Nawierzchnie biologicznie czynne – ekologiczna kostka brukowa

Nawierzchnie biologicznie czynne – ekologiczna kostka brukowa

Wybór materiału, którego użyjemy do stworzenia i zagospodarowania otoczenia naszego domu jest niezwykle trudny. Najczęstszym wyborem, który najlepiej się sprawdza, dobrze wygląda i jest funkcjonalny jest kostka brukowa. Istnieje wiele wariantów kostki brukowej, także ekologiczna. Jest to idealna kostka nie tylko dla amatorów eko rozwiązań, ale również można ją wykorzystywać na powierzchniach biologicznie czynnych jako warunku dopuszczającego do użytku na terenach zagrożonych hydrologicznie, gdzie bardzo ważnym elementem jest utrzymanie dotychczasowego bilansu wodnego po utwardzeniu terenu.

Nawierzchnia ta ma odprowadzać wodę do podłoża. W przypadku ekologicznej kostki brukowej odbywa się to za pomocą szerokich spoin pomiędzy elementami kostki – najczęściej są one wypełnione grysem lub trawą. Poza tym kostka ta nadaje ciekawego wyglądu ze względu na swoją przypominającą ażur formę. Obecne trendy w budownictwie coraz bardziej kierują się ku ekologicznym rozwiązaniom nie tylko przy budowie domów, ale również przy planowania przydomowych czy nawet publicznych przestrzeni. Nie tylko moda na ekologię i troskę o środowisko naturalne wywarła ten wpływ na branże materiałów produktów na nawierzchnię. Sami klienci coraz częściej doceniają nie tylko wpływ na środowisko, ale również względy estetyczne takich rozwiązań. Pasują one do nowoczesnego budownictwa i pięknie wpisują się w te bardziej rustykalne projekty.

Co przemawia za wyborem kostki ekologicznej?

Przede wszystkim jest doskonałym wyborem dla terenów zagrożonych hydrologicznie – pozwala na utwardzenie podłoża przy jednoczesnym zachowaniu przepuszczalności. To właśnie to dystansowe wypustki są jej największą zaletą. Dzięki nim woda z opadowa czy roztopowa szybko wnika w ziemię. Może ona swobodnie odparowywać co również sprawia, że w miejscach, gdzie użycie betonu jest duże jak skwery w centrach miast, nie ma takiego uczucia gorąca jak przy użyciu zwykłej kostki brukowej. Ekologiczna kostka brukowa zachowuje naturalne właściwości gruntu, ale oprócz tego łączy właśnie te ekologiczne aspekty z tymi właściwościami zwykłej kostki brukowej, która ma nie tylko dekoracyjny i bardzo estetyczny wygląd.

Poza tym jest bardzo łatwa w montażu i jest trwała, dlatego doskonale nadaje się na przydomową nawierzchnię. Dodatkowo utwardza powierzchnie i wytrzymuje również duże obciążenia. Kostki ekologiczne są wytworzone z betonu najwyższej jakości dlatego decydując się na to rozwiązanie mamy gwarancję, że będzie ona cieszyć oko przez wiele lat. Ekologiczne kostki brukowe bardzo dobrze wkomponowują się w teren i pasują niemal do każdego otoczenia ze względu na szeroki wybór wzorów i możliwości jej ułożenia. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które za pomocą Profili dystansowych można obsiać trawą lub wypełnić gresem w zależności od efektu, który chcemy uzyskać.

Powierzchnię pod ekologiczną kostkę brukową należy odpowiednio przygotować – różni się to od przygotowania gruntu pod standardową kostkę brukową ze względu na konieczność utrzymania równowagi wodnej. Z tego względu dobrze jest skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą nam odpowiednio przygotować grunt pod taki rodzaj kostki na problematycznych terenach.

Gdzie szukać ekologicznej kostki brukowej?

W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór tego rodzaju kostki brukowej dzięki czemu na pewno znajdziesz to, czego szukasz, aby dobrze skomponować się z otoczeniem naszego domu. Nasi pracownicy nieustannie rozwijają swoją wiedzę i chętnie służą radą niezdecydowanym klientom. Posiadamy odpowiednie doświadczenie, a także chętnie dzielimy się informacjami co do obecnych trendów konsumenckich. Dzięki naszym radom stworzysz nowoczesne otoczenie wokół domu nie zapominając o ekologii i trosce o naturę.