22 sie Spoinowanie kostki brukowej piaskiem kwarcowym
Kostka brukowa i płyty betonowe to najczęściej wybierane nawierzchnie do ogrodów i nie tylko. Są eleganckie i bardzo estetyczne, a przy tym bardzo funkcjonalne i bezproblemowe w użytkowaniu. By jednak były one wytrzymałe po ich ułożeniu należy wolne przestrzenie pomiędzy nimi wypełnić odpowiednim spoiwem – może to być piasek kwarcowy.
W jakim celu spoinuje się przestrzenie w nawierzchni z kostki?
By kostka pełniła idealnie swoją funkcję stabilnej nawierzchni w ogrodzie czy wokół domu i by cieszyła oko swoją estetyką, musi być fachowo ułożona, a także wykończona. Jedno z takich wykańczających działań to właśnie wypełnienie przestrzeni pomiędzy pojedynczymi elementami nawierzchni spoiną. Rodzajów spoin jest kilka, to jaki rodzaj wybierzesz to często kwestia efektu jaki chcesz uzyskać.
Niemniej spoinowanie kostki brukowej to proces bardzo ważny. To właśnie wypełnione przestrzenie między elementami nawierzchni sprawią i zagwarantują, iż nawierzchnia ta będzie stabilna, a poszczególne jej elementy nie zaczną się przesuwać na różne strony. Spoina to klin, który sprawia, że nawierzchnia staje się jednolita i zwarta, nie jest zaś zbiorem pojedynczych, luźno ułożonych elementów.
Jak już wspomnieliśmy, metod spoinowania jest kilka – od Ciebie zależy co wybierzesz. Metody spoinowania pozwalają bowiem osiągnąć dość zróżnicowanie efekty wizualne nawierzchni. Spoina powinna być też dobrana odpowiednio do technologii, w której układano kostkę. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, czy nasza nawierzchnia przepuszcza wodę czy też nie – to ważne w procesie wyboru spoiny. Nawierzchnie są układane w przeważającej liczbie przypadków metodą „na sucho” (posiadają podbudowę z kruszywa) lub metodą „na mokro” (wykonywane na wylewce betonowej). Nietrudno zgadnąć, która z tych metod przepuszcza wodę, a która nie. Wyboru spoiny dokonuje się także w oparciu o te metody. Ale wybór spoiny będzie także zależny od tego czy nasza nawierzchnia jest budowana w oparciu o metodę sztywną czy też metodę elastyczną. Pod tym kątem także dopiera się rodzaj spoinowania – sztywnego lub elastycznego.
Kiedy spoinować piaskiem kwarcowym?
Piasek kwarcowy to materiał bardzo uniwersalny, o wielu zastosowaniach, szeroko stosowany w budownictwie, także w budowie nawierzchni. Poza tym bez piasku trudno wyobrazić sobie ogrodnictwo, wyrób szkła, dekoratorstwo i wiele innych dziedzin. Głównym składnikiem takiego piasku jest krzemionka SiO2. Piasek jest niczym innym jak rozdrobnioną skałą osadową, a jego drobinki mają najczęściej gradację od 0,05 do 2 mm. Suchy piasek kwarcowy wykorzystuje się do wypełniania spoin w kostce brukowej.
Dlaczego kostkę warto spoinować piaskiem kwarcowym? Spoinowanie z użyciem piasku jest najstarszą metodą spoinowania, jednocześnie bardzo uniwersalną i wciąż powszechnie stosowaną. To najprostsza metoda, jednocześnie wytrzymała i w 100% spełniająca swoją funkcję. Do spoinowania kostki brukowej należy uczyć piasku czystego, a więc przepłukanego. Spoinowanie piaskiem ma tę zaletę, iż nawierzchnia taka jest świetnie przepuszczalna dla wody, określa ją się także nawierzchnią elastyczną. Spoinowanie piaskiem kwarcowym powinno być wykonane bardzo dokładnie, zaraz po ułożeniu nawierzchni. Jeśli piasek po jakimś czasie zacznie się wypłukiwać, trzeba go będzie uzupełnić – to ważne, można to robić raz na rok lub raz na dwa lata.
Ale piasek to nie jedyna metoda na spoinowanie kostki brukowej. Można to także robić z zastosowaniem fug żywicznych. Taka fuga sprawia, iż nawierzchnia wygląda bardzo jednolicie, co dla wielu jest bardzo zadowalającym efektem wizualnym. Przestrzenie w kostce brukowej można także spoinować zaprawą cementową – specjalną, taką która jest dedykowana takim celom. Zaprawa cementowa sprawi, iż nawierzchnia będzie zdecydowanie bardzo wytrzymała, jednak jej wadą jest całkowita nieprzepuszczalność wody.