Kostka na schody – która będzie najlepsza?

Kostka na schody

Kostka na schody – która będzie najlepsza?

Kostka brukowa to rozwiązanie, które wybierane jest przez większość osób budujących swoje domy. Dzięki kostce można bowiem wykonać estetyczne i bardzo wytrzymałe nawierzchnie. Materiał ten nadaje się także do budowy schodów – tak prowadzących do domu jak i tworzących ciekawe rozwiązania konstrukcyjne przy tarasie czy w ogrodzie. Jaką kostkę brukową wybrać do zrobienia z niej schodów i kiedy takie rozwiązanie będzie najlepsze?

Kostka brukowa i jej rodzaje

Kostka brukowa to rodzaj materiału budowlanego, który jest obecnie bardzo popularny. Trudno się dziwić, ponieważ kostka łączy w sobie dwie, najbardziej pożądane budowlane cechy – jest wytrzymała, a przy tym pozwala na stworzenie estetycznych nawierzchni. Kostka brukowa powstaje w wyniku wibrowania oraz prasowania masy betonowej. Poza tym, betonowa kostka brukowa może być kostką jedno lub dwuwarstwową. Betonową kostkę brukową można wykorzystywać bardzo szeroko i uniwersalnie – nadaje się ona znakomicie zarówno na alejki, chodniki jak i podjazdy. Dostępna kostka brukowa wykonana jest także w wielu wariantach stylistycznych i kolorystycznych, dlatego bardzo dokładnie można ją dopasować do danej przestrzeni, bryły budynku i ogólnej koncepcji wykończenia, jakie zamierzamy uzyskać. Kostka brukowa ceniona jest także ze względu na jej dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych jak np. mróz czy wysokie opady deszczu.

Schody z kostki brukowej – czy warto?

Potrzebujesz zbudować kilka schodków na taras, przed wejściem do domu lub na skarpie w ogrodzie? Zastanówmy się, czy warto wykonać je z kostki brukowej. Kostka brukowa to rozwiązanie tak cenione, ponieważ jest materiałem bardzo uniwersalnym. Jak już wspomniano, cieszy się ona odpowiednimi klasami wytrzymałości, a to sprawia, iż może znaleźć szerokie zastosowanie i jest odporna na wszelkie obciążenia. Kostka brukowa betonowa sprawdza się najlepiej w przypadku, gdy zamierzamy z niej wykonać szerokie, dekoracyjne schody z niskimi stopniami. Pokusić się tu można o bardzo ciekawe projekty – spora powierzchnia schodów sprawi, iż wykonać na nich można wiele ciekawych koncepcji. Warto podkreślić, iż kostka na schodach powinna pasować stylistycznie do tej ułożonej na podjeździe oraz na ogrodowych alejkach. Ważnym aspektem jest to, iż kostka brukowa jest materiałem bezpiecznym. Niemal każdy jej model cechuje mniejsza lub większa chropowatość, a to sprawia, iż kostka świetnie uchroni każdego przed niebezpiecznym poślizgnięciem, co w przypadku schodów jest bardzo istotne.

Jaką kostkę wybrać?

Jaką konkretnie zastosować kostkę na schody? Na to pytanie nie łatwo odpowiedzieć jednym zdaniem. Wybór powinien paść na tą kostkę, która zastosowana już była w innych częściach posesji. Tożsamy powinien być kolor, wzór oraz rodzaj kostki, a to dlatego, by całość nawierzchni wokół domu była harmonijna i prezentowała się estetycznie. Schody z kostki brukowej układa się bardzo podobnie jak podjazd i inne nawierzchnie z tego materiału.

Podsumowując, kostka brukowa nadaje się nie tylko do tworzenia estetycznych powierzchni płaskich, ale i jest świetnym materiałem na schody. Jednakże, jeśli masz zamiar zbudować bardzo niestandardowy rodzaj schodów, warto ocenić, czy kostka brukowa będzie w ich przypadku najlepszym wyborem. W razie jakichkolwiek pytań technicznych lub architektonicznych, zawsze służymy Ci swoją radą i doświadczeniem i chętnie podpowiemy, jaki rodzaj materiału będzie najlepszym wyborem do realizacji konkretnego, budowlanego przedsięwzięcia. Każda nawierzchnia i konstrukcja (jak schody) to inwestycja na lata. Zdecyduj się więc na materiał najwyższej jakości, najbardziej wytrzymały i taki, który niezmiennie dobrze będzie wyglądał nawet za dekadę. Zapraszamy do KOST-BET® po wszelkie porady.