Jaki piasek do zasypywania kostki brukowej?

Jaki piasek do zasypywania kostki brukowej?

Spointowanie kostki brukowej ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie poszczególnych elementów nawierzchni przed ich przemieszczaniem się. Pełni też bardzo ważną rolę estetyczną. Metodę spoinowania kostki brukowej należy zawsze dopasowywać do technologii budowy nawierzchni z bruku. Należy zrobić to tak, by było to i trwałe, i estetyczne, ponieważ ta ostatnia czynność przy układaniu kostki brukowej może zarówno podkreślić jej piękno, jak i zniszczyć cały efekt.

Po co zasypuje się kostkę brukową?

Zasypywanie kostki brukowej nazywa się spoinowaniem, czyli wypełnianiem wolnej przestrzeni pomiędzy ułożonymi kostkami. Ma ono na celu zabezpieczenie poszczególnych elementów nawierzchni przed przemieszczaniem się. Materiał między przestrzeniami kostek zachowuje się jak klin, dzięki czemu luźne kostki brukowe tworzą jedną spójną całość. Jest kilka metod, które mają na celu wypełnianie szczelin między nimi. Zależą one od oczekiwań i zastosowania danej technologii. Istnieje między innymi podział na nawierzchnie przepuszczalne i nieprzepuszczalne dla wody. Do pierwszej zalicza się metoda sucha, czyli wykorzystująca podbudowę z kruszywa.

Drugie tzw. Na mokro, czyli te wykorzystujące wylewkę betonową. Jest to ważne, ponieważ o trwałości nawierzchni z kostki brukowej decyduje właśnie odpowiednio przygotowanie podłoże. Drugim podziałem jest ten ze względu na metodę budowy. Tutaj wyróżnianymi kategoriami są sztywna lub też nazywana związaną i elastyczna, czyli inaczej niezwiązana. Jeśli chodzi o pierwszą metodę to zarówno do podbudowy jak i podsypki stosowane są dodatki substancji wiążących takich jak na przykład cement. W przypadku tej drugiej wszystkie warstwy są elastyczne. W analogiczny sposób powinno to być stosowane w przypadku spoinowanie.

Sztywne na sztywnej podbudowie i elastyczne na elastycznej. Oczywiście od tej zasady są również wyjątki. Czasem stosowany jest system półsztywny. Łączy on elastyczną podbudowę ze sztywnym wypełnieniem szczelin między kostkami brukowymi. To rozwiązanie jest jednak stosowane w dość sporadycznych przypadkach.

Czym zasypywać przestrzenie kostek brukowych?

Najstarszą metodą jest wypełnianie szczelin piaskiem. Jest to niezwykle prosta i dobrze sprawdzająca się metoda. Do spoinowania piaskiem należy wybrać czyste, płukane kruszywo. Może to być płukany piasek, ale również stosuje się mielony granit lub bazalt. Możliwe jest użycie materiału zanieczyszczonego pyłem lub gliną, ale istnieje ryzyko, że może to trwale zabrudzić powierzchnię kostki brukowej, a także przyspieszyć wzrost niepożądanych roślin. Poza tym należy pamiętać, że szczeliny muszą mieć odpowiednią szerokość – zbyt małe mogą powodować uszkodzenia kostki lub powodować jej wybrzuszenia i nierówności.

Spoinowanie piaskiem daje nawierzchnie elastyczną o dużej wodoprzepuszczalności, ale rozwiązanie to może się wypłukiwać – a piasek trzeba będzie systematycznie uzupełniać. To rozwiązanie niesie również ryzyko pojawienia się roślin w tych przestrzeniach.

Rekomendowaną metodą spoinowania przez naszą firmę jest granofuga. Dużym atutem jest wytrzymałość co gwarantuje trwałość fug i stabilność powierzchni. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej.

Gdzie szukać idealnych kostek brukowych?

Staramy się rozbudowywać naszą ofertę kostek dekoracyjnych, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszym szerokim wyborem i nowościami. Posiadamy szeroki wybór kształtów i wzorów, dzięki temu mogą Państwo tworzyć nietuzinkowe rozwiązania.

Jesteśmy polskim producentem działającym na rynku od wielu lat. Nasze rozwiązania są nie tylko nowoczesne, trwałe i solidne, ale zgodne z trendami zarówno w Polsce jak i na świecie. Dzięki długoletniej znajomości rynku i od lat specjalizowaniu się w produkcji wysokiej jakości produktów betonowych, dlatego mają Państwo pewność, że wybrane rozwiązanie będzie ozdobą przydomowego otoczenia przez lata. Nasza firma nieustannie się rozwija i poszerza asortyment dostosowując go do wymogów i trendów na rynku.