11 maj Jak zafugować kostkę brukową?
Kostka brukowa pozostaje najchętniej wykorzystywanym materiałem na nawierzchnie wokół domu. Dzieje się tak dlatego, iż jest ona elegancka i można ją dopasować do niemal każdego stylu architektonicznego w jakim wybudowany jest dom i zaprojektowany jest ogród. Uniwersalna, efektowna, wytrzymała, ale by taka była wymaga także odpowiedniego zafugowania. Jakie są metody na fugowanie kostki brukowej wokół domu?
Po co fugować kostkę brukową?
Fugowanie kostki brukowej wcale nie jest tak powszechne jakby się wydawało. Najczęściej przestrzenie pomiędzy kostką wypełnia się jedynie piaskiem, to najpowszechniejsza praktyka. Istnieją jednak preparaty, które służą zafugowaniu przestrzeni pomiędzy kostką. Działanie takie ma co najmniej kilka zalet.
Samo fugowanie przy użyciu piasku jest efektywne jedynie na jakiś czas, dopóki kostka jest nowa. Z czasem po roku czy dwóch latach, z przestrzeni pomiędzy kostką może zacząć wyrastać trawa, mech, a całość nawierzchni prezentować będzie się przez to zdecydowanie mniej efektownie niż na początku. Niezafugowana kostka brukowa będzie także wymagała więcej prac pielęgnacyjnych, a więc trzeba jej będzie poświęcić zdecydowanie więcej czasu i energii, by usunąć niechciane chwasty. Jeśli decydujesz się na sam piasek w szczelinach kostki, pamiętaj, by uzupełniać go raz na jakiś czas – ulewne deszcze, mycie kostki myjką wysokociśnieniową czy nawet jej energiczne zamiatanie sukcesywnie wypłukują piasek ze szczelin, a niechciana trawa czy chwasty mają tym samym dobre warunki do wzrostu. Puste szczeliny w kostce sprzyjają także obluzowywaniu się poszczególnych elementów nawierzchni, a to sprawia, iż podjazd czy ogrodowa alejka może się najzwyczajniej zniszczyć.
Wniosek jest więc taki, iż zafugowanie kostki brukowej jest dużo bardziej praktyczne niż uzupełnienie szczelin jedynie piaskiem. Fuga sprawia, iż kostka jest dużo bardziej stabilna, dlatego można ją czyścić bez obaw, że naruszymy spójność jej spoin, a nawierzchnia ulegnie obluzowaniu. Same prace pielęgnacyjne przy zafugowanej kostce są w zasadzie ograniczone do minimum – kostka taka nie porasta bowiem roślinami, a do tego jest dużo stabilniejsza i trwała. Fugowanie kostki brukowej jest szczególnie polecane tam, gdzie nawierzchnia ułożona jest na spadku – jeśli w szczelinach byłby w takim przypadku jedynie piasek, nawet nieduży deszcz mógłby go dość szybko wypłukać.
Czym fugować kostkę brukową?
Jak już wspomniano, zafugowanie kostki brukowej jest bardzo praktyczne i wpływa na estetykę nawierzchni. Dzięki fudze nawierzchnia będzie prezentować się bardziej jednolicie, nic nie będzie się przemieszczać, a krawędzie poszczególnych elementów kostki nie będą ulegać uszkodzeniom mechanicznym.
Do kostki brukowej przeznaczone są specjalnie wodoprzepuszczalne zaprawy, które nie stanowią bariery dla wody opadowej. Woda wsiąka, a jednocześnie nawierzchnia z kostki jest stabilna i odpowiednio zabezpieczona. Zaprawy tego typu są wysokoelastyczne, a także odporne na działanie niskich i wysokich temperatur oraz nadmierną wilgoć.
Do spoinowania kostki przeznaczone są przede wszystkim zaprawy żywiczne (polimerowe) – epoksydowe i poliuretanowe. Poza ich wymienionymi już zaletami, prezentują się one bardzo estetycznie, a co za tym idzie dużo ładniej prezentuje się również cała nawierzchnia, ponieważ odcień fug można dopasować do koloru kostki. Oczywiście wedle uznania – na zasadzie podobieństwa lub kontrastu.
Fugi do kostki są bardzo łatwe w użyciu. Najczęściej są to produkty jednoskładnikowe, gotowe do użycia i wiążące się przy kontakcie z powietrzem. Nie ma więc potrzeby ich mieszania, łączenia – wystarczy jedynie nanieść na spoiny kostki. Fugę dobiera się do rodzaju powierzchni na jakiej ma być ona położona – odpowiednio na powierzchnię o niskim lub dużym natężeniu ruchu, etc. Dedykowane produkty służą do fugowania kostki brukowej oraz kamienia, kostki betonowej, kostki granitowej, płyt betonowych, płyt tarasowych i innych nawierzchni.
Zafugowana nawierzchnia z kostki jest gotowa do obciążenia jej ruchem pieszym już po 24 godzinach od położenia preparatu. Jeśli fugujemy podjazd, wymagane jest odczekanie kilku dni (najlepiej tygodnia), by fuga całkowicie się utwardziła.