10 sty Jakie kruszywo pod kostkę?
Kostka brukowa to jedno z najbardziej eleganckich sposobów na wykończenie nawierzchni na prywatnych posesjach, jak i elementów architektury publicznej. Gdy już jest ułożona zachwyca swoją kolorystyką lub ciekawymi wzorami, ale to, czy będzie wyglądała efektownie oraz czy będzie służyła przez lata to głównie zasługa odpowiedniego jej położenia oraz przygotowania gruntu. Dla kostki brukowej najistotniejsza jest bowiem tzw. podbudowa, a więc to czego nie widzimy gołym okiem, a co przesądza o stabilności, wytrzymałości oraz wyglądzie całej nawierzchni. Jakie kruszywo powinno się znaleźć pod kostką brukową, by przez długie lata nawierzchnia z niej ułożona spełniała swoje zadanie?
Czym jest podbudowa?
Bez podbudowy nie ma mowy o trwałej i spełniającej swoje zadanie nawierzchni z kostki brukowej. Podbudowa jest to warstwa, która odpowiada za równomierne rozłożenie obciążeń z nawierzchni brukowej na tzw. grunt rodzimy. To zdecydowanie podstawa prawidłowego ułożenia kostki oraz warstwa, która pełni także funkcję ochronną – chroni kostkę przed działaniem ujemnych temperatur, które najniższe są zawsze przy gruncie. Jeśli podbudowa pod kostkę wykonana zostałaby niedbale, a nawet wadliwie, mogłoby to skutkować „rozjeżdżaniem” się kostki, powstawaniem na jej powierzchni kolein, a nawet zapadaniem się całych fragmentów powierzchni.
Często mogłoby to skutkować koniecznością wymiany tejże nawierzchni, a to oczywiście wiązałoby się z dodatkowymi i niepotrzebnymi kosztami. Inwestując więc w wykonanie ogrodowych alejek, tarasu czy podjazdu z kostki, warto wybrać dobrą firmę, która dzięki swojemu doświadczeniu dokładnie wie, jak prawidłowo podejść do wykonania podbudowy pod kostkę.
Dobrze wykonana podbudowa musi się cechować kilkoma aspektami, które są obowiązkowe, gdy mówimy o prawidłowym jej wykonaniu. Przede wszystkim musi mieć odpowiednią grubość, która uzależniona będzie od planowanego obciążenia nawierzchni. W przypadku nawierzchni dla ruchu kołowego powyżej 3.5 tony (np. podjazdy) powinna mieć ona grubość około 25 – 40 cm. Podbudowa powinna być również wykonana z odpowiedniego materiału, o którym przeczytasz w dalszej części tekstu. Materiał ten powinien być tak dobrany, by był przepuszczalny dla wody i pozwalał na szybkie odprowadzanie jej do gruntu, bez zatrzymywania nadmiaru wilgoci w podbudowie
Podsumowując, podbudowa pod kostkę brukową jest więc warstwą kluczową zarówno dla estetyki, jak i trwałości nawierzchni brukowanych. Trudno będzie ją skorygować, jeśli okazałoby się, iż wykonana jest źle. Dlatego tak istotnym jest, by do układania nawierzchni zatrudniać brukarzy z największym doświadczeniem oraz wybierać materiał najwyższej jakości.
Jakie kruszywo na podbudowę?
Kruszywo, a więc tzw. podsypka, jakiego użyjemy pod kostkę brukową to bardzo istotny element podbudowy. Dobrze dobrane kruszywo to gwarancja trwałości i stabilności nawierzchni. Wybór kruszywa zależy np. od rodzaju podłoża na jakim będzie układana kostka brukowa. Jeśli podłoże jest piaszczyste, można podsypać je żwirem, który jednak nie sprawdzi się zbytnio w przypadku budowy nawierzchni na glebie bardzo gliniastej. Żwir stosowany do podbudowy powinien mieć granulację 31,5-63 mm.
Piasek będzie odpowiedni pod tą nawierzchnią, z której korzysta się okazjonalnie lub która nie będzie przyjmować zbyt dużych obciążeń. Można go więc podsypać pod ogrodowymi alejkami. Piasek w takim przypadku można dodatkowo uzupełnić betonem, a grubość piaskowej podsypki na alejkach powinna wynosić ok. 2-5 cm i być dobrze wyrównana.
Często, zależnie od tego na jakim typie gleby ma być wykonana nawierzchnia, w podbudowie zalecana jest geowłóknina. Jej zadanie to zapobieganie mieszania się poszczególnych warstw podbudowy. Geowłóknina sprawia także, iż kruszywo nie wypłukuje się z niższych warstw podbudowy.
Pod kostkę brukową sypie się także czasami podsypkę, a jest to nic innego jak mieszanka piasku i żwiru. Jest to materiał wydobywany z piaskowni, rzek, niesortowany. Można zastosować także piasek płukany o uziarnieniu 2-4 mm, drobny bazalt lub grys kamienny 5 mm. Na tłuczeń mogą składać się min. bazalty, granity, piaskowce, dolomity czy wapienie.