Jak odpowiednio zafugować kostkę?

Jak odpowiednio zafugować kostkę

Jak odpowiednio zafugować kostkę?

Fugowanie, inaczej spoinowanie koski brukowej to jeden z końcowych etapów jej układania. Dobra spoina jest potrzebna, gwarantuje ona bowiem stabilność nawierzchni i może uchronić ją przed nieestetycznym „rozjeżdżaniem” się kostki. Jak dobrze za fugować nawierzchnię? Możliwości jest kilka – naszym zadaniem, jako specjalistów, jest pomóc Wam podjąć decyzję dotyczącą najlepszego spoinowania.

Po co spoinować kostkę brukową?

Jak już wspomniano, spoinowanie kostki brukowej to jeden z ostatnich etapów wykonywania nawierzchni z tego materiału. Etap jest ostatni, ale zdecydowanie niemniej ważny niż inne, wcześniejsze. Nawierzchnia z kostki brukowej wymaga spoinowania po to, by była stabilna, a poszczególne jej elementy, by pozostawały na swoich miejscach. Samo spoinowanie kostki jest procesem dość prostym, a na rynku mamy kilka rodzajów materiałów, którymi możemy wypełnić przestrzenie w nawierzchni ułożonej z kostki brukowej.

Piasek – najpowszechniejsza metoda spoinowania

Ten, kto układał kostkę na pewno wie, iż spoinowanie jej piaskiem jest najstarszą metodą, najpowszechniejszą i zdecydowanie najprostszą. Do za fugowania kostki tym sposobem wybiera się najczęściej zwykły, płukany piasek, choć można zastosować także droższe – mielony bazalt lub mielony granit. Piasek w szczelinach zapewnia nawierzchni stabilność, ale i wodoprzepuszczalność oraz elastyczność. Za fugowanie nawierzchni piaskiem ogranicza również wyrastanie roślin pomiędzy elementami nawierzchni. By wypełnić szczeliny w kostce piaskiem należy go równomiernie rozprowadzić po powierzchni – najlepiej szczotką. Zamiatając w ten sposób sprawiamy, iż piasek wypełnia szczeliny, ważne, by robić to jak najbardziej równomiernie. Oczywiście z czasem piasek może zostać wypłukany – to normalne, najczęściej dzieje się tak na skutek opadów deszczu. Dbając o kostkę i chcąc, by nawierzchnia ta była stabilna, należy go więc co jakiś czas uzupełniać.

Spoinowanie kostki cementem

Inną z metod za fugowania kostki jest spoinowanie jej przy użyciu cementu. Oczywiście do tego celu nie używa się samego cementu, a odpowiednich mieszanek stworzonych na jego bazie. Tego typu preparaty pozwalają dokładnie zapanować nad procesem spoinowania i wykonać je dokładnie tak, jak tego wymagamy.  Cechuje je także duża wytrzymałość, co jest jedną z ich zalet. Co ważne, jeśli nie jesteśmy wprawni w tego typu wykończeniach, fugowanie preparatami na bazie cementu lepiej powierzyć fachowcom. Trzeba pamiętać, iż ten rodzaj spoinowania nie zapewnia wodoprzepuszczalności nawierzchni.

Spoinowanie kostki specjalnymi żywicami

Odwiedzając jakikolwiek market budowlany przekonasz się, iż preparatów do fugowania kostki jest zdecydowanie wiele. Jednym z najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych preparatów są fugi na bazie żywic – są one gotowe do użycia, nie wymagają rozrabiania, etc. Fugi z żywicy znajdują zastosowanie w przypadku spoinowania betonowej kostki brukowej, bruku klinkierowego, płyt wykonanych z naturalnego kamienia, etc. Można je stosować na ogrodowych alejkach i chodniczkach, a także na tarasie czy na podjazdach. Fugi sprawiają, iż kostka prezentuje się bardzo estetycznie, jednolicie, zapewniają także mrozoodporność spoiny oraz są odporna na użycie soli (np. zimą na podjeździe). Bez wątpienia więc fugi żywiczne są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są także tego rodzaju fugi cechujące się zwiększonym poziomem wytrzymałości i dedykowane nawierzchniom narażonym na większe obciążenia lub wzmożony ruch.

Ciekawym rodzajem fugi jest także tzw. granofuga. Jest to tworzywo o duże dekoracyjności, wypełnione łamanymi granitami oraz piaskami. Granofugi dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, a to sprawia, iż można je dobrać idealnie pod kątem kolorystyki posiadanej nawierzchni. Aplikacja granofugi nie jest skomplikowana i można ją wykonać samodzielnie, a przy tym jest to rozwiązanie niezwykle estetyczne jak i wytrzymałe.

Jeśli wciąż zastanawiasz się czy spoinować swoje nawierzchnie z kostki brukowej lub innych materiałów, zwróć się do nas o poradę. Od lat jesteśmy jednym z wiodących producentów nawierzchni, a o procesie ich układania oraz spoinowania wiemy dosłownie wszystko.