Impregnacja kostki brukowej

Impregnacja kostki brukowej

Kostka brukowa jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do aranżacji otoczenia przy domu. Jest niezwykle uniwersalnym i estetycznym wykończeniem, które doskonale odgrywa rolę wizytówki przydomowego otoczenia, która nadaje mu charakteru. Z tego względu warto o nią zadbać, aby nieustannie pięknie wyglądała. Nie wystarczy tylko wybrać kostkę dobrej jakości. Jeśli odpowiednio się jej nie zabezpieczy również może ulec pod presją działających na nią warunków atmosferycznych czy zabrudzeń związanych z użytkowaniem.

Bardziej narażone na wodę miejsca mogą również pękać czy może się tam zacząć rozwijać mech, grzyby, glony czy inne bakterie. Zimą pod wpływem niskich temperatur mogą pojawiać się pęknięcia, w których wiosną zaczną wyrastać rośliny, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mogą uszkodzić powierzchnię brukową. Z tego względu należy zawczasu zabezpieczyć kostkę brukową odpowiednim impregnatem, który nie tylko pomoże w łatwiejszy sposób zachować jej czystość, ale również zapobiegnie wchłanianiu się plam czy usunięcie powstałych zabrudzeń.

Jak zaimpregnować kostkę brukową?

Istnieje wiele metod, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć kostkę brukową. Poza tym również producenci kostki brukowej impregnują elementy już podczas jej tworzenia. Na rynku dostępne są też takie kostki brukowe, których nie trzeba zabezpieczać, jednak najpopularniejsze są te, które należy zaimpregnować po ułożeniu. Proces ten należy powtarzać co jakiś czas, ponieważ warunki atmosferyczne szczególnie narażenie na wodę wymywają preparaty impregnujące. Podczas procesu produkcyjnego najczęstszymi produktami impregnującymi są produkty hydrofobizujące, które zmniejszają wchłanialność wody do wnętrza kostki brukowej.

Można to zauważyć po deszczu, ponieważ podjazd zrobiony z kostki brukowej z dodatkiem tych preparatów będzie zdecydowanie szybciej wysychał. Producenci często zabezpieczają również kostkę poprzez pokrycie jej powierzchni preparatem ochronnym, które tworzą powłokę ochronna, która ma właściwości hydrofobowe i wzmacniające kolor. Na rynku istnieje szeroki przekrój preparatów do impregnacji kostki brukowej. Można je podzielić na rodzaj zabezpieczenia jakie oferują: hydrofobowe powierzchnie, usuwające wykwity solne, chroniące kolor, dające efekt mokrego betonu, chroniące przed porostami biologicznymi, chroniące przed solą, dające efekt antypoślizgowy. Zdarzają się też preparaty, które łączą kilka funkcji ochronnych. Rozpoczynając proces impregnacji kostki brukowej należy dokładnie oczyścić ją z zabrudzeń i nalotu biologicznego.

Najłatwiej jest to zrobić myjką ciśnieniową i zostawić do wyschnięcia. Z tego powodu najlepiej zrobić to podczas słonecznej, ale nie upalnej, pogody. Do nakładania preparatów najwygodniej jest użyć pędzla lub wałka, a jeśli impregnacja dotyczy dużej powierzchni dobrze sprawdzi się natrysk. Jest wiele różnych opinii na temat ilości warstw potrzebnych do zabezpieczenia kostki brukowej – zwykle rekomenduje się jedną warstwę, ale niektórzy producenci zalecają kilkukrotne malowanie. Najlepiej jest sprawdzić jak dana kostka wchłania preparat – jeśli szybko to warto pomalować ją jeszcze raz.

Gdzie szukać impregnatów do kostki brukowej?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Posiadamy szeroki wybór impregnatów i preparatów do zastosowania na naszych wyrobach betonowych. Jesteśmy rodzinną firmą działającą na rynku już od 1998 roku. Przez lata zdobywaliśmy doświadczenie w procesie produkcji kostki brukowej i galanterii betonowej. Wybierając nasze produkty mają Państwo gwarancję nie tylko najwyższej jakości materiałów, ale również gwarancję, że wybrane wzory wpisują się w najnowsze trendy aranżacji powierzchni przydomowych. Jesteśmy odpowiedzialną firmą i nie zapominamy również o ekologii i trosce o naturę.

Nieustannie rozwijamy procesy produkcyjne i tworzymy nowe rozwiązania, które dostosowane są do potrzeb klientów. Oprócz kostek brukowych posiadamy w ofercie również płyty tarasowe, murki i ogrodzenia, stopnie schodowe i inne.