Krawężniki do kostki brukowej – niezbędny element każdej nawierzchni

Krawężniki do kostski brukowej

Krawężniki do kostki brukowej – niezbędny element każdej nawierzchni

Krawężniki i obrzeża to elementy, które odpowiednio stabilizują nawierzchnię. Dlatego też ich dobór i prawidłowe ułożenie są niezbędne, by dana nawierzchnia służyła nam przez długie lata. Krawężnik można określić jako element zabezpieczający i zawsze warto ułożyć go przy wszelkich drogach, chodnikach, podjazdach czy alejkach. Jak prawidłowo dobrać krawężnik i jak dobrze go ułożyć?

Nawierzchnie z kostki brukowej – dlaczego warto?

Kostka brukowa to zdecydowanie nasz sztampowy produkt. Ten rodzaj nawierzchni cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a to dlatego, iż cechuje się sporą ilością zalet. Przede wszystkim nawierzchnie z kostki brukowej są eleganckie i wyglądają bardzo estetyczne. Z tego względu są one układane zarówno w przestrzeniach prywatnych jak i publicznych. Kostka brukowa jest twarda oraz wytrzymała, a więc nadaje się na nawierzchnie także tam, gdzie narażona jest ona na znaczne obciążenia i ruch kołowy.

Poza tym kostka brukowa to materiał budowlany, który jest odporny na ścieranie, działanie wilgoci i wszelkich niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można ją więc bez problemu czyścić dostępną chemią przystoowaną do powierzchni.

W KOST-BET® nasi klienci mogą wybierać spośród wielu modeli kostki – nadających się zarówno do aranżacji klasycznych i bardziej nowoczesnych. Dzięki nawierzchni z naszej kostki brukowej można wykonać bardzo eleganckie aranżacje wokół domu, które będą także solidne i trwałe przez całe dekady. Pamiętać jednak trzeba, iż wysokiej jakości surowiec budowlany to połowa sukcesu. Druga połowa to odpowiednie jego ułożenie oraz zabezpieczenie krawężnikami. Jakie krawężniki do kostki wybrać?

Rola krawężników

Każdy z nas na pewno wie jak wygląda krawężnik i gdzie w nawierzchni jest on umiejscowiony. Otóż to podłużny element, wykonany najczęściej z betonu, który układa się na krawędziach wszelkich użytkowych nawierzchni. Choć nie chodzimy ani nie jeździmy bezpośrednio po krawężnikach, to mają one ogromne znaczenie dla nawierzchni, po której się poruszamy. Mimo, iż krawężniki są niepozorne i patrząc na imponującą nawierzchnię nawet nie zwraca się na nie uwagi, to jednak to właśnie one odpowiednio ją umacniają i czynią tak wytrzymałą jak jest to oczekiwane. To właśnie dzięki krawężnikom dana nawierzchnia może służyć w niezmienionej formie przez bardzo długi czas.

By krawężnik dobrze spełniał swoją funkcję, musi być dobrze ułożony, a układa się go w tzw. ławie betonowej, która jest dla tego elementu jakoby fundamentem. To właśnie owy fundament utrzymuje krawężnik w jednym miejscu i na jednym poziomie, a to sprawia, iż może on spełniać swoją funkcję i stabilizować resztę nawierzchni. Czasem jest tak, iż ruch odbywa się również po krawężniku – wjeżdżają na niego chociażby parkujące auta. Ława sprawia, iż krawężnik nie zapada się pod ich ciężarem.

Jakie krawężniki do kostki brukowej?

Krawężnik lub jakikolwiek inne obrzeże zawsze dobiera się do danej nawierzchni oraz do funkcji, jaką ma ta nawierzchnia spełniać. Im bardziej dana nawierzchnia narażona będzie na obciążenia i ruch, tym bardziej wytrzymałego obrzeża czy krawężnika będzie wymagała.

Przykładowe krawężniki, obrzegowania i palisady znajdziecie na naszej stronie internetowej, w zakładce „produkty”. Krawężnik zawsze powinien być dobrany wyglądem, a więc estetyką, do nawierzchni. Nasze krawężniki to wytrzymałe i nowoczesne elementy budowlane, które cechuje modny design, co pozwala tworzyć ciekawe aranżacje wokół domów czy budynków użyteczności publicznej.

Posiadamy krawężniki typowo dekoracyjne, idealne do chodników czy ogrodowych alejek jak i te bardziej proste, które z powodzeniem można układać przy podjazdach czy przy parkingach. Ciekawym rodzajem obrzeży są palisady. Eleganckie palisady nadają się znakomicie jako „krawężniki” okalające rabaty kwiatowe i jako umocnienia schodów – je także znajdziecie w KOST-BET®.

Podsumowując, krawężnik chroni kostkę przed jej „rozchodzeniem się”, ale może także służyć jako element wyznaczający dane strefy w ogrodzie. Jeśli szukacie najlepszych jakościowo krawężników, to dobrze trafiliście!