30 lis Ochrona kostki brukowej zimą
Zima zbliża się do nas nieuchronnie, a wokół domu nawet zimą jest sporo do zrobienia. Przykładowo pielęgnacja kostki brukowej – nie możemy o tym zapominać, jeśli chcemy by piękne nawierzchnie wokół domu cieszyły nas przez długie lata. Kostka brukowa wymaga przygotowania jej na zimę jak i troski podczas opadów śniegu, czy jeśli mamy na swojej posesji do czynienia z oblodzeniami. Kostce nie służą także duże dobowe wahania temperatur i zamarzająca w jej szczelinach woda. Jak dbać więc o kostkę brukową?
Oczyszczanie kostki brukowej
Pierwszym krokiem do przygotowania kostki brukowej na zimę jest jej dokładne oczyszczenie. Możemy się tym zająć już w październiku lub w listopadzie, byleby zdążyć przez pierwszymi mrozami czy opadami śniegu. Czyszczenie to absolutna podstawa, jeśli chcemy myśleć o dalszym zabezpieczaniu kostki na zimę. Najlepiej jest oczywiście dokładnie wyczyścić kostkę ze wszystkich możliwych zabrudzeń i innych niepożądanych rzeczy jak błoto, ślady oleju silnikowego, wszelkie pyły, ale też trzeba bardzo dokładnie usunąć z kostki mchy, chwasty, wszelkie zielone naloty i liście. Mikroorganizmy takie mogą destrukcyjnie wpływać na kostkę, więc warto z nimi walczyć regularnie, jeśli tylko się pojawiają.
Najlepszym sposobem na ogólne wyczyszczenie kostki jest użycie myjki ciśnieniowej. Niektórzy producenci oferują nawet specjalne końcówki służące czyszczeniu nawierzchni brukowych pod ciśnieniem.
Jeśli zamierzamy usuwać chwasty ekologicznie, wystarczy nam sam nożyk. Większe i średnie chwasty na pewno damy radę samodzielnie wyplenić spomiędzy szczelin kostki. Jeśli jednak mamy problem z trudno dostępnymi chwastami i takimi, które są szczególnie mocno ukorzenione, może być wskazane użycie środka chwastobójczego. Bez środków chemicznych trudno nam będzie sobie poradzić w przypadku czyszczenia kostki ze wszelkich mchów, porostów czy innych wykwitów. Pojawiają się one zwłaszcza na kostce słabo nasłonecznionej, po północnej stronie posesji. W takim przypadku trzeba użyć preparatu do eliminacji porostów i glonów. Wykwity takie przyczyniają się do osłabienia struktury kostki brukowej, dlatego trzeba zawsze szczególnie na nie uważać. Nawet jednorazowa eliminacja mchów i porostów z kostki za pomocą środka chemicznego, zabezpiecza kostkę przed pojawianiem się takich organizmów na jakiś czas. Producenci środków chemicznych zapewniają, iż preparaty zabezpieczają czyszczoną powierzchnię przez dłuższy okres (12-18 miesięcy), wytwarzając środowisko przeciwdziałające powstawaniu wszelkiego rodzaju mikroorganizmów.
Impregnacja kostki brukowej
Impregnujemy nie tylko drewno, ponieważ impregnacja przyda się także kostce brukowej. Jeśli więc jest już ona odpowiednio wyczyszczona, można się podjąć tego kroku. Impregnacja powinna być robiona każdą zimą w odpowiedniej temperaturze oraz w przypadku nowo położonej kostki. Zadaniem impregnacji jest takie zabezpieczenie kostki, by nie przenikała w jej strukturę woda. Brak odpowiedniej impregnacji przyczynia się do późniejszego kruszenia się lub odpryskiwania elementów betonowych. Na mokrej powierzchni chętnie będzie rozwijać się flora bakteryjna, grzyby i mchy.
Może być tak, iż kostka brukowa będzie już zaimpregnowana fabrycznie produktami hydrofobizującymi. Preparaty do impregnacji to zazwyczaj skomplikowane kombinacje preparatów polimerowych, które tworzą na kostkach powłokę – rodzaj lakieru – o zróżnicowanych zakresie działania i trwałości. Preparaty takie zapewniają zamknięcie porów betonu „w znacznej mierze”, trwałość koloru, odporność na ścieranie i lekki połysk. Impregnacja, jak widać, nie tylko chroni, ale i jest działaniem wpływającym na estetykę kostki brukowej. Preparat preparatowi nie równy, dlatego też możemy wybrać spośród impregnatów, które będą miały ukierunkowane działanie – mogą zabezpieczać nawierzchnię przed wodą, usuwać wykwity, odświeżać i wzmacniać kolor, zabezpieczać przed porostem biologicznym, dawać efekt mokrego betonu, zabezpieczać przed solą, nadawać kostce antypoślizgowość, etc. Zaimpregnowana kostka będzie także brudziła się w dużo mniejszym stopniu.
Pamiętaj o regularnym odśnieżaniu i odladzaniu – unikaj soli
Nie wystarczy kostki wyczyścić i ją zaimpregnować, a później zapomnieć o niej na cały okres zimy. Kostkę zimą trzeba regularnie odśnieżać i odladzać, jeśli występuje na niej powłoka lodu. Istotnym jest, jakich narzędzi używamy do tego celu. Zupełnie niewskazane jest odśnieżanie kostki narzędziami metalowymi i posiadającymi ostre krawędzie. Najlepiej jest stosować plastikowe szufle lub wszelkie szufle i pługi, które zakończone są gumą. Jeśli chcemy sprawić, by powierzchnia nie była śliska nie zalecamy wykorzystywać do tego celu soli. Sól może prowadzić do powstawania przebarwień, które będą widoczne po zimie, możemy więc trwale zniszczyć estetykę kostki. Zamiast soli wykorzystać można chlorek magnezu lub chlorek wapnia. Są to produkty, które nie powodują uszkodzeń nawierzchni betonowych i są bezpieczne dla środowiska.