Czy płyty tarasowe wymagają specjalnej konserwacji?

Czy płyty tarasowe wymagają specjalnej konserwacji

Czy płyty tarasowe wymagają specjalnej konserwacji?

Kostka brukowa, deski kompozytowe czy po prostu beton – nawierzchnie tego typu były do tej pory najpowszechniej stosowane na tarasach i wszelkich przydomowych podestach. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się płyty tarasowe, które mamy w szerokiej gamie dostępne także w KOST-BET®.

To jeden z ciekawszych sposobów na nowoczesne wykończenie wokół domu – trwałe, bardzo estetyczne i na lata. Płyty tarasowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego można je dopasować do wielu aranżacji. Czy wystarczy je jedynie ułożyć czy może wymagają dodatkowej, regularnej konserwacji?

Płyty tarasowe – dlaczego warto?

Nowoczesne płyty tarasowe to obecnie jeden z najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych. Sprawdzają się świetnie nie tylko na tarasach, ale i wokół basenów, na chodnikach w ogrodzie, na podjazdach. Można je dopasować zarówno do nowoczesnej jak i klasycznej architektury.

Nowe technologie pozwalają na tworzenie coraz to nowych modeli, także wielkoformatowych. Na tarasie wymagana jest nawierzchnia, która będzie trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych, co także przemawia za płytami tarasowymi jako dobrą nawierzchnią do tej przestrzeni.

Strefa wypoczynkowa jaką jest taras wymaga ciekawego zaprojektowania. Płyty tarasowe dostępne są w różnych formatach, z ciekawymi deseniami, w różnej kolorystyce. To istotne, ale ważne są także ich parametry techniczne. Dobre produkty łatwo jest utrzymać w czystości, są odporne na ścieranie, a także antypoślizgowe, czyli bezpieczne. Negatywnego wpływu nie mają na nie ani zbytnie nasłonecznienie, ani mrozy czy opady śniegu.

Modernistyczną architekturę można pięknie podkreślić dzięki szarym odcieniom płyt tarasowych – gama takiej kolorystyki jest dostępna w KOST-BET®. Poza szarościami przebierać można także pośród innych barw i deseni. Dostępne są płyty imitujące elegancki marmur czy nawet ciepłe drewno. Płyty tego typu można układać obok siebie lub też z przerwani, a szczeliny wypełnić np. dekoracyjnym gresem. Możliwości jest wiele, a jedyne co Cię ogranicza to wyobraźnia.

Czy płyty tarasowe trzeba konserwować?

Choć płyty tarasowe produkowane są według najnowocześniejszych technologii i z najlepszych materiałów, warto je zaimpregnować, by wzmocnić ich właściwości wytrzymałościowe. Przed naniesieniem na płyty jakichkolwiek środków zabezpieczających, trzeba je odpowiednio wyczyścić i na czyste podłoże aplikować dedykowany mu środek. Czysta nawierzchnia to konieczność, by składniki impregnatu wniknęły w głąb płyt.

Impregnaty zabezpieczają nawierzchnię, tworząc na nich odpowiednią powłokę ograniczającą np. wnikanie brudu. Dzięki impregnatowi powierzchnia staje się również mniej nasiąkliwa, a co za tym mrozoodporna. Odpowiednio zabezpieczone płyty nie ulegają także korozji biologicznej, na ich powierzchni trudniej zadomowić się niechcianym mchom czy porostom. Dzięki odpowiedniej konserwacji, płytom nie zagraża pojawienie się na nich plam czy wykwitów.

Przed przystąpieniem do zabezpieczania nawierzchni zawsze wykonaj próbę z użyciem danego środka w niewidocznym miejscu, na niewielkiej powierzchni. Warto wybrać produkt, który dedykowany jest wyrobom z betonu, gazobetonu i innych betonopodobnych. Płyty można impregnować wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową.

Najlepiej jest zakonserwować płyty dwiema warstwami impregnatu, położonymi w odstępnie czasowym, gdy pierwsza warstwa już wyraźnie wyschnie. Impregnat kładziemy w pogodny dzień, tak by nie miał styczności z jakąkolwiek wilgocią ani nie został zmyty z nawierzchni przez deszcz zanim wyschnie. Po nałożeniu dwóch warstw impregnatu, taras jest gotowy do użytku, gdy upłyną 2 – 3 godziny.

Płyty tarasowe to jeden z bardziej eleganckich obecnie materiałów. Wiele osób ceni je sobie dużo bardziej niż kostkę brukową. Płyty idealnie wpisują się w najnowocześniejsze aranżacje. By nawierzchnia z płyt służyła na tarasie latami, warto ją 2 razy w roku zakonserwować. Zawsze wykonuj to przy użyciu dedykowanych środków rekomendowanych, znanych marek.