Jak układać płyty ażurowe?

Jak układać płyty ażurowe?

Powierzchnia i sposób zagospodarowania przydomowej przestrzeni wpływają na bezpośredni wizerunek domu, ale także na sposób melioracji. Na terenach, którym grozi zalanie jest to szczególnie ważne. W takich przypadkach należy pogodzić względy estetyczne z uwarunkowaniami terenu. Jednym z najczęstszych materiałów wybieranych dla przydomowej przestrzeni jest kostka brukowa. Na terenach zagrożonych hydrologicznie również można ją zastosować do utwardzenia terenu – wtedy, aby zachować naturalny bilans wodny należy zastosować płyty ażurowe.

Takie rozwiązanie daje wodzie możliwość wchłonięcia przez podłoże w zdecydowanie szybszym czasie niż w przypadku standardowej kostki brukowej, gdzie wchłaniana jest jedynie przez spoiny między poszczególnymi kostkami. Jeśli chodzi o kostkę ażurową to często wypełnia się je grysem lub trawą co dodatkowo daje ciekawy efekt wizualny. Dodatkowym atutem jest to, że płyty ażurowe są rozwiązaniem, który wpisuje się aktualne trendy ekologiczne i we wszystkie rustykalne projekty, a także do zagospodarowania ogrodowych ścieżek.

Płyty ażurowe – jakie są sposoby na ich układanie?

Układanie płyt ażurowych różni się od układania kostki brukowej przede wszystkim ze względu na różnicę w wielkości powierzchni. Z tego powodu inne są wymagania co do przygotowania gruntu pod płyty ażurowe. Nawierzchnia pod płytę ażurową powinna mieć taką samą nośność jak przy kostce brukowej. Różnicą jest to, że tego typu powierzchnia powinna z każdej strony mieć zabezpieczenie w postaci krawężników. Wszystko zależy również od użyteczności nawierzchni. Inna może być dla korzystania z nich tylko przez ludzi, inna dla rowerów i inna dla samochodów czy cięższego sprzętu i należy to wziąć pod uwagę przygotowując powierzchnie.

Pod płyty ażurowe powierzchnie powinny być przepuszczalne, żeby ułatwiały wchłanianie wody opadowej. Poza tym należy również odpowiednio dostosować głębokość wykopu pod płyty ażurowe. Zależne jest to od grubości płyt i rodzaju gruntu, na którym chce się te płyty ułożyć. Ważne jest, aby przygotowując podłoże zwrócić uwagę czy jest ono wolne od roślin, kamieni i innych elementów, które mogą w przyszłości wpłynąć na układaną powierzchnię. Następnie należy wyrównać powierzchnię i ją utwardzić. Następnie można zacząć układać płyty ażurowe. Należy to zrobić z precyzją, ponieważ ma się wtedy pewność, że przetrwa wiele lat. Do układania płyt ażurowych potrzebne będą liny i patyki, aby wyznaczyć poziom. Istnieje wiele wzorów płyt ażurowych i można je układać na skos lub prostu w zależności od upodobań. Trwałość i stabilizację płyt ażurowych w bardzo prosty sposób można uzyskać stosując krawężniki.

Poza tym można ostukać każdą część płyty ażurowej gumowym młotkiem, aby dobrze się ustabilizowała na powierzchni. Następnie, gdy już cała powierzchnia jest ułożona płytami ażurowymi, należy wypełnić ich puste przestrzenie. Najczęściej używa się do tego żwiru, ziemi ogrodniczej, grysu czy też obsiewa się je trawą. To rozwiązanie jest niezwykle popularne, ponieważ wprowadza jednocześnie dużo zieleni do otoczenia.

Gdzie szukać płyt ażurowych?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dostępną na Kostbet.pl. Jesteśmy polską, rodzinną firmą działającą na rynku od 1998 roku. Oferujemy różnego rodzaju rozwiązania z betonu, zarówno kostkę brukową, płyty ażurowe, galanterię betonową czy krawężniki lub ogrodzenia betonowe. Wybierając produkty z naszego asortymentu mają Państwo gwarancję jakości i produkcji z najwyższej jakości materiałów.

Dzięki temu dany produkt dłużej zachowa piękny wygląd w Państwa przydomowym otoczeniu. Wybierając płyty ażurowe z naszej oferty mają Państwo pewność wyboru starannie wykonanych produktów, które są tworzone z najnowszymi trendami rynku, dzięki, którym stworzą Państwo nawierzchnie idealną na terenach zagrożonych hydrologicznie i nie tylko. Płyty ażurowe pięknie wprowadzają urozmaicenie w każdy projekt zagospodarowania ogrodu.