Jak układać palisady?

Jak układać palisady?

Palisady, to niezbędny produkt betonowy, który jest wykorzystywany na posesjach i w przydomowych ogrodach. Choć służy wzmacnianiu obrzeży chodników, podjazdów czy alejek, a także wzmacnianiu np. ogrodowych skarp, jest też elementem dekoracyjnym, a jej odpowiednia aranżacja w danej przestrzeni może sprawić, że przestrzeń ta będzie wyglądała efektownie. Przyjrzyjmy się więc temu, jakie palisady możemy kupić do ogrodu oraz jak je poprawnie układać, by dobrze wyglądały przez całe lata.

Grunt to podstawa dobrze wykonanej palisady

Tak jak w przypadku innych nawierzchni, jak chociażby podjazdy czy ogrodowe alejki – podczas układania palisady najważniejszym pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie gruntu. Od dobrze wykonanej pracy w tym zakresie zależy to, czy dana palisada będzie spełniała swoje zadania funkcjonalne, ale i estetyczne. Przygotowywanie gruntu pod palisady jest dość zależne od tego, z jaką ziemią mamy do czynienia na danym terenie – innego przygotowania wymaga podłoże bardzo piaszczyste, a innego podłoże składające się z ciężkiej, ciemnej gleby czy gliny. Jeśli naszym gruntem jest nieprzepuszczająca wody glina, trzeba na tym etapie wykonać drenaż, który odprowadzi nadmiar wody. Ważne będzie też określenie tego, na jakiej wysokości w danym miejscu znajdują się wody gruntowe. Jeśli już to wszystko wiemy, warto określić wysokość na jakiej ma się znajdować cała nawierzchnia, w tym obrzegowania oraz palisady. Bardzo ważnym elementem budowy nawierzchni i palisad jest przygotowanie podbudowy, którą wykonuje się z kruszywa. Już na tym etapie przygotowywania gruntu trzeba zdecydować jakie palisady chcemy zastosować do danej nawierzchni ich wybór musi być uzależniony od wysokości palisady i od pożądanego efektu wizualnego. Gdy grunt mamy już odpowiednio przygotowany, można się zabierać do wykonywania obramować podjazdów czy chodników a zrobić to można za pomocą krawężników czy obrzeży lub przy użyciu palisad będą rozwiązaniem najbardziej efektownym i dekoracyjnym z wymienionych rozwiązań.

Podstawowe zasady o jakich trzeba pamiętać podczas układania palisad

Palisady mają w ogrodach oraz na posesjach co najmniej kilka zastosowań. Możemy nimi obramować podjazd czy chodnik, ale najbardziej spektakularnie wyglądają one jako zabezpieczenia ogrodowych skarp i wzniesień lub też wykorzystane jako obramowania kwietników, drzewa, fontann, wodnych kaskad w ogrodowych sadzawkach, etc. W naszej ofercie jest bardzo duży wybór różnych rodzajów palisad począwszy od kształtów, a skończywszy na kolorystyce, można więc wybrać takie jakie swoim stylem najlepiej pasować będą do naszej ogrodowej koncepcji. Bardzo ważną zasadą jest, iż murek z palisady czy każda inna palisadowa konstrukcja musi być odpowiednio wypoziomowana  przed układaniem każdego jednego elementu warto sprawdzić to przy użyciu poziomicy. Palisada musi być także dobrze osadzona w gruncie, a można to zrobić dzięki betonu. Poszczególne bloczki palisady powinny tkwić w fundamencie na głębokości minimum 1/3 swojej wysokości.

Rodzaje palisad jakie oferuje Kost-Bet

Oferujemy dziś bardzo wiele rozwiązań, pozwalających tworzyć naprawdę efektowne aranżacje w nowoczesnych ogrodach i innych przestrzeniach, jak i tych aranżowanych w klasycznym stylu.

Dużym powodzeniem cieszą się nowoczesne palisady o prostej linii, które idealnie nadają się do najbardziej ponadczasowych i minimalistycznych projektów. Takie palisady posiadają geometryczne kształty, a ich kolorystyka to odcienie szarości ulubiony kolor nowoczesnych aranżacji. Są monochromatyczne i bardzo ciekawie współgrają wizualnie z przydomową roślinnością.

Posiadamy także nieco bardziej klasyczne rozwiązania, a do takich należą palisady okrągłe. Są to palisady idealne do wszechstronnych zastosowań i bardzo ponadczasowe świetnie prezentują się na posesjach, na których stoją domy o tradycyjnej bryle lub takie stylizowane na dawne dworki. Można je układać w łuki i okręgi, co pozwala na ładne wykończenie np. rabat czy klombów. Palisady okrągłe dostępne są w różnorodnych odcieniach brązach, czerwieniach, szarościach i graficie, co pozwala dobrać je właściwie np. do koloru dachówki lub ram okiennych.

Ostatnim przykładem palisady jest palisada łupana, która zależnie od sposobu jej aranżacji może pasować i do aranżacji bardzo nowoczesnych jak i do takich w duchu rustykalnym. Idealnie imituje naturalny kamień i dostępna jest w wielu odcieniach.