Nowoczesne palisady ogrodowe

nowoczesne palisady betonowe

Nowoczesne palisady ogrodowe

Palisady ogrodowe elementy wykończeniowe, które spełniają dziś w naszych ogrodach zarówno funkcje praktyczne jak i estetyczne. Wybór palisad jest dziś ogromny i bez większego problemu można wybrać takie wykończenie, jakie pasować będzie do charakteru posesji. Jak w ciekawy sposób można wykorzystać palisady w ogrodzie i jakie modele palisad są obecnie najmodniejsze?

Palisady – jaką rolę pełnią w ogrodzie?

Palisady to niewielkie elementy architektoniczne, które znane są w budownictwie od wieków. Dziś myśląc „palisada” mamy na myśli niewielki drewniany lub betonowy płotek, kiedyś były to zaś całe konstrukcje ogrodzeniowe. Ciekawostką niech będzie, iż palisada zwana była także częstokołem i stanowiła kiedyś element budownictwa obronnego – wystarczy sobie zwizualizować to jak wyglądał Biskupin i jakimi palisadami był on otoczony. Palisadę tworzyły drewniane, ostro zakończone pale, które były wbite w ziemię pionowo lub pod ukosem. Był to element struktury zaporowej, defensywnej.

Dziś palisady pełnią zdecydowanie inne funkcje. Palisada ma za zadanie oddzielić (rozdzielić) jedną przestrzeń od innej, stosowana jest do wyznaczania granic w ogrodzie, czasem do zabezpieczania skarp czy nasypów. Ogólnie palisada jest takim elementem małej, ogrodowej architektury, który świetnie porządkuje przestrzeń. Najbardziej pożądanymi i najnowocześniejszymi są obecnie palisady betonowe. W większości są to palisady wykonane w minimalistycznym stylu, niezwykle estetyczne, a przy tym bardzo praktyczne, solidne i wytrzymałe.

Ogród podzielony na strefy prezentuje się elegancko, a przy tym jest zdecydowanie łatwiejszy w pielęgnacji. Palisady to idealne rozwiązanie, jeśli zamierzasz oddzielić trawnik oraz rabat kwiatowych lub trawnik od ogrodowych alejek. Palisada chroni rabatę przed skoszeniem jej kosiarką lub zadeptaniem przez biegające dzieci. Pozwala również wyeksponować te elementy ogrodu, które zostaną nią otoczone.

Jaką palisadę wybrać?

Rodzajów palisad jest całkiem sporo, są też one dostępne jako elementy wykonane z różnych materiałów – palisady plastikowe, drewniane czy betonowe. Szeroki wybór sprawia, iż można wybrać taki rodzaj palisadowego obrzeża, który odpowie zasobności portfela inwestora jak i wpasuje się w charakter danego ogrodu.

Najtańszymi palisadami są te plastikowe – dostać je można w różnej kolorystyce, najczęściej zielonej, brązowej, ale i ciemnografitowej. Droższym, ale i bardziej eleganckim rozwiązaniem są palisady drewniane. Drewniane elementy ogrodowe pasują zwłaszcza do klasycznych, rustykalnych, sielskich ogrodów. Drewno, choć eleganckie, ma jednak to do siebie, że trzeba o nie dbać.

Praktyczniejszym rozwiązaniem jest palisada betonowa. Jest to również rozwiązanie najtrwalsze, najbardziej odporne na czynniki zewnętrzne i najnowocześniejsze. W KOST-BET® znajdziecie wiele wariantów palisad betonowych, które idealnie dobrać można do ułożonej na posesji nawierzchni i do charakteru całego ogrodu.

Nowoczesne palisady betonowe KOSTBET

Większości z nas zależy na tym, by mieć elegancko wykończony ogród, a jednocześnie by całość była ponadczasowa i na tyle uniwersalna, iż świetnie prezentować się będzie dziś jak i za 5, 10 czy 15 lat. Nasza oferta palisad to w większości produkty o minimalistycznej, prostej geometrii, które idealnie spełniają te założenia. W większości są to palisady monochromatyczne, które bardzo łatwo jest wkomponować w wiele aranżacji. Ciekawym rozwiązaniem są także palisady łupane – te szczególnie chętnie wybierają miłośnicy bardzo naturalnych i eleganckich ogrodów. Przykładem takiej palisady jest palisada łupana MURO – jej wysokość można dobrać według potrzeb, a sam ten model jest niezwykle uniwersalny i stanowi jeden z naszych bestsellerów.

Innym bestsellerem i przykładem nowoczesnej palisady z naszej oferty jest palisada Royal – to jedna z najczęściej spotykanych palisad w przydomowych ogrodach i nie tylko. To bardzo wszechstronny rodzaj obrzeża. Sprawdza się w aranżacjach nowoczesnych jak i klasycznych.