25 maj Systemy odwodnienia dla kostki brukowej – jak zapobiec powstawaniu kałuż?
Systemy odwodnienia to bardzo ważne elementy konstrukcyjne, niezbędne na każdej posesji. To właśnie dzięki nim nigdzie nie zatrzymuje się woda, nie powstają kałuże, które finalnie mogłyby niszczyć nawierzchnię kostki czy też fundamenty budynków. Stojące kałuże to ryzyko zalania garażu, zniszczenia mienia, lokalnych podtopień. Jak radzić sobie z nadmiarem wody deszczowej na działce i czy można skutecznie odwodnić nawierzchnię z kostki brukowej wokół domu?
System odwodnień liniowych – praktyczny i estetyczny
Czy wodę z posesji można odprowadzić w sposób, który będzie wyglądał estetycznie? Oczywiście! Można to zrobić chociażby dzięki systemom odwodnień liniowych. To dzięki nim można uchronić przed nadmiarem wody nawierzchnię z kostki brukowej, jak i fundamenty lub ściany domu. Dzięki dobrze zaprojektowanym systemom odwodnień nie będziesz musiał więcej martwić się o nadmiar wody czy błota na własnym podwórku.
Systemy odwodnień są szczególnie niezbędne tam, gdzie mamy do czynienia z gruntami trudno przepuszczalnymi dla wody, a więc z glebami gliniastymi czy ilastymi. O systemach odwadniających musisz pomyśleć także wówczas, jeśli większość Twojej posesji jest wykończona kostką. Nawierzchnia z kostki prezentuje się imponująco, jednak jej duża powierzchnia w czasie deszczu nie przepuszcza wody w głąb gleby, dlatego systemy odwadniania są tu niezbędne. Sam system odwadniający projektuje się zgodnie z resztą aranżacji projektu, tak by pasował do niego estetycznie jak i by był wydajny i dostosowany do ilości możliwych opadów na danym terenie.
System korytek do odprowadzania deszczówki
Podstawowym elementem systemów odwadniających są tzw. korytka, które odbierają i odprowadzają nadmiar wody opadowej z posesji. Korytka projektowane są w specjalny sposób tak, by się nie zapychały oraz by dawały możliwość szybkiego przepływu wody – to ważne podczas ulewnych burz.
Zazwyczaj ich przekrój poprzeczny ma kształt litery V lub U. Podobnie jak najlepszej jakości kostka brukowa, także korytka wykonane są trwale, tak by były odporne na działanie wszelkich niekorzystnych warunków atmosferycznych. Korytka zabezpiecza się kratką, która uniemożliwia przedostanie się do nich zanieczyszczeń takich jak liście czy gałezie, a tym samym zablokowanie przepływu wody opadowej. Podobnie jak w przypadku kostki brukowej, także korytka dobiera się zgodnie z klasą ich wytrzymałości do możliwych obciążeń i rodzaju ruchu jaki panuje w danym miejscu.
Gdzie odprowadzana jest deszczówka? Jest na to kilka możliwości. Woda z opadów deszczu może trafiać do kanalizacji deszczowej ogólnospławnej, do rowów melioracyjnych, a można także pokusić się o rozprowadzenie jej po działce dzięki drenażowi rozsączającemu.
Nawierzchnia ażurowa
Jeśli na naszej posesji występują grunty dość dobrze chłonące wodę, możemy pokusić się o położenie nawierzchni z płyt ażurowych lub też tak ułożyć kostkę lub płyty betonowe, by aranżacja posiadała „okienka”, przez które będzie wsiąkała woda prosto w grunt. Nawierzchnia z zaprojektowanymi szczelinami prezentuje się nieszablonowo i ciekawie, a można ją uzupełnić według upodobań trawą, gresem czy drobnymi kamyczkami. Czynna biologicznie nawierzchnia na posesji znacząco ogranicza powstawanie kałuż, gromadzenie się większej ilości wody i możliwych podtopień.
Ażurowe nawierzchnie sprawdzą się zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych aranżacjach. Są one zazwyczaj minimalistyczne, a dodatkowo można je ułożyć według własnego, indywidualnego zamysłu. Płyty ażurowe to jeden z tańszych sposobów na odprowadzenie nadmiaru wody, a jednocześnie trwały i dekoracyjny pomysł na ciekawą nawierzchnię wokół domu.
Podsumowując, istnieje co najmniej kilka sposobów na skuteczne odprowadzenie nadmiaru wody z podjazdu czy całej posesji. W czasach, gdy borykamy się z ogólnym niedoborem wody, warto dodatkowo spróbować magazynować ją we własnym zbiorniku retencyjnym. Może to być staw, oczko wodne lub zbiornik zamknięty pod powierzchnią ziemi.