Innowacyjne sposoby wykorzystania płyt tarasowych w architekturze ogrodowej

Innowacyjne sposoby wykorzystania płyt tarasowych w architekturze ogrodowej

Innowacyjne sposoby wykorzystania płyt tarasowych w architekturze ogrodowej

Tarasy, balkony, ścieżki ogrodowe, podjazdy i wiele innych powierzchni na zewnątrz wymagają odpowiedniej nawierzchni, która będzie jednocześnie estetyczna jak i trwała. Istnieje obecnie bardzo wiele rodzajów materiałów, z jakich takie nawierzchnie można wykonać. Dużą popularnością cieszą się płyty tarasowe w nowoczesnym wydaniu, które znajdują zastosowanie zarówno w przestrzeniach przydomowych jak i publicznych. Jak można je wykorzystać w sposób innowacyjny?

Wytrzymałość i estetyka

Cechy takie jak wytrzymałość i estetyka są kluczowe w momencie, gdy szukamy odpowiedniej nawierzchni na wybraną przez nas przestrzeń, np. pojazd lub taras. Materiał na nawierzchnię musi cechować się dobrymi właściwościami technicznymi, a takowe wykazuje beton. To popularnie wykorzystywany w budownictwie materiał, który jest wszechstronnie stosowany, głównie ze względu na swoją odporność na działanie wszelkich zewnętrznych czynników atmosferycznych. Niskie i wysokie temperatury, opady deszczu czy gradu, a nawet duże nasłonecznienie – nie mają one realnego wpływu na jakościowo wykonane nawierzchnie z betonowych płyt tarasowych.

Beton w nowoczesnym wydaniu pięknie koresponduje wizualnie z prostymi bryłami domów jak i z ciekawie zaprojektowaną roślinnością. Mnogość form jak i kolorów sprawia, iż dany produkt można bardzo dokładnie dobrać do preferowanego stylu architektonicznego. Tego typu nawierzchnie to wspaniała baza do kreatywnych rozwiązań – dają one ogromne możliwości tworzenia projektantom, przez co inwestor może mieć dokładnie tak zaaranżowaną przestrzeń, jak sobie to wymarzy.

Gdzie ułożyć płyty tarasowe?

Sposobów na innowacyjne i ciekawe użycie płyt tarasowych jest sporo. Tworzyć one mogą część architektury ogrodowej, a najczęściej umieszcza się je na tarasach i ich obrzeżach, jako sposób na wydzielenie stref w ogrodzie, sposób na wykonanie nowoczesnych donic na roślinność czy innych ogrodowych dekoracji wertykalnych.

Jak więc widać, płyty betonowe nie nadają się jedynie na układanie z nich płaskich powierzchni. Wykorzystać je można znacznie bardziej wszechstronnie i kreatywnie.

Donice z płyt tarasowych

Nowoczesne ogrody wymagają ciekawych rozwiązań architektonicznych. Płyty wykonane z betonu pozwalają na formowanie z nich wszelkich klombów, kwietników, donic, wytyczanie rabat. Beton prezentuje się szczególnie dobrze w minimalistycznym wydaniu i nowoczesnych aranżacjach – pięknie w takowych donicach prezentują się więc wszelkie wysokie trawy, formowane drzewka, strzeliste iglaki. Prostota tego typu architektury wprowadza do przestrzeni ład oraz harmonię. Szara kolorystyka betonu pięknie koresponduje z zieloną oraz purpurową roślinnością.

Wydzielenie stref w ogrodzie

Betonowe płyty tarasowe mogą być także użyte jako element wydzielający poszczególne strefy w ogrodach. Niektóre z płyt bywają stosunkowo wysokie, a więc można je wykorzystać chociażby w  wydzielenia terenu, na którym w ogrodzie bawią się dzieci. Ciekawie zaaranżowane w ten sposób płyty stają się elementem nowoczesnej architektury ogrodowej, znacząco urozmaicając całą przestrzeń wokół domu.

Ogród wertykalny

Dzięki ustawieniu pionowych płyt betonowych w równych odstępach, można je użyć jako podstawy do wertykalnego ogrodu. W ten sposób stworzysz miejsce na rośliny pnące, kwiaty doniczkowe lub małe zioła, nadając swojemu ogrodowi nowoczesny i ekologiczny wygląd.

Strefa relaksu z ogniskiem

Płyty betonowe można także ułożyć wokół obszaru, gdzie chcemy stworzyć miejsce do palenia ogniska. To zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Takie palenisko nada ogrodowi przytulnego charakteru, a jednocześnie prezentowało się będzie nowocześnie.

Jak więc widać, innowacyjnych pomysłów na zastosowanie płyt betonowych w ogrodzie jest wiele, a my wymieniliśmy tylko część z nich. Pamiętaj, że kluczową kwestią jest kreatywność i dostosowanie pomysłów do własnych preferencji i stylu ogrodu.