Krawężniki betonowe – jak poprawnie je ułożyć?

Krawężniki betonowe – jak poprawnie je ułożyć?

Każdy kto ma swój dom i swoją posesję marzy o tym, by była ona ciekawie i efektownie zaaranżowana. Na taką aranżacje składa się nie tylko ogrodowa zieleń, piękna bryła domu czy ciekawe ogrodzenie, ale także wykończenie nawierzchni – podjazdów i alejek. Jako producent wykonujemy dziś kostki brukowe, płyty tarasowe i inne elementy wykończenia nawierzchni tak, iż te zachwycają elegancją oraz możliwościami układania je w najróżniejsze sposoby. Ale sama alejka nie będzie prezentowała się dobrze i nie spełni w 100% swojej funkcji, jeśli jej odpowiednio nie wykończymy obrzeżeniem. I dziś słów kilka właśnie o betonowych krawężnikach, które stanowią kropkę nad i niejednej stylowej aranżacji nawierzchni.

Co to jest krawężnik betonowy?

Krawężnik betonowy lub inaczej obrzeże dekoracyjne jest jednym z najważniejszych elementów wszelakich ścieżek, alejek, chodników lub podjazdów wokół domu i nie tylko. Poza tym, iż ma stanowić element dekoracyjny, krawężnik ma za zadanie także zapewniać trwałość nawierzchni oraz zabezpieczać kostkę brukową przed rozsuwaniem się. Krawężnik i obrzeże betonowe to podstawowy element oporowy dla oddzielenia podwyższonych powierzchni komunikacyjnych (np. schodów) oraz służący umacnianiu krawędzi nawierzchni. Krawężniki betonowe, dzięki temu, iż wyglądają dość uniwersalnie, można wykorzystywać do nawierzchni z kostki brukowej i płyt tarasowych. Pożądanymi cechami krawężników betonowych jest ich odporność na czynniki atmosferyczne, a także na działanie soli czy mrozu.

Jakie zastosowanie ma krawężnik betonowy?

Jak już zostało wspomniane wyżej, krawężniki i obrzegowania betonowe znajdują zastosowanie przy chodnikach, alejkach, schodach. Ich główną funkcją jest oddzielić podwyższone nawierzchni komunikacyjne oraz umacniać krawędź wykonanej nawierzchni. Ale spełniają także oczywiście funkcję dekoracyjną, a mnogość modeli pozwala dziś tworzyć wokół domu przeróżne aranżacje. Obrzeża betonowe mogą w sprytny sposób pomóc oddzielić nam różne nawierzchnie na posesji – np. ogrodową alejkę od trawnika, itp. Można to zrobić bardzo estetycznie, gdy dobierzemy u producenta odpowiednią kolorystykę i kształt krawężników, które będą współgrały z aranżacją całego ogrodu.  Projektując nawierzchnie wokół swojego domu, trzeba oszacować z jakim codziennym obciążeniem będzie się ono stykało- im większe obciążenie, tym nawierzchnia musi być bardziej wytrzymała.

W ofercie naszej firmy znaleźć można np. obrzeże dekoracyjne Royal dostępne aż w 4 wariantach kolorystycznych czy ciekawie wyglądające obrzeże palisadowe Kwadrat dostępne aż w 6 różnych wariantach, a także wiele innych rozwiązań.

Wybierając obrzeże (krawężnik) betonowy trzeba więc oszacować, czy jego wytrzymałość nadaje się jedynie na ogrodową ścieżkę czy może sprawdzi się także na podjeździe czy uliczce. Krawężniki betonowe posiadają dość wszechstronne zastosowanie, ale dla kogoś, kto projektuje swoją posesję najważniejszym jest, iż dobrze stabilizują alejki oraz oddzielają je estetycznie od ogrodowej roślinności.

Jak układać krawężniki betonowe?

Zdecydowanie polecamy, by zarówno nawierzchnia ogrodowa jak i krawężniki były zlecane do ułożenie specjalistom- fachowcom, gdyż nie jest to praca prosta, a efekt musi być przecież bardzo długotrwały. Krawężniki mogą być wykończone na różne sposoby, np. z kostki brukowej, kostki betonowej, z gazonów lub z koryt ściekowych- przed przystąpieniem do prac trzeba ocenić, co najlepiej się sprawdzi. Poszczególne prace przy układaniu wszelkich wyżej wymienionych elementów są niemal takie same.