Kiedy kłaść kostkę brukową?

kiedy kłaść kostkę brukową

Kiedy kłaść kostkę brukową?

Nawierzchnie z kostki brukowej są bardzo praktyczne i estetyczne. By jednak prezentowały się dobrze i właściwie spełniały swoją rolę, trzeba je dobrze ułożyć. Czy podczas układania kostki brukowej warto wziąć pod uwagę panującą porę roku, wilgotność i temperaturę? Oczywiście, że tak. Podpowiemy Wam kiedy najlepiej układać kostkę brukową i jak się za to zabrać.

Pora roku a układanie kostki brukowej

W naszej części Europy bardzo srogie zimy to już raczej przeszłość. Zaspy po pas i dwucyfrowe, minusowe temperatury zdarzają się rzadko, raz na kilka lat i najczęściej w okolicy gór. Czy więc zima wyklucza układanie nawierzchni z kostki brukowej? Czasem styczeń charakteryzuje się utrzymującymi się temperaturami na plusie, czy więc trzeba wtedy zaniechać układania nowego podjazdu lub chodnika? I tak i nie.

Panuje kilka ogólnych zasad, których trzeba przestrzegać decydując się na nową nawierzchnię.

Jeśli bardzo zależy nam na tym, by ułożyć kostkę zimą, trzeba to robić zawsze przy temperaturze powyzej 0. W innym wypadku jest to całkowicie bezsensowne i może skutkować popsuciem się całej nawierzchni w bardzo krótkim czasie. Układanie nawierzchni zimą jest dość wymagające, więc trzeba to zrobić profesjonalnie, nie samodzielnie, jeśli nie mamy doświadczenia. Najlepiej jest więc zadanie powierzyć ekipie brukarskiej, posiadającej odpowiednie zaplecze wiedzy.

Układając kostkę brukową między grudniem a lutym trzeba pamiętać, że jest to możliwe, o ile nie mamy do czynienia ze specyficznym gruntem, np. nazbyt twardym oraz zbyt mocno nasiąkliwym. Układanie kostki zimą lepiej sobie odpuścić lub zrobić to z powodu ostatecznej konieczności. Pamiętaj, prace wykonywane w cieplejszych temperaturach i przy bardziej wyschniętym podłożu wyglądają niemal całkowicie inaczej i przebiegają szybciej. Jeśli możesz, zostaw więc układanie kostki na wiosnę. Cement, który stanowi zaprawę dla kostki będzie sie wiosną zupełnie lepiej „zachowywał”, nie będzie się kruszył, a cała ułożona nawierzchnia nie będzie narażona na pęcznienie i inne niekorzystne zjawiska.

Ogólna zasada jest więc taka – kostki brukowej nie powinno się układać, jeżeli ziemia jest zbyt twarda lub zbyt grząska. Wykluczone jest więc układanie nawierzchni podczas mrozów oraz w czasach intensywnych opadów deszczu.

Układaj kostkę wiosną lub latem

Najlepszym okresem na układanie nawierzchni z kostki będzie wiosna, lato lub wczesna jesień. W tych okresach mamy pewność, że nawierzchnia będzie ułożona bez większych problemów, niespodzianek, solidnie. Wiosenne i letnie miesiące są najlepsze na wykonywanie wszelkich prac budowlanych. Warunki atmosferyczne zdecydowanie odgrywają bardzo dużą rolę jeśli weźmiemy pod uwagę późniejszą wytrzymałość danej nawierzchni.

Z tego typu pracami warto więc wstrzymać się do czasu, gdy jest sucho i ciepło. Dotyczy to zresztą wszelkich prac remontowo – budowlanych, ktore wykonywane są na zewnątrz.

Na jakim etapie inwestycji układać kostkę brukową?

Kostka brukowa to jeden z ulubionych materiałów na nawierzchnie takie jak chodniki, ogrodowe alejki, podjazdy, a nawet osiedlowe drogi. Nie tylko warunki atmosferyczne warto wziąć pod uwagę planując układanie kostki, ale i etap wykonywania prac inwestycyjnych. Jeśli budujesz dom czy inny budynek, układanie nawierzchni z kostki brukowej pozostaw sobie na koniec, jako ostatni etap prac.

Nawierzchnia z kostki to kropka nad „i”, która zwieńczy całe budowlane dzieło. Taka kolejność zdecydowanie przysłuży się nawierzchni, która zachowa dzięki temu swoją estetykę. Kostka układana jako ostatni etap prac to bezpieczeństwo nawierzchni, która nie będzie zabrudzona materiałami wykorzystywanymi na budowie (np. farbami) ani obciążona cieżkim, budowlanym sprzętem.

Podsumowując, wiosna, lato oraz wczesna jesień to najlepszy czas na układanie nawierzchni z kostki brukowej. Odpowiednia pogoda, doświadczenie brukarzy oraz właściwy etap prac inwestycyjnych to trzy ważne czynniki, dzięki którym możemy liczyć, że nasza nawierzchnia wyglądać będzie imponująco przez długie lata.