31 lip Krawężnik ogrodowy – zbuduj piękne obrzeże w swoim ogrodzie!
Piękny ogród to ogród zaprojektowany z rozmysłem, pasujący do bryły budynku oraz zadbany. To, czy wygląda on pięknie zależy także od tego, czy mamy w nim wydzielone strefy – chociażby do spacerowania. Alejki ogrodowe wytyczają nam ścieżki, po których możemy chodzić po ogrodzie nie zadeptując trawy, a dzięki temu przestrzeń trawnika i rabat wygląda estetycznie i cieszy oko. Każda ścieżka i ogrodowa alejka powinna posiadać swoje ramy, jakimi są krawężniki ogrodowe i dziś w artykule kilka słów na ten temat.
Co to jest krawężnik ogrodowy?
Krawężnik ogrodowy nazwać można także obrzeżem ogrodowym. Obrzeże takie wykonane jest z betonu i przeznaczone jest do zagospodarowania (wykończenia) przydomowych nawierzchni z kostki brukowej lub z płyt: na ścieżkach, na alejkach, na klombach itp. Krawężnik ogrodowy nie tylko nadaje ramy tym przestrzeniom, ale także wzmacnia je sprawiając, iż kostka brukowa się „nie rozchodzi”, nawierzchnia jest dużo bardziej wytrzymała. Dostępne w naszej ofercie krawężniki są wykonane w najlepszych technologiach, które nadają im wytrzymałości, dzięki której mogą służyć i spełniać swoją funkcję przez długi czas, nawet gdy ułożone są w miejscach narażonych na wysoką temperaturę, mocno nasłonecznionych. W naszej ofercie znajdziecie Państwo krawężniki ogrodowe w wielorakich kształtach, stylach i kolorystyce, a dobre dopasowanie ich do kostki brukowej sprawia, iż w ogrodzie stworzyć można prawdziwie imponujące aranżacje.
Rola krawężnika ogrodowego (obrzeża) to optyczne oddzielenie stref o różnych funkcjach oraz umocnienie nawierzchni.
Jak przygotować podłoże pod krawężniki w ogrodzie?
By nawierzchnie ogrodowe było wykonane poprawnie i na lata, bardzo ważnym jest przygotować pod nie stabilne podłoże. Krawężniki przejmują obciążenie jakie wywierane jest na kostkę brukową, którą otaczają. To sprawia, iż krawężniki ogrodowe muszą być zamocowane stabilnie, a możliwe to jest tylko kiedy odpowiednio przygotujemy podłoże, co stanowi pierwszy krok prac przy wytyczaniu ogrodowych ścieżek, bądź nawierzchni dekoracyjno-rekreacyjnych. Przygotowując podłoże i konkretne już miejsca na krawężniki, trzeba pamiętać, iż muszą być one prawidłowo wypoziomowane.
Do tego celu najlepiej użyć sznurka lub poziomicy laserowej. Pamiętać trzeba, że wytyczenie linii będzie proste, gdy układamy nawierzchnie o prostych liniach, a nieco bardziej sprawa komplikuje się w przypadku ścieżek ogrodowych, które biegną po łuku. Jeśli planujemy właśnie taką ścieżkę, trzeba będzie dobrze dobrać materiały do jej wykonania.
Budowa obrzeży z krawężników w ogrodzie
Etapy wykonywania nawierzchni w ogrodach, także krawężników, można podzielić na wytyczenie przebiegu ścieżek, korytowanie, odwodnienie oraz montaż obrzeży.
Gdy zaczynamy układać krawężnik, trzeba pamiętać, by układać go na jednej płaszczyźnie oraz na jednej wysokości – pomoże tu naprężony sznurek lub poziomica laserowa.
Układając krawężniki ogrodowe należy dobijać jeden element do drugiego, a robić to można np. za pomocą gumowego młota. Trzeba jednak pamiętać, by między poszczególnymi elementami zachować 2-3 mm szczeliny, których nie wypełnia się betonem a piaskiem do poziomu ułożonej następnie kostki. Obrzeża warto ułożyć tak, by obszar pomiędzy nimi stanowił wielokrotność wymiarów kostki brukowej. To pozwoli na optymalne wykorzystanie materiału oraz uniknięcie konieczności docinania kostki, co może być dość kłopotliwe.
Przykłady modnych i wytrzymałych obrzeży dekoracyjnych od Kost-bet
Standard Szary, standard Biały, standard Grafit, standard Latte i mix A12 Frappe – to odcienie obrzeży dekoracyjnych, które stanowią bestsellerowe krawężniki ogrodowe od naszej firmy.
Fanów nowoczesności na pewno zainteresuje model obrzeża dekoracyjnego ROYAL którego cechuje minimalistyczny kształt i kolorystyka oddająca klimat najbardziej nowoczesnych ogrodowych aranżacji.