Płyty wielkoformatowe – jak wykonać podjazd?

Płyty wielkoformatowe – jak wykonać podjazd?

Betonowe płyty wielkoformatowe można zauważyć na coraz większej liczbie posesji, a to dlatego, iż ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne i nadają się do ułożenia z nich przeróżnych nawierzchni wokół domu – od podjazdu aż po wszelkie ogrodowe ścieżki. Ich niebywałą zaletą jest trwałość i wytrzymałość, co sprawia, iż stanowią one świetny materiał na nawierzchnię na lata.

Czym są betonowe płyty wielkoformatowe?

Betonowe płyty wielkoformatowe to przede wszystkim świetna alternatywa dla klasycznej kostki brukowej. Prosty i minimalistyczny wygląd płyt sprawia, iż nadają się one szczególnie do ogrodów utrzymanych w stylu nowoczesnym, świetnie pasując do minimalistycznych ogrodzeń jak i do nowoczesnych brył budynków. Płyty wielkoformatowe wykonane z betonu stanowią kropkę nad i posesji utrzymanych w minimalistycznych aranżacjach, gdzie panować mają proste formy geometryczne, oszczędność wyrazu, stonowane kolory, ale i niezwykła elegancja.

Płyty tego typu świetnie nadają się na ogrodowe ścieżki, podjazdy, można je układać także na tarasach i innych powierzchniach przydomowych. Wielkoformatowe płyty betonowe dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach i strukturach.

Podjazd z płyt wielkoformatowych – zalety

Rozważając kupno różnych materiałów na wykonanie podjazdu trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę wytrzymałość danego rozwiązania. Podjazd czy też ogrodowe ścieżki to inwestycje, które mają służyć nam przez długie lata. Warto więc wybrać taki typ nawierzchni, która przez ten długi czas będzie wyglądała dobrze i będzie spełniała swoją funkcję.

Betonowe płyty wielkoformatowe są bez wątpienia płytami bardzo wytrzymałymi. Podjazd wykonany z betonu świetnie radzi sobie z wszelkimi, także bardzo niekorzystnymi warunkami pogodowymi jak chociażby tęgie mrozy, duże nasłonecznienie czy duża ilość opadów. W naszej ofercie i naszymi bestsellerami są kostki dekoracyjne wielkoformatowe Grosseto i Bergamo. To najlepsze rozwiązanie do nowoczesnych posesji, gdyż nowoczesne bryły domów oraz nowoczesne ogrodzenia najlepiej prezentują się w towarzystwie płyt o większych wymiarach oraz na tle surowego betonu. Płyty w rozmiarze XL to także kwestie praktyczne – ich ułożenie jest szybsze niż w przypadku drobnej kostki brukowej. Nie oznacza to jednak, iż wybierając wielkoformatowe płyty z betonu nasze otoczenie domu musi być nudne. Dobrze przemyślana koncepcja podjazdu czy ścieżek pozwala na ułożenie płyt w wielu wariantach.

Jak już wspominaliśmy, płyty betonowe są płytami wytrzymałymi, co poza estetyką jest ich największą zaletą. Wybierając odpowiedni rodzaj płyt trzeba od razu ocenić z jakim obciążeniem będą one na co dzień miały do czynienia i według tego klucza dobrać grubość. Przydomowy podjazd wymaga użycia płyt o grubości 10 lub 8 cm. Płyty z betonu są proste i minimalistyczne w wyglądzie, a co za tym idzie idealnie tworzą spójność estetyczną przestrzeni przydomowej oraz bryły budynku. Minimalistyczne wykończenia to obecnie najbardziej pożądany design, a jednolita struktura betonowych płyt jest jego wyrazem.

Jak wykonać podjazd z płyt wielkoformatowych?

Pierwszym krokiem przy układaniu wszelkich nawierzchni jest oczywiście oczyszczenie podłoża (np. z kamieni i korzeni) oraz wykonanie odpowiedniej podbudowy. Dobrze wykonana podbudowa to gwarant wytrzymałości nawierzchni oraz brak ryzyka jej deformacji. Pod płyty wielkoformatowe będziemy też potrzebowali wykonać spadek około 2%, by woda opadowa bez problemu była z podjazdu odprowadzana.

Podbudowa pod betonowe płyty powinna mieć około 15-25 cm grubości. Spodnia warstwa powinna składać się z jakiegoś większego kruszywa połączonego wraz z drobniejszym klińcem. Warstwa wierzchnia, ułożona na utwardzonej warstwie spodniej. Na podbudowie powinna znaleźć się podsypka, na którą powinno się składać drobne kruszywo różnych frakcji od 2 do 8 mm.

Na tak przygotowanym podłożu można zacząć układanie płyt. Trzeba pamiętać, iż nie układa się ich na styk. W momencie, gdy skończymy już układanie podjazdu płytami, całość zasypuje się suchym piaskiem płukanym bądź granofugą, czyli drobnym grysem bazaltowym lub granitowym. Po wypełnieniu spoin piaskiem lub grysem, trzeba je dokładnie oczyścić z resztek piasku.