Fugowanie kostki brukowej

Fugowanie kostki brukowej

Kostka brukowa jest obecnie jednym z najpopularniejszych elementów do utwardzenia i zagospodarowania przestrzeni publicznej, a także przestrzeni wokół domów. Nic dziwnego, kostka brukowa jest bardzo estetyczna i można ją dopasować bez problemu do każdego otoczenia. Jeśli chodzi o wypełnianie przestrzeni między szczelinami poszczególnych kostek, do tej pory były one zazwyczaj wypełniane zwykłym piaskiem.

Jest to bardzo proste rozwiązanie, aczkolwiek ma swoje wady, ponieważ ten rodzaj wypełnienia po jakimś czasie może zarastać trawą, mchem i innymi podobnymi roślinami, przez co nie będzie już wyglądać tak estetycznie jak po ułożeniu. Co więcej piasek również może się wypłukiwać podczas deszczu lub czyszczenia myjką wysokociśnieniową i konieczne będzie jego uzupełnianie.

Jak fugować kostkę brukową?

Fugowanie jest bardzo ważnym procesem podczas kładzenia kostki brukowej. Dzięki temu zabezpiecza się kostki przed przemieszczaniem się i poruszaniem. Jest ona swego rodzaju klinem, który stabilizuje. Sprawia to, że poszczególne elementy zaczynają tworzyć spójną jednolitą powierzchnię. Dodatkowo podobnie jak w przypadku płytek ceramicznych może być też elementem dodającym względów estetycznych. Rozwój również w przypadku nawierzchni w przydomowym otoczeniu sprawił, że zmienił się również sposób łączenia kostek brukowych.

Oznacza to, że wybór odpowiedniego materiału do fugowania może zapobiec zarastania kostki przez niepożądane rośliny i łatwiej będzie utrzymać na niej czystość. Jedną z alternatyw dla piasku jest granofuga, czyli mieszanina starannie wyselekcjonowanych łamanych pisaków i kruszyw. Odpowiednie rozdrobnienie sprawia, że zredukowany jest poziom jej wypłukiwania. Granofuga występuje w wielu odcieniach kolorystycznych co zdecydowanie ułatwia dopasowanie kolorystyczne do kostki brukowej. Można zastosować efekt kontrastu lub pełnego dopasowania w zależności od tego co chce się uzyskać. Poza tym granofuga jest dodatkowym zabezpieczeniem wytrzymałości, a odpowiednie uziarnienie sprawia, że powierzchnia jest stabilna i trwała. Brak frakcji pylastych sprawia, że wypełnienie szczelin jest dokładne co również zapobiega brudzeniu się powierzchni kostki brukowej. Innym surowcem do spoinowania kostek brukowych jest fuga na bazie żywicy. Dodatkowym atutem jest to, że nadaje się ona również do innych surowców. Ten rodzaj szczególnie jest polecany do tarasów, ścieżek ogrodowych czy przydomowych chodników.

Ten produkt zapewnia wyjątkową odporność na mróz i sól, a także ukorzenianie się roślin. Proces spoinowania fugą na bazie żywicy jest o wiele szybszy i prostszy niż ten tradycyjny. Metoda, którą się wybierze do spoinowania kostki brukowej często zależy od brukarza i jego doświadczenia i umiejętności. Warto wybrać sprawdzonego, ponieważ głównie na jego radach opiera się wybór, który może mieć wpływ na to jak kostka brukowa będzie wyglądać również za kilka lat. Poza tym nieodpowiednio wykonane fugowanie może również uszkodzić samą kostkę brukową i jej odpryskiwanie czy utratę stabilności.

Gdzie kupić solidne kostki brukowe?

W KOST-BET® posiadamy rozbudowaną ofertę kostek brukowych, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką gamą produktów. Oferowane przez nas kostki brukowe będą pięknie komponować się zarówno z tradycyjnym spoinowaniem piaskiem jak i innymi metodami fugowania. Nasze kostki brukowe są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Sprawdzają się zarówno w przydomowym otoczeniu czy podjeździe jak i w przestrzeni publicznej.

Posiadamy szeroki wybór kolorów i rodzajów, dzięki czemu mogą Państwo tworzyć unikatowe rozwiązania. Jesteśmy polskim producentem, który doświadczenie w tej branży zdobywa już od kilkudziesięciu lat tworząc swoje produkty zgodnie z aktualnymi trendami na rynku, a także zgodnie z oczekiwaniami klientów. Do produkcji naszych wyrobów używamy wysokiej jakości materiałów, dlatego mają Państwo pewność solidności i trwałości. Oprócz kostek brukowych mogą Państwo również nabyć galanterię betonową, krawężniki i inne.