Czy zimą można kłaść kostkę brukową?

Czy zimą można kłaść kostkę brukową

Czy zimą można kłaść kostkę brukową?

Często by podgonić i przyspieszyć wszelkie prace remontowo – budowlane, mamy intencję wykonywać je przez okrągły rok. Czy jednak zima jest dobrym okresem na wykonywanie pewnych prac – np. budowę podjazdu z kostki brukowej? Wszystko można sprowadzić do stwierdzenia „to zależy”. Zależy oczywiście od warunków pogodowych, które mogą być łaskawe dla takich prac lub całkiem je uniemożliwić.

Zima a prace budowlane

Zazwyczaj chcemy widzieć efekty szybko, dlatego wielu z nas nie zniechęca nawet zima przed podejmowaniem się różnorakich prac budowlanych. Nie można powiedzieć jednoznacznie, że budowa czegokolwiek zimą jest zawsze złym pomysłem. Ważnym jest natomiast wykonywanie wszelkich prac wtedy, gdy pogoda jest „pewna” oraz ze świadomością ewentualnego ryzyka i znajomością cech danego materiału budowlanego. Ogólne założenia budowlane mówią, iż najlepiej jest prowadzić prace budowlane wówczas, gdy temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Istnieje całkiem sporo prac budowlanych czy wykończeniowych, które śmiało można wykonać zimą, o ile zachowa się ostrożność i profesjonalizm.

Jeśli w miesiącach zimowych zamierzasz układać nawierzchnie z płytek, zwróć uwagę na ich rodzaj i na jakość ich wykonania. Nie trzeba wspominać, że im lepszej jakości materiał, tym bardziej można go zastosować w szerszym zakresie warunków, także tych zewnętrznych. Najlepszej klasy materiały nie będą podatne na pęknięcia i inne uszkodzenia, a o to nietrudno w przypadku kostki słabej jakości.

Zima to czas spadania i wzrostu temperatur, czas zamrażania i rozmrażania się nawierzchni, co może być bardzo destrukcyjne dla słabej jakości materiałów. Jeśli zamierzasz kłaść nawierzchnie zimą, zdecyduj się więc na to jedynie wtedy, gdy wykorzystujesz do tego celu najlepszej klasy materiał oraz masz doświadczenie i odpowiednie narzędzia do wzorowego osadzenia kostki.

Układanie kostki brukowej zimą jest możliwe, jednak musisz wiedzieć, że prace takie będą wymagały 100% staranności oraz dobrego planowania.

O czym trzeba pamiętać?

Jeśli jesteś zdecydowany układać nawierzchnię z kostki zimą, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Zgranie prac budowlanych z dobrą pogodą (brak opadów, kilka stopni Celsjusza „na plusie) to konieczne minimum. Inna kwestia to przygotowanie sprzętu grzewczego. Komfortowa temperatura powietrza to staranniej wykonywane prace, a przy tym nieoceniona dokładność. Jeśli wykonujesz podjazd lub ogrodowe alejki, zadbaj o nagrzewnice lub promienniki, dzięki którym ogrzejesz przestrzeń, na której wykonywane są prace. Ważne jest także oświetlenie – zimowe dni są krótkie, a wykonanie nawierzchni wymaga dobrego oświetlenia, by uniknąć wszelkich błędów i niedociągnięć.

Ułożona na świeżo nawierzchnia musi być pokryta kompozycją hydrofobową, w postaci wysokiej klasy uszczelniaczy i powłok zabezpieczających nawierzchnię. Tego typu preparaty zwiększają mrozoodporność nawierzchni.

Jeśli decydujesz się na układanie kostki brukowej zimą, dobrze jest wybrać materiał o wysokim stopniu antypoślizgowości. Taka kostka brukowa będzie bardziej przyczepna, co zimą jest kwestią kluczową, czasem niedostrzeganą latem. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy zimą jesteśmy zmuszeni ułożyć nawierzchnię z kostki, która eksploatowana będzie przez wielu ludzi.

Czy układanie kostki zimą jest więc sensowne?

Poniekąd bardzo. Zimowe miesiące, o ile są pogodne, dość suche i ciepłe, to lepsza dostępność fachowców i szybsze wykonywanie prac. Zimą znacznie łatwiej jest negocjować ceny, a prace wykonane w tych miesiącach to gotowa przestrzeń wokół domu na wiosnę, gdy już chcemy się nią rozkoszować. Brak pośpiechu ze strony wykonawców – brukarzy sprzyja staranności wykonywanych prac, co także jest kwestią jedną z istotniejszych.

Niższe temperatury czy krótkie dni nie powinny być hamulcami do wykonywania prac nawierzchniowych zimą. Ważnym jest jednak dobre rozplanowanie i przygotowanie poszczególnych prac. Układanie kostki zimą może okazać się krokiem bardzo opłacalnym. Ukończenie prac zimą pozwoli już od pierwszych tygodni wiosny cieszyć się zadbaną przestrzenią wokół domu.