad lub krawężników czy obrzeży. Obramowanie musi być solidne, gdyż jest ono gwarantem tego czy nasza nawierzchnia podjazdu będzie się deformowała czy też nie.

Kolejną warstwą jaką należy usypać pod płytami jest tzw. podsypka, której zadaniem jest wyrównanie podłoża i zwiększenie jego przepuszczalności. Należy je dobrze wyrównać, ale nie wymagają one utwardzania.

Po wykonaniu podbudowy, obramowania i podsypki przychodzi czas na montaż samych płyt ażurowych. Warto zacząć od ułożenia pierwszej linii płyt i do nich dopasowywać resztę. Płyty warto lekko docisnąć przy użyciu gumowego młotka.

Ostatnim etapem jest wypełnienie przestrzeni ażurowych wewnątrz płyt. Można to zrobić według własnego gustu – ozdobnym kruszywem, piaskiem lub ziemią. Ostatnia opcja pozwoli nam na to, by podjazd obsiać trawą, a tym samym zyskać utwardzony i zielony, elegancki podjazd.