Jakie obrzeża do kostki brukowej?

Jakie obrzeża do kostki brukowej

Jakie obrzeża do kostki brukowej?

Wybór obrzeży i krawężników do kostki brukowej jest tak samo ważny jak wybór samej kostki. Nie wystarczy, by nawierzchnia była praktyczne i ładnie wyglądała, ale równie ważne jest, by prawidłowo ją wykończyć. Odpowiednie obrzeże sprawi, iż cała nawierzchnia prezentować się będzie schludnie i elegancko, ale odgrywa ono także inną rolę, a mianowicie zabezpiecza kostkę. Zobaczmy więc po co kładzie się obrzeża oraz jakie wybrać, by prezentowały się jak najbardziej estetycznie.

Rola i rodzaje obrzeży

Obrzeże to jeden ze stałych elementów, które tworzą nawierzchnię z kostki brukowej. Obrzeża mogą mieć, jednakże różne formy, a wśród nich wymienimy przykładowo palisady, obrzeża dekoracyjne, gazony oraz tradycyjne krawężniki. Obrzeże pełni swoje funkcje, a jego głównym zadaniem jest estetyczne oddzielenie różnych stref w ogrodzie czy na posesji. Ale liczy się tutaj nie tylko estetyka i funkcja wizualna – obrzeża bowiem mają także za zadanie wzmocnić nawierzchnię i dobrze ją zabezpieczyć przed rozsuwaniem się jej elementów, co może się stać np. na skutek obciążeń.

W zależności od tego o jakiej nawierzchni mówimy i gdzie będzie ona położona oraz jakim obciążeniom poddawana, dobrać trzeba pod tym kątem rodzaj obrzeża. Najbardziej mocne są zdecydowanie wszelkie palisady oraz obrzeża dekoracyjne i to właśnie one sprawdzą się najlepiej np. na podjazdach. Ogrodowa alejka, po której odbywa się jedynie ruch pieszy, może zostać z kolei obrzeżona zwyczajną kostką brukową bez dodatkowych wzmocnień.

Dziś możemy spotkać się z wieloma różnymi rodzajami obrzeży do kostki brukowej. Można tu wymienić chociażby obrzeża metalowe, plastikowe, drewniane, granitowe oraz wspomniane już palisady. Obrzeża plastikowe są najtańsze, ale daleko im do wytrzymałości tych wykonanych z betonu. Obrzeża metalowe są z kolei trwałe i wytrzymałe, ale nie pasują do każdej aranżacji. Obrzeża wykonane z drewna wymagają dość regularnej impregnacji, niemniej prezentują się bardzo efektownie w naturalistycznych ogrodach. W końcu obrzeża betonowe oraz palisady – te mogą być nieco droższe, ale cechują się ogromną wytrzymałością, a także są niezastąpione podczas wyznaczania ogrodowych alejek, wykonywania rabat kwiatowych oraz przy budowie wszelkich schodków. Krawężniki betonowe są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, na wysokie jak i bardzo niskie temperatury, a dodatkowo są proste w układaniu.

Betonowe krawężniki

Krawężniki wykonane z betonu są tym, co najczęściej stanowi obrzeża dla wszelkich betonowych nawierzchni. Tego typu krawężniki układa się na prywatnych posesjach jak i w architekturze publicznej. Jeśli robimy betonowy podjazd, schodki przy wejściu do domu czy alejki z betonu, to właśnie razem z krawężnikami z tego surowca całość będzie prezentowała się najbardziej jednolicie, a więc i elegancko. Dobrze dobrany do kostki krawężnik to świetny efekt wizualny, ale także stabilizacja całej nawierzchni, co jest gwarantem jej trwałości na lata. To także dzięki obrzegowaniom, krawężnikom czy palisadom jesteśmy w stanie efektywnie i efektownie oddzielić tereny zielone od nawierzchni alejkowej lub podjazdowej. To sprawia, iż na nawierzchnie te nie będzie nam się obsypywała ziemia z rabat kwiatowych, kora, etc. Odpowiednio dobrany krawężnik lub palisada, który swoim wyglądem wpasuje się w charakter ogrodu, dodatkowo pozwoli jeszcze lepiej podkreślić aranżacje – np. nowoczesną lub klasyczną.

Podobnie jak kostka brukowa, również krawężnik musi być elementem trwałym oraz właściwym pod kątem materiału, zastosowania i rozmiarów. Kupując odpowiednią kostkę, nie można więc zapominać, by jakością dorównywało jej to właśnie wykończenie.  W zależności od potrzeb, wymagań i sposobu aranżacji krawężniki betonowe mogą mieć różną długość. W KOST-BET® znajdziecie takie, które są produkowane w oparciu o najnowsze trendy panujące w budownictwie. Posiadamy ciekawe palisady w różnych formach, kwadratowe, okrągłe, prostokątne, a także łupane jak i szeroki wybór krawężników dekoracyjnych, które można ułożyć przy alejkach, schodach czy przy tarasie. A wszystko w wielu odcieniach, co pozwala je dobrać idealnie do danej realizacji nakreślonej przez inwestora lub architekta.