Sposoby wykorzystania płyt ażurowych

Sposoby wykorzystania płyt ażurowych

Sposoby wykorzystania płyt ażurowych

Podjazdy, skarpy, ogrody – we wszystkich tych miejscach na pewno choć raz widzieliście płyty ażurowe. To rodzaj nawierzchni, który świetnie sprawdza się, by utwardzić dane podłoże czy wzmocnić je przed osuwaniem się. To podłoże bardzo cenne, ponieważ służy odpowiedniej gospodarce wodnej na danym terenie – pozwala spływać wodzie i jednocześnie wsiąkać jej w grunt. Jak wykorzystuje się płyty ażurowe?

Czym są płyty ażurowe?

Płyty ażurowe to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych materiałów na nawierzchnie różnego typu. Są one dość charakterystyczne, a to za sprawą otworów z jakich składa się ich budowa. To właśnie owe otwory sprawiają, iż płyty te nazywamy ażurowymi. Mają one zresztą przez to całkiem sporo zalet – umożliwiają odpowiednią retencję wody, a także wzrost roślin na danym podłożu. Umożliwiają wsiąkanie wody, nie zatrzymują jej, dlatego są często wykorzystywane na terenie, który z gospodarką wodną miewa problemy i inny rodzaj nawierzchni (pełne płyty betonowe czy kostka brukowa) nie sprawdził by się na nim zupełnie.

Jest to także idealna nawierzchnia dla tych, którzy cenią sobie w swoim otoczeniu bardziej naturalne rozwiązania. Płyty ażurowe można wypełnić kamyczkami lub pozwolić rosnąć pomiędzy nimi trawie lub innym niewielkim roślinom – to sposób na utwardzoną nawierzchnię, a jednocześnie jej bardzo naturalny wygląd.

Zalety płyt ażurowych

Osoby, które wybierają płyty ażurowe zauważają, iż posiadają one całkiem sporo zalet. Część z tych zalet już wymieniliśmy, można jedynie dodać, że płyty ażurowe pozwalają na stworzenie nawierzchni o różnych wzorach. Są one dostępne w różnych formach i wariantach (także kolorystycznych), dlatego pozwalają na stworzenie ciekawej nawierzchni wokół domu czy w miejscu publicznym.

Ogród, w którym stworzone są alejki z płyt ażurowych wygląda lekko i naturalnie – płyty tego typu pięknie prezentują się z roślinami i wyglądają na ich tle harmonijnie. Jeśli chcemy jeszcze ciekawszego efektu aranżacyjnego, śmiało możemy łączyć płyty ażurowe z pełnymi płytami czy innymi rodzajami nawierzchni – zależnie od danego produktu będzie to rozwiązanie właściwe dla aranżacji klasycznych jak i nowoczesnych. Różne rozwiązania to możliwość stworzenia takich nawierzchni, które będą najpełniej wpisywały się w rozmaite potrzeby konkretnych osób.

Płyty ażurowe korzystnie wpływają na procesy glebotwórcze, co docenią osoby, którym na sercu leżą kwestie środowiskowe. Umożliwiają one nie tylko przenikanie wilgoci wgłąb gleby, ale i promieniom słonecznym, a nawet mikroorganizmom. To zdecydowanie hamuje obumieranie gleby, a nawet wpływa na jej tworzenie się.

Gdzie stosuje się płyty ażurowe?

Jak już wspomniano, płyty ażurowe to dobra alternatywa dla innego rodzaju nawierzchni układanych na posesjach prywatnych lub w przestrzeni publicznej. Najczęściej układa się je na podjazdach oraz na parkingach, gdzie sprawdzają się znakomicie.

Podobnie sprawdzą się na wszelkich ścieżkach i chodnikach. Ciekawym zastosowaniem płyt ażurowych są rowy oraz nasypy – tego typu płyty idealnie wzmacniają takie ukształtowanie terenu, a dodatkowo pozwalają na swobodne wsiąkanie wody, często zabezpieczając w ten sposób dany teren przed zalaniem.

Wszelkie nasypy -np. przy drogach, dzięki płytom ażurowym są dobrze wzmocnione, a płyty te zapobiegają ponadto ich rozmyciu i osuwaniu się. Płyty ażurowe można także ułożyć wokół domu (lub każdego innego budynku), tuż przy jego ścianach. To dobry sposób, by ściany pozostały czyste, a mur nie podsiąkał i nie ulegał powolnemu niszczeniu.

Jak więc widać wyraźnie, płyty ażurowe mają bardzo szerokie zastosowanie, a przede wszystkim są nawierzchnią bardzo przyjazną środowisku oraz glebom. Poza chodnikami, ścieżkami czy podjazdami warto je także stosować na patiach, tarasach, dziedzińcach. Dzięki zastosowaniu płyt ażurowych będziemy mieć pewność, że wymienione konstrukcje nam nie podmokną i będziemy mogli z nich korzystać w niezakłócony sposób, nawet po intensywniejszych opadach deszczu.