Wymiary kostki brukowej. Czy rozmiar ma znaczenie?

rozmiar kostki brukowej

Wymiary kostki brukowej. Czy rozmiar ma znaczenie?

Chodniki, ścieżki, alejki, podjazdy, a nawet całe ulice – kostka brukowa pozostaje najchętniej wybieranym materiałem na tego typu nawierzchnie. Jest praktyczna i trwała, ale nade wszystko bardzo dekoracyjna i elegancka. Właśnie dlatego cieszy się taką popularnością. Cenimy sobie także to, iż kostka brukowa dostępna jest w wielu wariantach jeśli chodzi o wielkość. Jak dobrać odpowiedni rozmiar kostki do danej realizacji?

Format mini czy maxi?

Tak jak mamy wybór dotyczący różnych formatów płytek ściennych i podłogowych do domu, tak też możemy wybierać spośród modeli kostki brukowej dostępnych w różnych wariantach pod względem wielkości. Jako KOST-BET® dokładamy starań, byś zawsze miał jak największy wybór i mógł dobrać jak najdokładniej wygląd kostki do jej przeznaczenia i aranżacji. Mniejsze formaty kostki brukowej z naszej oferty są idealne na przydomowe chodniczki czy ogrodowe alejki. Duże formaty kostki i większe płyty betonowe będą z kolei odpowiednie na większe powierzchnie, jak podjazdy czy inne nawierzchnie dedykowane ruchowi kołowemu.

Im większej dokładności trzeba podczas układania danej nawierzchni, tym mniejsza kostka brukowa nada się do tego celu. Jak więc widać, rozmiar kostki zdecydowanie ma znaczenie. Układając misternie zaprojektowane alejki ogrodowe, będzie nam łatwiej ułożyć wszelkie szczegółowe wzory jeśli wybierzemy małą lub średnią rozmiarowo kostkę. Duży podjazd źle będzie układać stosując niewielkie elementy, dlatego do tego celu najlepiej wybrać kostkę o większych gabarytach. Mniejsze rozmiarowo elementy kostki brukowej nadają się również doskonale jako obrzeża i sposób na wydzielenie jakiejś przestrzeni od innej.

Duża kostka sprawdzi się także tam, gdzie optycznie zależy nam na powiększeniu przestrzeni. Tak więc dużą formatowo kostką można np. wyłożyć niewielki taras i tym samym optycznie go powiększyć. Jak więc widać, rozmiar kostki brukowej zdecydowanie ma znaczenie dla efektu końcowego danej realizacji. Inaczej prezentują się mniejsze formaty, a inaczej te w rozmiarze większym. To jaki będzie więc efekt po ułożeniu całej nawierzchni jest nie tylko zależne od kształtu kostki, sposobu jej ułożenia czy koloru, ale również od rozmiaru jaki dana kostka posiada.

Najpopularniejsze rozmiary kostki brukowej

Choć kostka brukowa różni się od siebie kolorystyką czy innymi cechami wyglądu, jej rozmiary są dość standardowe. Zdecydowanie najczęściej spotkać się można z kostką o wymiarach od 54 x 84 mm do 120 x 180 mm. Najpopularniejszym kształtem kostki pozostaje prostokąt, choć można się spotkać także z kostką w kształcie kwadratu.

Jeśli zależy Ci na materiale na nawierzchnię o jeszcze większych wymiarach, zdecydowanie warto postawić na nowoczesne płyty betonowe – ich rozmiary 400x600mm i większe. W KOST-BET® znajdziesz bogatą ofertę tego typu płyt, nawet ażurowe. Warto przejrzeć nasze propozycje, by zainspirować się do stworzenia ciekawej przestrzeni, która odpowiadała będzie na obecnie panujące trendy.

Wybór jest ogromny

Tak jak już wspomnieliśmy, możliwości jest bardzo wiele. O ile łatwo jest wybrać coś pod kątem aspektów wizualnych, o tyle trudniej Ci będzie ocenić która kostka jest odpowiednia pod kątem jakości. By nie mieć takich dylematów, najlepiej wybrać produkt od najlepszych. W KOST-BET® zajmujemy się produkcją i sprzedażą różnych nawierzchni już od lat, znamy trendy oraz wiemy czym jest wysokiej klasy produkt na dekady.

To, jaką kostkę wybierzesz powinno być także podyktowane przeznaczeniem nawierzchni jaką ma ona tworzyć. Alejkę w ogrodzie można ułożyć z niedużych elementów o mniejszej grubości, natomiast na podjazd nada się kostka zdecydowanie grubsza, mająca nawet do 10cm grubości.

Jeśli wciąż nie wiesz jaki rodzaj materiały będzie najwłaściwszy dla Twoich celów, skontaktuj się z nami. Posiadamy szeroką wiedzę na temat naszych produktów i możliwości ich wykorzystania. Doradzimy merytorycznie i pomożemy Ci opracować najlepszą koncepcję dla Twojej posesji.