Podjazd do garażu – jak i z czego go wykonać?

Podjazd do garażu – jak i z czego go wykonać?

Ten, kto na co dzień jeździ autem i parkuje go codziennie w swoim garażu wie, jak bardzo ważnym elementem posesji jest dobrze wykonany podjazd do garażu. Jego wykonania i wygląd są ważne nie tylko w kwestiach estetycznych, ale przede wszystkim ze względu na funkcjonalność. To, czy będzie on wygodny podczas wjeżdżania i wyjeżdżania autem możemy ocenić już na etapie projektowania i obejrzenia warunków miejscowych jakie posiadamy pod jego budowę. To z czego go wykonamy, czy będzie solidny i dobrze posłuży długie lata zależy już tylko od naszej dobrej decyzji dotyczącej materiałów wykonania podjazdu oraz jakości wykonania podjazdu.

Przeczytaj również:

Najlepsze materiały na podjazd do garażu – przegląd

Planując to, z czego wykonamy podjazd do garażu trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze to, iż musi to być materiał wykończeniowy, który będzie odporny na wszelkie warunki pogodowe. Po drugie musimy wziąć pod uwagę liczbę oraz ciężar aut, które codziennie będą parkowane na podjeździe, lub będą przez niego przejeżdżały do garażu. Kolejne kwestie to oczywiście zasobność portfela oraz to jak wykończyliśmy resztę posesji, podjazd musi się dobrze zgrywać z innymi nawierzchniami wokół domu.

Pierwszą propozycją na materiał na podjazd jest kostka  brukowa. Kostka brukowa to doskonały materiał na nawierzchnie wokół domu, który od cieszy się niesłabnącą popularnością, ponieważ da się ją świetnie wpasować w niemal każdy styl otoczenia domu. Ponadto nasza kostka brukowa eko to grupa kostek spełniających wymagania co do powierzchni biologicznie czynnej, jako warunku dopuszczającego do użytkowania w terenach zagrożonych hydrologiczne.

Wielość możliwości jakie daje kostka pozwala na to, by nawierzchnia wokół domu nie była monotonna ani nudna. Zaletą kostki brukowej oferowanej przez naszą firmę jest to, iż charakteryzuje się ona stosowną jakością co do swojej ceny. Na podjazdy polecamy kostkę brukową o grubości nie mniejszej niż 6 centymetrów.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykończeniowych podjazdów są także płyty betonowe w naszej ofercie mamy dostępne Grosseto, Toronto i Bergamo, które znaleźć można również na ogrodowych alejkach czy na schodach i tarasach wokół domu. Wiele wariantów tego produktu sprawia, iż można go dobierać do różnych aranżacji, choć najlepiej pasuje do posesji nowoczesnych i minimalistycznych.

Kompozycje tworzone z wykorzystaniem płyt betonowych w końcowym efekcie są bardzo przejrzyste, minimalistyczne i eleganckie, sprawiające wrażenie, iż jest to posesja, w której stawia się na dobry design. Płyty betonowe są świetną bazą do podkreślenia piękna roślin rosnących na posesji oraz dobrym tłem dla innych materiałów wykończeniowych koło domu.

Jak wykonać podjazd?

Przed wykonaniem podjazdu trzeba pamiętać o kilku liczbach. Jeśli ma on służyć samochodom osobowym, nawierzchnia podjazdu nie może być cieńsza niż 6 cm. Jeśli posiadamy samochody większe, nawet ciężarowe, to grubość nawierzchni musi wynosić 8-10 cm. Idealnym nachyleniem podjazdu to 3-4 stopnie, zaś spadek poprzeczny powinien być minimalny i wynosić około 1 stopnia.

Pod nawierzchnią podjazdu trzeba wykonać podsypkę. Jeśli poruszać się po podjeździe na co dzień będziemy jedynie „osobówkami”, wystarczy w zupełności 15-25 cm podbudowy. Jeśli jednak mamy także większe auta, np. transportowe, trzeba wykonać podbudowę 25-40 cm.

Wykonując podjazd należy także pamiętać o odpowiednim odwodnieniu. W tym celu najlepiej jest ułożyć instalację liniową, która składa się z kratki pokrywającej kanał odwadniający. Kratka wykonana jest najczęściej z blachy ocynkowanej, odpornej na długie działanie wilgoci na jej powierzchni. W zaawansowanych systemach odwadniających podjazdy można nawet zainstalować kabel grzejny, montowany na wysokości korytka odwadniającego.