17 lis Porównanie trwałości tradycyjnej i ekologicznej kostki brukowej
Ścieżki, alejki, podjazdy, tarasy, chodniki, parkingi i wszelkie inne nawierzchnie można dziś wykonać z użyciem przeróżnych materiałów. Kostka brukowa to bez wątpienia materiał najpopularniejszy i cechujący się bardzo dobry parametrami technicznymi idącymi w parze z estetycznym wyglądem. Samych typów kostki brukowej jest całkiem sporo, dlatego przez wyborem nawierzchni warto ocenić, co sprawdzi się w danym miejscu i do danego przeznaczenia. Tradycyjna kostka brukowa czy może jej ekologiczny odpowiednik? Przyjrzyjmy się temu materiałowi bliżej.
Tradycyjna kostka brukowa
Tradycyjna, standardowa kostka brukowa z pewnością jest materiałem najpopularniejszym. Spotkać ją można zwłaszcza tam, gdzie wyłożenia wymagają większe nawierzchnie, a więc na wszelkich parkingach czy chodnikach miejskich. Inaczej kostkę tą można określić mianem kostki przemysłowej. Jej wygląd jest prosty, cechujący się prostotą formy, która najczęściej tworzy prostokąt lub przypomina kształtem klepsydrę. Tradycyjna kostka brukowa spotykana jest w różnej kolorystyce, choć zdecydowanie dominuje szarość.
Kostka brukowa wykonywana jest z betonu, który nadaje jej odpowiednich własności fizycznych, wpływających na jej wytrzymałość i trwałość. Dobrej klasy beton sprawia, iż tradycyjna kostka brukowa jest materiałem idealnym na te nawierzchnie, na które będzie oddziaływał nawet spory ciężar – np. w postaci intensywnego ruchu kołowego. Tradycyjna kostka brukowa będzie odpowiednia na wszelkie podjazdy i miejsca postojowe na posesjach.
Dobrej klasy kostka brukowa posiada jeszcze więcej walorów. Jest od odporna na działanie warunków atmosferycznych oraz na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jest odporna na działanie niskich jak i wysokich temperatur oraz na działanie opadów.
Tradycyjna kostka brukowa to inwestycja na lata, o ile dokonasz wyboru porządnego materiału. Solidne materiały na nawierzchnie warto kupować od sprawdzonych producentów, których produkty idą w parze z estetyką oraz wieloletnią trwałością.
Ekologiczna kostka brukowa
Na rynku materiałów na nawierzchnie mamy także możliwość kupna ekologicznej kostki jak i płyt. Co oznacza, że są one eko? Otóż jest to kostka bardzo podobna do swojej tradycyjnej odpowiedniczki, jednak jej sposób układania wspiera ekosystem na danej, wyłożonej nią powierzchni. Tego typu powierzchnia układana jest tak, by bez problemu odprowadzała wodę opadową, nie tracąc jednocześnie nic ze swoich właściwości nośnych. Kostka ekologiczna ma szczególne znaczenie w przypadku terenów zagrożonych hydrologicznie, ponieważ nie destabilizuje istniejącego na danym obszarze bilansu wodnego.
Ekologiczną kostkę brukową można układać wszędzie – podobnie jak kostka tradycyjna, także kostka eko sprawdzi się na podjazdach, parkingach, chodnikach i wszelkich alejkach. Nawierzchnia z niej stworzona pozostaje nawierzchnią biologicznie czynną.
Nawierzchnia z ekologicznej kostki brukowej może być aranżowana na wiele różnych sposobów – inwestora ogranicza jedynie wyobraźnia. To nawierzchnia ażurowa, w której kostka oddzielona jest od siebie tzw. odstępnikami dystansowymi. Odstępniki te wypełnić można wszelkim dekoracyjnym kruszywem lub też obsiać trawą. Pozwala to tworzyć bardzo ciekawe aranżacje, które są nierzadko jednymi z ciekawszych dekoracji danej przestrzeni.
Kostka ekologiczna to naturalny sposób wspierania ekosystemu, ale też sposób na ograniczenie wysokości opłaty za zmniejszenie retencji terenu – podatku od deszczówki.
Czy można powiedzieć, że kostka tradycyjna lub ekologiczna jest bardziej lub mniej trwała od tej drugiej? Absolutnie nie. Ich trwałość jest taka sama, inny natomiast jej sposób ich układania i oddziaływanie na ekosystem. Wybierając daną kostkę brukową kierujemy się względami praktycznymi, wytrzymałościowymi i estetycznymi. Warto także pomyśleć o ekosystemie – zwłaszcza tam, gdzie odprowadzanie wody może być kłopotliwe lub też jest tej wody niewiele. W KOST-BET® oferujemy modele kostki tradycyjnej jak i takie nadające się idealnie na nawierzchnie ekologiczne.
Tradycyjna kostka zdecydowanie lepiej sprawdzi się np. na tarasie, gdzie ważna jest jednolita nawierzchnia, na której łatwiej jest ustawić np. meble. W innych przypadkach można postawić na kostkę tradycyjną lub ekologiczną i nie będzie to miało większego znaczenia, poza założonymi kwestiami wizualnymi lub ewentualna potrzebą gospodarowania woda opadową.