5 ważnych wskazówek, jak uniknąć błędów montażowych płyt tarasowych

5 ważnych wskazówek, jak uniknąć błędów montażowych płyt tarasowych

5 ważnych wskazówek, jak uniknąć błędów montażowych płyt tarasowych

Strefa wypoczynkowa jaką jest taras wymaga ciekawego zaaranżowania, by była funkcjonalna, a nade wszystko interesująca wizualnie. Z KOST-BET® możesz zaprojektować i stworzyć swój wymarzony taras, ponieważ oferujemy Ci szeroki wybór najciekawszych minimalistycznych płyt wielkoformatowych z betonu, płyt drewnopodobnych. Szeroki asortyment sprawia, iż poszczególne produkty można wpasować w różne style architektoniczne.

Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie jednak poprawne ich ułożenie, by powierzchnia pod stopami na tarasie była wytrzymała i prezentowała się estetycznie. O czym pamiętać podczas montażu płyt na tarasie?

Miej plan i projekt

Jesteśmy zdania, iż przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych niezbędnym jest mieć konkretny plan, a nawet projekt. Sprecyzowany obraz przedsięwzięcia na papierze pozwoli uniknąć często wielu błędów i niespodzianek. Jest to tym bardziej istotne, jeśli marzy Ci się szczególnie niebanalna nawierzchnia na tarasie.

W KOST-BET® możesz wybierać spośród wielu formatów i deseni płyt, a to pozwala tworzyć najróżniejsze wzory, co tym bardziej wymaga przygotowania. Nasz zespół tworzą także projektanci, którzy są do dyspozycji naszych klientów i tworzą dla nich nawet najbardziej śmiałe projekty, oparte na najnowszych rozwiązaniach.

Dobre przygotowanie gruntu

Mając gotową wizję tego, jak ma wyglądać taras, należy odpowiednio przygotować grunt pod dalsze prace. W tym celu usunąć trzeba wierzchnią warstwę rodzimego gruntu na głębokość do 30cm. Teren pod taras musi być następnie dobrze wyrównany, muszą być wykonane spadki (2%), a całość dobrze ubita. By uniknąć błędów trzeba od razu ocenić z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia – czy jest to gleba gliniasta czy może z przewagą piasku. Schematy ułożeń uzależnione są od funkcjonalności użytkowania, kwestii estetycznych  i  co najważniejsze warunków technicznych.

Przed podjęciem decyzji o metodzie montażu płyt tarasowych zaleca się konsultacje ze sprzedawcą, projektantem lub wykwalifikowanym wykonawcą, który doradzi jaki schemat będzie najkorzystniejszy. Metody montażu  „na sucho” są  tańsze i szybsze do ułożenia. Układnie pozwoli nam na ekspresową wymianę elementu uszkodzonego. Niewymagająca skomplikowanych umiejętności montażu i rekomendowana przez naszą firmę jest metoda ułożenia płyt tarasowych na wspornikach. Przy tym schemacie mamy możliwość przeprowadzenia instalacji elektrycznej i wodnej pod płytami.

Umożliwia łatwe poziomowanie i dostosowanie nachylenia oraz regulację wysokości, możemy w każdym momencie wymienić uszkodzoną płytę. Przy tym obniżamy ciężar posadzki w przypadku tarasów piętrowych. Dodatkowymi zaletami w zastosowaniu tej metody to odporność na działanie warunków atmosferycznych, bardzo ważne aspekty to stała cyrkulacja powietrza i swobodny odpływ wody.

Staranne wykonanie obrzeży

Obrzeża tarasowe wykonuje się jeszcze przed zrobieniem podbudowy. Tarasy zwykle nie są narażone na bardzo duże obciążenia, więc ich obrzegowania nie muszą być aż tak wytrzymałe jak np. w przypadku podjazdu. Niemniej wybierz solidne materiały możesz przebierać spośród palisad dekoracyjnych, gładkich i wielu innych. Dobrze wykonane obrzegowanie to gwarancja stabilności całej nawierzchni. Obrzegowanie wykonaj na warstwie półsuchego betonu. Półsuchy beton jest istotny, ponieważ nie spływa i da się go łatwo formować.

Delikatne układanie płyt

Płyty, choć wytrzymałe i solidne, muszą być jednak montowane starannie i w miarę delikatnie na podbudowie. Nie dociskaj ich wibratorem mechanicznym czy zagęszczarką. Ewentualne różnice wysokości w montowanych płytach koryguj za pomocą gumowego młotka. Płyty wielkoformatowe, głównie ze względu na swoje gabaryty i ciężar, stanowią wyzwanie montażowe. Jeśli boisz się podejmowania układania ich samodzielnie, zleć prace rekomendowanej ekipie brukarskiej, by uniknąć błędów.

Nie zapomnij o spoinowaniu

Brak odpowiedniego spoinowania może być ryzykownym błędem. Spoinowanie można wykonać drobnoziarnistym piaskiem lub też drobnym grysem czy fugą żywiczną. Wszystkie przestrzenie pomiędzy płytami muszą być starannie wypełnione, by nawierzchnia była stabilna, a spomiędzy płyt nie przebijały się niechciane chwasty.

Podsumowując, płyty tarasowe z betonu lub innego materiału to sposób na wyróżnienie się na tle innych. Z ich wykorzystaniem można wykonać najróżniejsze aranżacje, które będą korespondowały z bryłą domu czy zamysłem ogrodu. Płyty z naszych kolekcji są unikatowe, a to pozwala tworzyć nawierzchnie, których trudno szukać gdzie indziej. Pozwala to wykonać bardzo indywidualną przestrzeń do odpoczynku, jednocześnie ponadczasową, trwałą i na lata. Przedstawione wskazówki są tylko ogólnymi zasadami jakich trzeba pilnować przy montażu tarasu, by uniknąć błędów. Szczegółowych rad udzielą Ci nasi projektanci i specjaliści w dziedzinie najlepszych nawierzchni.