Pielęgnacja i konserwacja ekologicznej kostki brukowej – praktyczne porady

Pielęgnacja i konserwacja ekologicznej kostki brukowej

Pielęgnacja i konserwacja ekologicznej kostki brukowej – praktyczne porady

Rozwiązania proekologiczne są coraz bardziej widoczne na rynku produktów betonowych. Dotyczy to również nawierzchni z kostki brukowej, którą można dziś bez problemu kupić w wersji eko. Nic w tym dziwnego, wszak ekologia wyznacza dziś wiele trendów i jest zarówno wyzwaniem jak i zadaniem dla nas wszystkich. Czym jest ekologiczna kostka brukowa i jak o nią dbać, by służyła nam przez długie lata?

Czym jest ekologiczna kostka brukowa?

Masz chęć stworzyć nieco śmielszą i ciekawą wizualnie nawierzchnię wokół swojego domu? Idealnie nada się do tego celu ekologiczna kostka brukowa, która jest modnym materiałem, pozwalającym na nietuzinkowe rozwiązania aranżacyjne. Nieszablonowe wzornictwo połączone z możliwością własnych kompozycji takiej kostki oraz z ideą ekologii sprawiają, iż to materiał, który rozbudza wyobraźnie i skłania ku kreatywnym rozwiązaniom.

Czym cechuje się kostka ekologiczna? Otóż, w porównaniu do tej tradycyjnej kostki, nawierzchnia tworzona z kostki eko pozwala odprowadzać wodę opadową bezpośrednio do podłoża. Poszczególne elementy nawierzchni są ułożone od siebie z zachowaniem odpowiedniego dystansu, który tworzy nawierzchnię biologicznie czynną. Przestrzenie pomiędzy kostką można obsiać trawą jak też wypełnić wybranym, dekoracyjnym kruszywem – żwirkiem, piaskiem lub kamykami. Ekologiczne nawierzchnie z kostki sprawdzają się znakomicie na wszelkich podjazdach, parkingach, ale i na ogrodowych alejkach.

Walory eko

Żyjemy w czasach, kiedy ekologia odgrywa w naszym życiu sporą rolę. Szukamy więc rozwiązań, które będą zgodne z jej duchem. Jednym z nich jest ekologiczna kostka brukowa, umożliwiająca bezpośrednie przenikanie wodzie do podłoża. Zastosowanie na nawierzchni kostki eko jest ważne zwłaszcza tam, gdzie istnieje zagrożenie hydrologiczne, a więc gdzie prawidłowe odprowadzanie wody do gruntu jest bardzo istotne. Tradycyjna, nieprzepuszczalna kostka nie jest wskazana na takowych obszarach.

Kostka ekologiczna to także większe uczucie chłodu w upalne dni, a więc poleca się układać ją w ogrodach, a nawet na miejskich skwerach. Jest nie tylko estetyczna i wytrzymała, ale także cechuje się wszelkimi parametrami wytrzymałościowymi odpowiednimi dla kostki tradycyjnej. Łatwo ją montować i demontować, a także jest wytrzymała, odporna na obciążenia oraz ścieranie i mrozoodporna. Układa się ją bez potrzeby odwodnienia nawierzchniowego, co jest sporym ułatwieniem.

Jak dbać o eko kostkę?

O kostkę ekologiczną dba się niemal tak samo jak o tradycyjną. Najlepiej jest na samym początku taką kostkę zaimpregnować lub też kupić produkt już zaimpregnowany, a więc odpowiednio zabezpieczony. Jeśli na kostce pojawią się jednak jakieś zabrudzenia lub wykwity, można się wspomóc gotowymi preparatami. Rynek pełen jest specjalistycznych środków do czyszczenia i konserwacji kostki oraz betonowych płyt. Preparaty tego typu czyszczą i odświeżają kostkę brukową oraz cechują się natychmiastowym działaniem. Usuwają uporczywe zabrudzenia, białe wykwity i przywracają nawierzchni estetyczny wygląd. Dodatkowo, odświeżają i ożywiają kolor kostki. Są proste w użyciu.

Po wyczyszczeniu kostki (pędzelkiem, wałkiem lub natryskowo), warto ją zabezpieczyć. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaimpregnuj nawierzchnię. Dobry impregnat zabezpieczy kostkę przed wnikaniem w nią tłuszczu i wody, ułatwi jej czyszczenie i zredukuje skłonność do zabrudzeń, ochroni nawierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi, wzmocni naturalny kolor kostki, etc. Tego typu preparaty warto stosować do wszelkich betonowych nawierzchni chłonnych i porowatych, narażonych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, wszelkie zabrudzenia oraz powstawanie tłustych plam np. po oleju silnikowym.

Dbanie o nawierzchnię z kostki jest wskazane, jednocześnie nie jest to nic uciążliwego i pracochłonnego. Jeśli raz dobrze wyczyścisz nawierzchnię, a następnie dokładnie ją zaimpregnujesz, pielęgnacja kostki zajmie ci dosłownie pół dnia w całym roku. Dbanie o kostkę brukową zdecydowanie przynosi widoczne korzyści, sprawiając, iż nawierzchnia stanie się jeszcze bardziej trwała oraz poprawią się jej walory wizualne.