Rabaty z kostki brukowej, czyli jak pięknie zaaranżować ogród

Rabaty z kostki brukowej, czyli jak pięknie zaaranżować ogród

Kwiatowe rabaty to piękna ozdoba każdego ogrodu. Kolorowe kwiaty przykuwają wzrok, przyciągają miododajne, pożyteczne owady, a także są pięknym urozmaiceniem dla zieleni drzew i trawnika. By estetycznie odgrodzić rabatę kwiatową od trawy lub powierzchni utwardzonych można użyć kostki brukowej. Jak jej użyć do tego typu aranżacji?

Rabaty w ogrodzie

Rabata to część ogrodu, która najczęściej pokryta jest kolorowymi, kwitnącymi kwiatami lub małymi drzewkami czy krzewami. Najczęściej ma ona formę pasa, choć może przybierać także inne formy – wszystko zależy od wyobraźni właściciela ogrodu.

Rabaty kwiatowe zdecydowanie ożywiają ogród sprawiając, iż w morzu zieleni pojawia się coś kolorowego. To przyciąga nie tylko nasz wzrok, ale i pożyteczne owady jak pszczoły czy trzmiele, które uwielbiają rabatowe rośliny.

Ze względu na samą formę rabat, architekci ogrodów oraz ogrodnicy wymieniają kilka ich rodzajów. Tak więc mówić możemy o rabatach formalnych i nieformalnych, o rabatach wyspowych oraz granicznych. Rabatą formalną nazwiemy taką zieloną przestrzeń, na której posadzone są najczęściej strzyżone krzewy – np. cisy lub bukszpany. Wszystko ma tu być spójne, symetryczne, geometryczne. Takie rabaty są idealne do ogrodów w stylu francuskim. Rabata nieformalna to rabata pełna kwiatów o luźnej kompozycji.

To najczęściej spotykane rabaty, które pełne są kolorów i gatunków kwiatów o różnym pokroju i różnej wysokości. Luźne rabaty prezentują się pięknie w każdym rodzaju ogrodów – nawet w nowoczesnych i minimalistycznych. Rabaty wyspowe przybierają najczęściej formę klombu gdzieś pośrodku zielonej trawy wokół. Często w centrum wyspowej rabaty stroi drzewo, fontanna lub ogrodowa rzeźba. W końcu rabaty graniczne to te, które sadzi się najczęściej na końcu ogrodu, gdzieś przy płocie lub przy murze. Na ich przodzie sadzi się rośliny niższe, zaś z tyłu wysokie, a nawet pnące się.

Rabata w kostce brukowej

Choć podtytuł może być bardzo intrygujący, chodzi oczywiście o rabaty tworzone w przestrzeniach, wokół których ułożona jest kostka brukowa. To bardzo częsty widok w ogrodach – zwłaszcza na przodzie posesji, z przodu domu. Jeśli więc planujesz ułożenie sporego podjazdu z kostki lub wykonanie z niej fantazyjnej powierzchni dekoracyjnej, wkomponuj w nią rabatę, która idealnie ożywi całość. Kwiaty zawsze wprowadzają dynamikę do ogrodu, sprawiając, iż ten nie wygląda surowo. W przypadku dużych powierzchni wyłożonych kostką będzie to wręcz zabieg bardzo pożądany. Rabata taka nie wymaga wykonania obrzeży, ponieważ te są jednocześnie krawędziami sąsiadujących ze sobą chodników. W rabatach tego typu śmiało posadzić można pojedyncze krzewy, drzewka lub wiosenne czy letnie byliny.

Jak kostką odgrodzić rabatę od trawnika?

Inny rodzaj rabaty to ta tworzona np. pośrodku trawnika. Taka rabata będzie wymagała wykonania obrzeży, które można zrobić z kostki brukowej. Obrzeża z kostki brukowej są bardzo trwałe, co jest ich dużą zaletą. Poza tym będą prezentować się elegancko i gustownie – tym bardziej jeśli wybierzesz taką kostkę na obrzeża, jaka jest już użyta w innej części posesji. To stworzy klimat harmonii.

Najważniejszy będzie projekt i wykonanie sobie konturów przyszłego przebiegu rabaty oraz obrzeży. Następny etap to wykopanie rowków pod obrzeża – nie powinny mieć one więcej niż 10 – 20 cm głębokości. W rowkach powinien znaleźć się tłuczeń, czyli podbudowa o grubości kilku cm. Bezpośrednio na podbudowie układa się kostkę, a przestrzenie pomiędzy nią wypełnić trzeba mieszanką cementu oraz piasku. Wszystko polewa się wodą. Prace nie są wymagające, a pozwalają stworzyć bardzo ciekawą wizualnie przestrzeń.

Jeśli nie masz pomysłu na swój ogród i nie masz pomysłu na ciekawe ogrodzenie, podjazd czy obrzeża ogrodowe – skontaktuj się z nami. Katalog naszych produktów jest obszerny i pozwala na stworzenie ciekawych projektów tak klasyczny jak i bardzo nowoczesnych. Zapraszamy!