28 cze Jak układać obrzeża betonowe?
Obrzeża betonowe to bardzo istotna część nawierzchni jaką układa się wokół domu czy innego budynku. To właśnie palisady i obrzegowania stabilizują alejki, ale także pozwalają oddzielić poszczególne części ogrodowe. Dzięki odpowiedniemu obrzeżu wydzielimy więc trawnik od ogrodowej ścieżki czy nawet miejsce przeznaczone na uprawę warzyw. By jednak obrzeża oraz krawężniki dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane i osadzone. Jak to zrobić?
Funkcje obrzeży w ogrodzie
Pierwszą z funkcji jaką pewnie każdy z nas przypisałby obrzeżom i krawężnikom, jest oczywiście wytyczanie ogrodowych ścieżek, rabat, odgrodzenie ich od trawnika i ograniczenie tym samym rozrastaniu się trawy tam, gdzie tego nie chcemy. To właśnie za pomocą obrzeży i krawężników wydzielić można strefy w ogrodzie. Ale ich funkcja to także ustabilizowanie podwyższonych powierzchni komunikacyjnych jakimi są wszelkie podjazdy, alejki czy chodniki.
To właśnie obrzeża pozwalają uniknąć osypywania się ziemi z ogrodowej skarpy oraz stanowią dopełnienie wszelkich ogrodowych, nawierzchniowych kompozycji. Pozwalają lepiej uporządkować przestrzeń i kreować małą architekturę, a także stanowią część ogrodowej galanterii.
Obrzeża z betonu
W KOST-BET® znajdziecie szeroką ofertę obrzeży betonowych, jakie można śmiało wykorzystać w niejednej przydomowej aranżacji. Obrzeża wykonane z betonu cechują doskonałe parametry techniczne, a także nowoczesny design i funkcjonalne zastosowanie. Obrzeża z tego materiału są trwałe i gwarantują nam nienaganną estetykę nawierzchni na lata. Dzięki neutralnej stylistyce obrzeża sprawdzają się w wielu rolach – służą nie tylko do wydzielania jezdni, chodników czy parkingów, ale również do wykańczania fragmentów terenów zielonych. Na tę uniwersalność wpływa też fakt, że krawężniki wykonane z betonu są dostępne w ogromnej liczbie rozmiarów i kształtów.
Dużą ich zaletą jest to, iż nie wymagają one żadnej konserwacji i dodatkowych prac, dlatego są trwalsze i daleko bardzo polecane niż obrzeża z drewna czy z plastiku. Przeglądając ofertę KOST-BET® lub kontaktując się z nami możesz wybrać dokładnie to, czego potrzebujesz do swojego ogrodu – obrzeża o danej grubości, wysokości, fakturze i kolorze. To sprawia, iż z naszej oferty wybierzesz coś, co idealnie pasować będzie do charakteru Twojego ogrodu i otoczenia Twojego domu.
Jak układać obrzeża z betonu?
Obrzeża betonowe muszą być odpowiednio zamontowane, tylko wtedy będą stanowiły atrakcyjne dopełnienie przestrzeni wokół domu. Oczywiście pierwszy krok to wytyczenie miejsca, w którym ma biec ogrodowy podjazd lub alejka. Jeśli wytyczymy już te miejsca, przejść należy do przygotowania wykopu, który powinien być o ok. 10 cm szerszy niż planowana nawierzchnia. Obrzeża montuje się jako pierwsze – przed układaniem kostki brukowej czy płyt betonowych, a nawet przed wykonaniem podsypki. Zanim przejdziesz do prac, przemyśl dokładnie, by obrzeża oraz kostka czy płyty dobrze do siebie pasowały kolorystyką i stylem – wpłynie to na końcowy efekt całej nawierzchni.
Przystępując do głównych prac montażowych, w przygotowanym wykopie wykonać należy fundament z tzw. chudego betonu. Należy pamiętać, iż obrzeże układa się zanim beton się zwiąże. Obrzeża można osadzać w betonie pomagając sobie gumowym młotkiem. Pamiętać należy o wbijaniu obrzeża od strony, która nie styka się z obrzeżem poprzedzającym. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wyszczerbienia obrzeża. Ważne jest, by cały czas sprawdzać poziomicą to, czy prace idą równo. Między jednym a drugim obrzeżem powinna być niewielka przestrzeń, a więc nie układamy ich bardzo ściśle obok siebie.
Gdy obrzeża betonowe są już odpowiednio osadzone, ostatnią z prac jest uzupełnienie boków zaprawą betonową. Na sam koniec obrzeża należy oczyścić z zaprawy. Przez kolejne dni można obrzeża delikatnie polewać wodą, co jest wskazane w przypadku wykonywania prac z wykorzystaniem betonu. Gotowe!