Montaż płyt tarasowych

Montaż płyt tarasowych

Taras i ogród to ulubione miejsca niejednego z nas w okresie wiosenno – letnim, a nawet do późnej jesieni. To przestrzeń, którą traktujemy dziś na równi z salonem. Taras jest jakoby jego przedłużeniem. Dlatego też producenci dokładają wszelkich starań, by podłoże na taras było ciekawe, eleganckie i odznaczało się najwyższą jakością wykonania. Oferujemy swoim klientom płyty tarasowe o nowoczesnym jak i klasycznym charakterze. Realizujemy także indywidualne zamówienia i zawsze wsłuchujemy się bacznie w Państwa założenia, plany i oczekiwania w tym zakresie. Wybór idealnej płyty tarasowej to jedno – pozostaje jeszcze odpowiedni montaż. By ten wykonany został poprawnie i by podłoże tarasowe służyło nam na lata, warto wykonanie montażu powierzyć fachowcom, którzy mogą pochwalić się wiedzą techniczną, doświadczeniem oraz umiejętnościami w tym zakresie.

Początek prac przy montażu płyt tarasowych i przygotowanie podłoża

Na początku warto mieć oczywiście dobry projekt tarasu. Przed przystąpieniem do montażu płyt tarasowych (a nawet przed ich zakupem), warto wymierzyć dokładnie powierzchnię jaka ma zostać pokryta płytami. Nie bez znaczenia jest tutaj wybrany wzór płyt tarasowych – to także musi być odpowiednio odmierzone, by efekt wizualny był taki, jakiego oczekujemy. Kolejna rzecz to przygotowanie podłoża, czyli ziemi, na której ma powstać taras. Chodzi tutaj o to, by usunąć rodzimy grunt na głębokości około 20-30 centymetrów i z całej tej powierzchni jaką zamierzamy przeznaczyć na taras usunąć występującą na niej darń, kamienie i wszelkie inne zbędne zanieczyszczenia (to tzw. proces korytowania).

Warstwą nośną, mrozoodporną i filtracyjną tarasu będzie tzw. podbudowa, której wykonanie jest kolejnym krokiem do montażu płyt tarasowych. Odpowiednia podbudowa to klucz. Jej jakość decydować będzie o stabilności i żywotności całej nawierzchni tarasu. Na podbudowę można przeznaczyć chociażby piasek. Ważną kwestią jest, jednakże to, by był od odpowiednio zagęszczony, tj. by nie było zbędnych przestrzeni powietrza pomiędzy ziarnami piasku. Podłoże na podbudowę dobrze jest zagęścić przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonej maszyny.

Kolejny krok to podsypka, która powinna mieć grubość minimum 3 centymetrów. Podsypkę może tworzyć np. grys o wielkości 2 do 8 milimetrów. Taką podsypkę należy odpowiednio ubić (mechanicznie lub ręcznie), zaś na nią dołożyć jeszcze 1-2 centymetry tego samego materiału – wierzchniej warstwy nie należy ubijać.

schemat ułożenia płyt tarasowych na wspornikach

Montaż płyt tarasowych – układanie i fugowanie

Korytowanie, podbudowa i podsypka to trzy pierwsze kroki w tworzeniu podłoża na taras. Czas na płyty tarasowe. Te nie powinny leżeć zbyt ciasno, wymagane jest, by między jedną a drugą płytą była przestrzeń 3 do 5 milimetrów na fugę. By odstępy były równe, warto posłużyć się krzyżykami do glazury. Ta przestrzeń jest bardzo istotna, gdyż pozwala uniknąć odpryskiwania krawędzi poszczególnych płyt. Jeżeli zauważymy różnice w wysokości powierzchni, płytę należy dopasować przy pomocy gumowego młoda, a jeżeli wymaga ona docięcia, trzeba to zrobić tylko i wyłącznie na mokro przy użyciu szlifierki kątowej.

prawidłowy odstęp między płytami tarasowymi

Rys. prawidłowy odstęp między płytami.

złyt odstęp miedzy płytami tarasowymi

Rys. niepoprawny odstęp między płytami.

Ułożone płyty wymagają fugowania powierzchni pomiędzy nimi. Przed przystąpieniem do fugowania należy zabezpieczyć krawędzie płyt tarasowych za pomocą taśmy malarskiej. Tak przygotowane przestrzenie między płytami wypełniamy fugą lub piaskiem, którego ziarna posiadają grubość między 1 a 2 milimetra. By szczeliny wypełnić jak najdokładniej, nie wystarczy jednorazowe fugowanie. Proces ten trzeba powtórzyć około 3 razy, a następnie dokładnie wyczyścić płyty. W sytuacji, gdy płyty tarasowe układamy na betonowym podłożu, musimy wybrać cementową fugę wodoszczelną, gdyż tylko taka da gwarancję do przedostania się wody pod płyty.fugowanie płyt tarasowych                                                                                  Rys. Prawidłowe fugowanie między płytami.

Montaż płyt tarasowych – na co uważać?

Montaż płyt tarasowych nie jest kwestią prostą i może być dużym wyzwaniem dla laika. Dlatego też doradzamy, by działanie to zlecać fachowcom, a przed układaniem płyt skonsultować się z ich producentem, architektem lub chociażby ze sprzedawcą. Osoby mogące poszczycić się wiedzą w tej dziedzinie doradzą najlepszy system montażu oraz pomogą dobrać płyty odpowiednie do naszego domu, ogrodu czy warunków. Gdy zależy nam na tanim i szybkim ułożeniu tarasu, wybierzemy najczęściej montaż „na sucho”. Niewymagająca skomplikowanych umiejętności montażu i rekomendowana przez naszą firmę jest metoda ułożenia płyt tarasowych na wspornikach.

Przy tym schemacie mamy możliwość przeprowadzenia instalacji elektrycznej i wodnej pod płytami. Umożliwia łatwe poziomowanie i dostosowanie nachylenia oraz regulację wysokości, możemy w każdym momencie wymienić uszkodzoną płytę. Przy tym obniżamy ciężar posadzki w przypadku tarasów piętrowych. Dodatkowymi zaletami w zastosowaniu tej metody to odporność na działanie warunków atmosferycznych, bardzo ważne aspekty to stała cyrkulacja powietrza i swobodny odpływ wody.

Ważna jest także późniejsza pielęgnacja tarasu i płyt, zwłaszcza zimą. By płyty tarasowe prezentowały się na naszym tarasie idealnie przez lata, nie można dopuszczać do zalegania na nich śniegu i lodu i wymagane jest ich regularne odśnieżanie. Do odśnieżania używać należy szufli bez ostrych krawędzi (najlepiej takich, które są wykończone gumą) oraz absolutnie nie posypywać płyt solą (może to spowodować nieodwracalne zmiany w kolorystyce płyt).

Płyty wykonane z betonu często pokrywa tak zwany wykwit wapienny, który jest niczym innym jak wodorotlenkiem wapnia i jego występowanie w postaci nalotu jest kwestią naturalną. Nalot ten najczęściej zanika do 3 lat użytkowania tarasu i dzieje się to w wyniku działania warunków atmosferycznych.