Minimalistyczna kostka brukowa – nowoczesne aranżacje posesji

Minimalistyczna kostka brukowa – nowoczesne aranżacje posesji

Odpowiednio dobrana i wkomponowana w projekt ogrodu kostka brukowa stanowi w dzisiejszych czasach jeden z ciekawszych elementów dekoracyjnych ogrodów i posesji. Gdy myślimy o nowoczesnych aranżacjach ogrodowych, widzimy od razu prostotę, oszczędność formy oraz duży nacisk położony na funkcjonalność takiego projektu.

Mimo, iż nowoczesne posesje, których częstym elementem składowym jest minimalistyczna kostka brukowa, są proste w formie, to zdecydowanie nie ma tutaj mowy o przesadniej skromności i banale – wręcz przeciwnie, te kompozycje zachwycają i kuszą nieprzemijającą ponadczasowością.

Minimalistyczna kostka brukowa – czyli jaka?

Minimalistyczny, a więc taki, który wyzbyty jest wszystkiego tego co rozprasza i co jest zbędne. Styl minimalistyczny w mieszkaniach i w ogrodach doceniają osoby, które nie lubią przesadniej dekoracyjności i które lubują się w ładzie oraz w umiarkowaniu. To nurt w projektowaniu, który ściśle i nierozerwalnie łączy się z filozofią „mniej znaczy więcej” („less is more”). Tak w domach jak i na posesjach liczy się więc, idąc z duchem minimalizmu, mniej form i przedmiotów, ale za to, co się w nich znajduje ma być najlepsze jakościowo i przemyślanie skomponowane. Jedną z cech minimalistycznych aranżacji jest stonowana kolorystyka, która najczęściej występuje w kolorach bieli, szarości i grafitu.

Minimalistyczna kostka brukowa to taka, która jest najczęściej całkowicie gładka i posiada prosty kształt np. kwadratu czy prostokąta. Posesje tworzone w duchu minimalistycznym wręcz kochają kostkę brukową o prostych, geometrycznych formach i w każdym odcieniu szarości- od bardzo jasnej, aż po ciemny grafit czy antracyt. Synonimem minimalizmu może być chociażby monochromatyzm i stonowanie.  Kostka brukowa w nowoczesnych aranżacjach ma być także przede wszystkim funkcjonalna – przecież nie ma tu zbyt wiele miejsca na zbytek czy dekoracje bez funkcji użytkowej. Wybierając więc kostkę do nowoczesnego ogrodu, warto postawić na taką o dużej wytrzymałości, taką, która pozwoli na stworzenie praktycznych, równych nawierzchni.

Styl minimalistyczny, choć skromny i prosty, daje bardzo duże pole do tworzenia przeróżnych aranżacji. Styl ten kocha kamień, stal, szkło czy drewno o nieskomplikowanej formie. To wiele różnych materiałów, z których z powodzeniem można tworzyć bardzo oryginalne posesje. Kostka brukowa o nowoczesnym wyglądzie tworzy bardzo dobrą bazę i tło dla wszelkich ogrodowych dekorów czy mebli, a także oczywiście dla roślin. Warto poradzić się architekta w przypadku, gdy chcemy tworzyć przestrzeń, która będzie zachwycała ponadczasowo. Zaproponuje on idealną kostkę, która pasowała będzie do powierzchni przestrzeni i indywidualnych oczekiwań mieszkańców.

Jedność kostki i bryły domu

By ogród był spójny wraz z domem i całym wizerunkiem obu, musi być on w najmniejszym szczególe dopasowany do bryły architektonicznej domu. Odpowiednio dobrane muszą być i elementy architektoniczne – dom, ogrodzenie, murki, ławki, mała ogrodowa architektura, jak również kostka brukowa, która dopełnia całość. Kostkę należy dobrać kolorystycznie do elementów domu np. do koloru okiennic, drzwi wejściowych czy balustrady na balkonach lub tarasie. Dobieramy ją także do wyglądu ogrodzenia – jeśli np. postawiliśmy tu na szarość, to kostka brukowa także niech pozostanie szara. Ale jak wiemy szarości mają wiele oblicz, dlatego, by uniknąć nudy, warto wykończyć ogrodowe ścieżki lub schody kostką w dwóch lub trzech jej odcieniach (wybierając chociażby kostkę Dakota).

Różnymi odcieniami tego samego koloru kostki możemy także w pomysłowy sposób wyznaczać różne strefy ogrodu np. strefę podjazdu czy strefę relaksu. Do tego samego zabiegu możemy także zestawić ze sobą kostkę o innych wymiarach czy strukturze lub zastosować ciekawie wyglądające obramowanie. Wszystko leży jedynie w dobrym projekcie i wysmakowanym guście inwestorów.

Minimalistyczna posesja – cechy

Minimalistyczne posesje i ogrody łączą w sobie takie cechy jak subtelność, wspólny motyw przewodni, elegancja oraz spokój aranżacji. To posesje, które czerpią i z natury, i z technologii – nie brak minimalistyczna kostka brukowa dakota od kostbetw nich innowacyjnych nowinek, jak chociażby stosowanie najnowszych i najwyższej jakości materiałów wykończeniowych, w tym nowych rozwiązań nawierzchniowych. Figurami geometrycznymi, które są najczęściej wykorzystywane w nowoczesnych i minimalistycznych ogrodach są kwadraty, prostokąty i koła, a kompozycje jakie są w oparciu o nie tworzone mają być spójne i pełne estetyki.

Poza minimalistycznym ogrodzeniem, monochromatycznymi nawierzchniami z kostki brukowej czy prostymi formami mebli ogrodowych, nowoczesne ogrody kochają rośliny, które są podatne na formowanie i mogą przyjąć niemal kształt rzeźb. W tym wszystkim doskonale odnajdzie się minimalistyczna kostka brukowa, którą możecie Państwo nabyć w naszej firmie.