05 gru Wykwity wapienne – jak sobie z nimi radzić?
Wykwity wapienne to prawdziwa zmora, a spotkał się z nimi choć raz każdy, kto posiada nawierzchnie z kostki brukowej, płyt betonowych czy jakichkolwiek kamieni. Tego typu wykwity pojawiać mogą się również na ścianach i ogrodzeniach i bywa, iż prezentują się mało estetycznie, a my poszukujemy wszelkich sposobów jak się ich pozbyć. Mimo, iż wykwity wapienne mają tendencję pojawiać się na nowo, istnieją skuteczne metody pozbycia się ich. Jak to zrobić?
Dlaczego na nawierzchniach pokazują się wykwity? Sprawdź!
Wykwity wapienne (inaczej węglanowe) to wynik reakcji wodorotlenku wapniowego z dwutlenkiem węgla z powietrza. Wodorotlenek wapniowy to produkt wiązania (inaczej hydratacji) cementu, który wykorzystywany jest do układania nawierzchni jak podjazdy czy alejki oraz do budowy ogrodzeń i elementów małej architektury ogrodowej. Część niezwiązanego wodorotlenku wapniowego mając styczność z wodą deszczową, przedostaje się przez pory kapilarne w nawierzchni na zewnątrz.
Tam związek ten stykając się z dwutlenkiem węgla ulega procesowi karbonatyzacji i przekształca się w uciążliwy do usunięcia węglan wapnia. Sam proces podciągania kapilarnego zachodzi na skutek różnicy stężenia jonów wapnia w wilgotnych warunkach. Im więcej wody dostanie się poprzez pory w betonie lub w podobnej nawierzchni, tym więcej wykwitów może się na niej pojawić. To właśnie owy węglan wapnia jest nalotem, który prezentuje się nieestetycznie i to z nim podejmujemy czasem nierówną walkę. Niemniej stosując sprawdzone metody jest on zawsze do usunięcia. Pamiętać także trzeba, iż pojawianie się takowych nalotów jest przejściowe i zawsze ustępuje wraz z biegiem czasu.
Trzeba pamiętać, iż wykwity wapienne w niczym nie szkodzą nawierzchni ani materiałom, z których jest ona wykonana. Ich największy minus to jedynie nieestetyczny wygląd. Z tym oczywiście można sobie w pełni poradzić.
Jak usunąć wykwity wapienne? Radzimy!
Wykwity tego typu są oczywiście do usunięcia, a można to zrobić chociażby przy użyciu dedykowanych temu preparatów specjalistycznych. W usuwaniu tego typu wykwitów nie pomoże sama woda, nawet pod ciśnieniem jakie generuje myjka ciśnieniowa. Nie warto także zabierać się za usuwanie wykwitów metodą ścierną, a więc poprzez traktowanie ich wodą z piaskiem pod dużym ciśnieniem – w niektórych przypadkach może to być niewskazane dla danej nawierzchni i uszkodzić ją.
Najlepszą metodą jest zastosowanie preparatów, które przeznaczone są do walki z wykwitami. Zazwyczaj są to preparaty kwasowe, których pH wynosi około 1- 3 i tylko takie są w stanie poradzić sobie z mocno zasadowymi wykwitami wapiennymi.
W sklepach budowlanych i w naszej ofercie można znaleźć różne preparaty usuwające osady wapienne z kostki czy betonu, dlatego warto zawsze zapytać o radę doświadczonego sprzedawcy. Środki do czyszczenia wykwitów mogą się bowiem różnić pod względem ilości środków powierzchniowo czynnych, stężenia czynnika aktywnego w danym preparacie. By przekonać się, iż dany preparat jest bezpieczny dla naszej nawierzchni, warto wykonać próbę w mniej widocznym miejscu.
Kwasowe preparaty usuwające wapienne wykwity są środkami mocnymi, wręcz żrącymi. Zawsze używaj ich więc z zachowaniem pełnej ostrożności, chroniąc swoje oczy, skórę czy drogi oddechowe. By zapobiec nawrotom wykwitów warto zabezpieczyć swoją nawierzchnię stosując dostępne impregnaty hydrofobowe.