Podjazd do garażu z kostki – o czym trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Podjazd do garażu z kostki

Podjazd do garażu z kostki – o czym trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Trwała, wytrzymała i odporna, a do tego bardzo estetyczna – tak pokrótce można opisać kostkę brukową, która jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych materiałów na nawierzchnie wokół domu i nie tylko. Kostka świetnie nadaje się na schody, ogrodowe alejki, ale dobrze sprawuje się również na podjazdach. Sekret tego, iż jest to nawierzchnia, która przez całe dekady dobrze będzie spełniała swoje funkcje tkwi w tym, by wybrać najlepszy jakościowo materiał oraz prawidłowo go ułożyć. Jakich porad warto udzielić osobie, zastanawiającej się czy położyć kostkę brukową na podjeździe do garażu?

Kostka brukowa – dlaczego tak chętnie jest wybierana?

Posesje wykończone kostką brukową kojarzą nam się z przestrzeniami dopracowanymi, nawet prestiżowymi. Wszystko dlatego, iż kostka brukowa jest zdecydowanie jednym z najbardziej estetycznych materiałów wykończeniowych na nawierzchnię. Różna kolorystyka, wzornictwo jak i rodzaje kostki pozwalają na tworzenie oryginalnych i indywidualnych projektów, co także jest cechą bardzo cenioną wśród inwestorów.

Kostka brukowa to materiał na nawierzchnie, który produkowany jest na różne sposoby. Najczęściej produkuje się ją w technologii wibrowania oraz prasowania masy betonowej. Odpowiednio co do wytrzymałości samej kostki, produkowana jest ona w różnych klasach. W zależności od tego, gdzie zamierzamy daną kostkę ułożyć i jak bardzo będzie ona obciążona, warto zwrócić uwagę na parametr wytrzymałości. Dobra kostka brukowa jest także odporna na działanie bardzo niskich temperatur, a więc jest to produkt mrozoodporny.

Kostka betonowa jest tak chętnie wybierana także dlatego, że mamy ogromny wybór kolorystyczny oraz stylistyczny.  Szara, czerwona, brązowa – jej kolorystykę możemy idealnie dobrać pod kolor budynku, wokół którego będzie ona układana jak i zgodnie ze stylem architektonicznym danej przestrzeni. Nowoczesne, minimalistyczne realizacje świetnie prezentują się wykończone kostką brukową w odcieniach szarości, z kolei bardziej klasyczna architektura pięknie prezentuje się w otoczeniu beżów lub brązowej kostki, która zawsze kojarzy się szlachetnie i gustownie pasując np. do dachówek czy płotu utrzymanych w tej samej kolorystyce.

Czy kostka brukowa na podjazd to dobry pomysł?

Tak, o ile postawimy na najwyższej klasy materiał i odpowiednio go ułożymy. To o czym trzeba pamiętać to równomierne przenoszenie obciążeń z bruku na grunt rodzimy, dlatego też tak ważne jest przygotowanie podłoża pod kostkę, by ta służyła przez lata.

Odpowiednio przygotowane podłoże decyduje o trwałym ułożeniu kostki oraz zabezpiecza ją przed możliwym negatywnym działaniem mrozu. Decydując się na podjazd do garażu z kostki brukowej, trzeba ocenić z jakimi obciążeniami na co dzień będzie się ona stykała i na tej podstawie wybrać daną kostkę jak i przygotowywać dla niej podbudowę. Grubość od podłoża naturalnego do podsypki na podjeździe powinna wynosić standardowo około 30 – 55 cm, zależnie od tonażu aut, które będą po nim jeździć. Pierwsza, najniższa warstwa odsączająca powinna mieć około 5 – 10cm grubości. Na niej wymagana jest druga warstwa, czyli pdbudowa o grubości 15 – 40cm, która składać się może z kruszywa łamanego. Na kruszywo łamane stanowiące warstwy podbudowy może składać się żwir, grys, tłuczeń, żużel czy mieszanka piasku i żwiru. Kolejne warstwy to tłuczeń klinujący i podsypka łaczna grubość tych warstw to około 10 cm.

W KOST-BET® macie wybór – oferujemy Wam wysokiej klasy materiały na podjazdy – może to być kostka brukowa lub płyty betonowe. Te ostatnie pasują w głównej mierze do nowoczesnego i minimalistycznego budownictwa, świetnie sprawdzają się także w przestrzeni miejskiej. Ciekawym rozwiązaniem są także kostki dekoracyjne, które do złudzenia przypominają naturalny kamień. Wykorzystuje się je do indywidualnych i oryginalnych projektów, powstających w oparciu o najbardziej kreatywne pomysły inwestycyjne.