Układanie krawężników w ogrodzie

Układanie krawężników w ogrodzie

Układanie krawężników w ogrodzie

Krawężniki to typ obrzeży betonowych, które znajdują zastosowanie w przestrzeni ogrodowej. Choć są one najczęściej kojarzone z ulicami i podjazdami, to można je z powodzeniem ułożyć także wzdłuż ogrodowych alejek. W każdym przypadku krawężniki pełnią dwie ważne funkcje – mają za zadanie dekorować nawierzchnię i estetycznie ją wykończyć oraz ustabilizować ją. Kiedy sprawdzi się krawężnik w ogrodzie i jak go układać?

Krawężniki w ogrodzie – po co?

Krawężnik to prostokątny element wykonany z betonu, stanowiący brzeg nawierzchni podjazdu, miejsca parkingowego, uliczki czy alejki. To niewielki segment, który jednak ma ważne zadanie do spełnienia. Tym zadaniem jest głównie stabilizacja całej nawierzchni.

W KOST-BET® oferujemy szeroki wybór ciekawych krawężników betonowych, które śmiało można dobrać pod kątem formy czy kolorystyki, tak, by idealnie korespondowały z bryłą domu oraz z charakterem ogrodu. Tutaj podkreślić należy drugą funkcję krawężników, a więc funkcję estetyczną. Dobrze dobrane krawężniki to harmonijne wykończenie ogrodowej, małej architektury, zaś harmonia sprzyja relaksowi oraz satysfakcji z posiadania idealnie zaprojektowanej przestrzeni wokół domu. Wbrew pozorom, aranżacja przestrzeni ogrodowej bywa zadaniem bardzo wymagającym i nie łatwym, dlatego jeśli ciągle stoisz przed wyborem idealnej nawierzchni i krawężników do swojego ogrodu, w KOST-BET® zawsze służymy pomocą naszych pracowników i architektów!

Podsumowując, krawężniki betonowe są swojego rodzaju separatorami, oddzielającymi od siebie różne powierzchnie wokół domu. Dzięki krawężnikom możemy skutecznie oddzielić różne obszary od siebie, zapobiegając przemieszczaniu się i mieszaniu materiałów, a także stwarzając dogodne warunki zarówno do przemieszczania się po ogrodzie, jak i do rozwoju różnych gatunków roślin.

Układanie krawężników krok po kroku

Odpowiednie zaplanowanie prac budowlanych to połowa sukcesu – tak samo jest w przypadku krawężników oraz ich montażu w ogrodzie. W KOST-BET® nie pozostawimy Cię samemu sobie i wraz z Tobą stworzymy plan techniczny tego, jakie prace trzeba wykonać oraz wizualizację tego, jak ma wyglądać efekt końcowy danej inwestycji. Pierwsza i najważniejsza rzecz to oczywiście wyznaczenie obszarów, gdzie powstanie nawierzchnia ograniczona krawężnikami. Powinniśmy odpowiednio zmierzyć powierzchnię, którą będziemy zapełniać segmentami krawężnikowymi.

Teren, na którym ma powstać nawierzchnia musi być w pierwszej kolejności odpowiednio wyrównany. Nie może tu być żadnych spadków oraz wzniesień – dopiero na równym podłożu można zaczynać kolejne etapy prac. To, co ważne to precyzja – układanie ścieżek, podjazdów oraz krawężników to prace, które muszą być bardzo szczegółowo wyliczone i wytyczone. Granicę tworzonej nawierzchni najlepiej wyznaczyć przy pomocy poziomicy laserowej lub sznurka. Kolejny ważny krok podczas prac związanych z układaniem krawężników to wykonanie podbudowy – może być ona zrobiona z kamienia umieszczonego w rowkach, w których następnie znajdą się krawężniki. Krawężników nie układamy bardzo ściśle obok siebie – pomiędzy jednym a drugim elementem powinno być zawsze ok. 2 – 3 mm przerwy. To właśnie w tych przerwach umieszcza się w dalszej kolejności zaprawę cementową. Poza kruszywem w podbudowie znaleźć się powinien także tzw. suchy beton.  Tak wykonany montaż zapewni stabilną konstrukcję, która będzie stanowiła sztywne ramy dekoracyjnej nawierzchni.

Poza krawężnikami w ofercie naszej firmy znajdziesz także obrzeża betonowe oraz palisady. To, jaki rodzaj wykończenia będzie odpowiedni dla danej nawierzchni zależy od jej charakteru oraz przeznaczenia. Krawężniki sprawdzą się najlepiej w przypadku podjazdów i uliczek, po których odbywa się ruch kołowy, ponieważ wytrzymają one największe obciążenia.  Na ścieżkach przeznaczonych dla pieszych wystarczające będą obrzeża.

Palisady polecane są do układania na niewysokich nasypach, gdyż zapobiegają osuwaniu się ziemi. Niezależnie od tego czego potrzebujesz, w KOST-BET® mamy wszystko. Nasza oferta skonstruowana jest tak, by tworzyć harmonijne projekty, które składać mogą się jednocześnie z krawężników, obrzeży i palisad. Wszystkie one pozwolą stworzyć Ci niebanalną i nowoczesną przestrzeń wokół domu, równie estetyczną co trwałą na całe lata.