21 lip Podsypka pod płyty ażurowe – jak je układać?
Płyty ażurowe to bardzo uniwersalny materiał na wszelkie ogrodowe alejki oraz podjazdy. W porównaniu z pełnymi płytami lub z kostką, płyta ażurowa tworzy powierzchnię biologicznie czynną, świetnie chłonącą wodę, a przy tym jest to estetyczny sposób na wykończenie przestrzeni wokół domu i nie tylko. Jak i gdzie układać płyty ażurowe i jaką podsypkę wykorzystać do ich ułożenia?
Płyta ażurowa – jakie ma zalety?
Płyty ażurowe są coraz częściej wykorzystywane jako ciekawy rodzaj nawierzchni wokół domu. Wiele osób ceni je sobie głównie przez to, iż pozwalają one na stworzenie zielonej nawierzchni, która jest także biologicznie czynna. Płyty takie umożliwiają wzrost roślin oraz obieg wody, a to spora zaleta w porównaniu z tradycyjną nawierzchnią z kostki. Można więc śmiało powiedzieć, iż jest to sposób na podjazd lub alejki, które pozostają w zgodzie z naturą i sprawiają, iż przestrzeń wokół domu wygląda lekko i naturalnie.
Mimo tego, iż płyty ażurowe prezentują się lekko, to są one tak samo mocne i grube jak inne rodzaje nawierzchni dostępnych w KOST-BET®. Dzięki swojej wytrzymałej budowie nadają się idealnie na podjazdy oraz można je układać w każdym miejscu, które narażone jest na większe obciążenia oraz ruch kołowy. Zależnie od tego jaki efekt końcowy podoba nam się bardziej, płyty ażurowe można uzupełnić kruszywem (np. białymi, drobnymi kamykami) lub też pozwolić im obrosnąć trawą. Co ważne – trawę taką można bez problemu kosić!
Płyty ażurowe na podjazdach i alejkach mają zdecydowanie sporo zalet. Można tu wymienić również łatwość i szybkość ich układania, łatwe utrzymanie płyt w czystości, brak konieczności wykonywania dodatkowych odwodnień, itp. Co bardzo istotne – nawierzchnie z płyt ażurowych są szczególnie polecane tam, gdzie teren jest lekko podmokły oraz występują na nim nierówności.
Jak układać płyty ażurowe?
Nie ma pożądanego końcowego efektu bez uprzednio dobrze wykonanego projektu. Zanim więc przystąpisz do układania nawierzchni z płyt ażurowych, dobrze przemyśl sam projekt. Na wstępnie zastanów się, gdzie ma przebiegać podjazd lub ścieżka, jaką ma mieć szerokość oraz jaki rodzaj płyt, ich kolorystyka będzie najodpowiedniejsza do Twojego ogrodu. Dobrze przygotowany projekt to gwarancja tego, iż prace budowlane przebiegną sprawniej i można będzie uniknąć poprawiania czegokolwiek.
Podłoże do układania płyt ażurowych należy odpowiednio przygotować. Tam, gdzie mają być one układane oczyszczamy podłoże, a więc usuwamy kamienie, korzenie oraz wszelkie nierówności. Oczyszczoną powierzchnię pod płyty trzeba następnie odpowiednio utwardzić i ostatecznie wyrównać. Płyty ażurowe wymagają również zagęszczenia podłoża, na którym mają być ułożone. W tym celu stosuje się piasek lub pospółkę. Ta ostatnia to mieszanina żwirków i niedużych kamyczków.
Najważniejszą dla nawierzchni jest podbudowa, bo to właśnie ona jest właściwą warstwą nośną. Najlepsze podbudowa dla płyt ażurowych to tłuczeń, żwir lub grys. Podbudowę najlepiej usypywać dwuetapowo – jedna warstwa, utwardzenie, druga warstwa, utwardzenie. Wykonanie podbudowy to przedostatni etap prac. Po nim zostaje jeszcze ułożenie obrzeży, które mogą być wykonane z krawężników lub palisad. To ono stabilizuje całą powierzchnię. Na podbudowie wysypuje się dodatkowo warstwę tzw. podsypki – im będzie ona bardziej przepuszczalna, tym lepiej.
Jeśli mamy już ułożoną nawierzchnię z płyt, zostaje wypełnienie ich otworów – można to zrobić przy pomocy ziemi, na której urośnie trawa lub dekoracyjnych kamyczków. Obecnie, także w KOST-BET®, znajdziecie mnóstwo różnych płyt ażurowych, które można aranżować na dziesiątki sposobów. To uniwersalny rodzaj nawierzchni, pasujący zarówno do ogrodów klasycznych jak i bardzo nowoczesnych.
Płyty ażurowe to rodzaj nawierzchni, którą w prosty dość sposób można ułożyć nawet samodzielnie. Ważna jest tu jednak dokładność, nie może być mowy o żadnym niedbalstwie i bylejakości, jeśli chcemy mieć nawierzchnię na lata. Wszelkie porady i wskazówki znajdziecie u naszych fachowców w KOST-BET®.