Palisada betonowa w Twoim ogrodzie

Palisada betonowa w Twoim ogrodzie

Palisady, choć to niewielkie elementy architektoniczno-wykończeniowe posesji i ogrodów, mają w nich do odegrania sporą rolę dekoracyjną i praktyczną. Ostatnie lata to zdecydowany boom na nowoczesne ogrodowe aranżacje, wśród których pierwsze skrzypce grają elementy wykonane z betonu. Betonowy może być podjazd, schody ogrodowe, nawierzchnia, ogrodzenie, jak również palisady. Warto szukać kompleksowych rozwiązań, by nasz teren wokół domu był modny i wyglądał spójnie, co zagwarantuje nam 100% satysfakcji. Dziś słów kilka o palisadach i nowoczesnych ogrodach.

Co to jest palisada betonowa?

Palisada betonowa to element, który oddziela wszelkie ścieżki, alejki czy podjazdy od terenów zielonych. Jest ich umocowaniem oraz granicą. W zależności jaki rodzaj nawierzchni ogrodowej posiadamy, w tym samym stylu powinna być palisada. W nowoczesnych aranżacjach najczęściej pożądane są te betonowe, o geometrycznych kształtach i w surowej kolorystyce. Palisady możemy dopasować do wymagań danej nawierzchni, możemy także dopasować ją do nasypu – przy zwykłej alejce wystarczy nam niska palisada, ale jeśli mamy w ogrodzie np. skarpę, możemy dobrać odpowiednią wysokość palisady właśnie do takowej skarpy czy innego wzniesienia.

Palisada betonowa może mieć kształt półokrągły lub prostokątny wykonany z betonu – takie sprawdzą się najlepiej w bardzo nowocześnie wykończonych ogrodach czy przy nowoczesnych podjazdach. Jeśli szukamy z kolei czegoś, co będzie czymś pomiędzy nowoczesnością, a klasyczną elegancją, możemy wybrać palisady łupane (takie jak np. palisada łupana MURO – palisada taka przypomina łupany kamień, który jest i elegancki i dość uniwersalny, dlatego sprawdzi się w różnych ogrodowych aranżacjach).

Jak wykorzystać palisadę betonową w ogrodzie?

Nawierzchnie w ogrodzie, a więc podjazdy, tarasy, ciągi komunikacyjne jak chodniki i alejki wymagają dobrego przemyślenia i dopasowania ich do ukształtowania powierzchni jak i do samego charakteru posesji. Ale nawet najciekawsza nawierzchnia musi być wykończona palisadą lub innym obrzeżem, by była spójna i wytrzymała. Do tego głównie używa się palisad betonowych w ogrodach – do wykończenia nawierzchni, które to wykończenia mają być i praktyczne, i dekoracyjne.

Ale palisada betonowa może być także ciekawym elementem ogrodowych lub tarasowych schodów czy funkcjonalnym i eleganckim obramowaniem dla ogrodowych kwietników. Zastosowanie palisad jest dobre nawet z punktu widzenia koszenia trawy – mamy wyraźnie zaznaczoną granicę pomiędzy chodnikiem a trawnikiem czy trawnikiem a rabatą z kwiatami- wiemy dokładnie, gdzie skosić trawę i niczego przy tym dodatkowo nie naruszyć i nie zniszczyć. Bardzo dużym atutem takich elementów małej architektury jest jej różnorodność – nawet palisady betonowe można dobrać tak, by uzupełniały dany krajobraz jednocześnie się w niego wtapiając i tworząc z nim harmonijną całość.

Tyczy się to i kształtu palisad, jak i kolorystyki mamy do wyboru kilka różnych rodzajów palisad wykonanych z betonu, a wśród nich jeszcze większy wybór kolorystyki – od bieli, przez szarości, grafit, aż po ciepłe odcienie. Kolorystykę palisad warto dobrać do kolorystyki bryły domu i innych wykończeń.

Nowoczesna aranżacja ogrodu – czym powinna się wyróżniać?

To jaki ogród będzie otaczał nasz dom w największej mierzy zależy właśnie od tego – a dokładnie od jego bryły architektonicznej. Jeśli więc wybudowaliśmy sobie dom nowoczesny i minimalistyczny, ogród powinien być jego odbiciem, by wszystko prezentowało się harmonijnie i elegancko. Prostota, nieskomplikowane formy nasadzeń roślin, a także geometria – tak w skrócie opisać można to, co wyróżnia styl nowoczesny.

Nowoczesne ogrody najlepiej prezentują się na mniejszych, miejskich działkach niż na rozległych, wiejskich terenach. Ogrody w nowoczesnym stylu są też idealne w przypadku budynków firmowych, które są wizytówką całej firmy i wraz z budynkiem jak i ogrodem budują jej prestiż – nowoczesny budynek wraz z nowoczesnym ogrodem sprawdzi się więc w przypadku eleganckiej kliniki, kancelarii, siedziby wziętego start up’u czy innych biur świadczących wysokiej jakości usługi.

Nowoczesny ogród to proste kształty, proste linie, geometria, okręgi, etc. Ogrody tworzone w tym stylu kochają takie materiały jak metal, drewno, kompozyty, szkło i beton. Bardzo ważna jest mała architektura wykonana właśnie z takich materiałów, a więc ławki, figury ogrodowe (najczęściej abstrakcyjne), donice, kwietniki. Ogromnie dużą rolę w nowoczesnym ogrodzie odgrywa dobrze skomponowane, nowoczesne ogrodzenie. Ogrodzenie takie to najczęściej betonowe lub kamienne murki oraz metalowe, np. aluminiowe przęsła. W nowoczesnym ogrodzie ma być przestrzennie, jasno, z kilkoma elementami kolorystycznymi, ale bez natłoku kolorów. Meble, jakie pasują do tego typu przestrzeni to duże i miękkie kanapy, pufy, surowe w stylu rattany, a także duży nacisk na proste oświetlenie, które dodatkowo ma budować styl tej nowoczesnej przestrzeni.