Jak siać trawę w płytach ażurowych?

Jak siać trawę w płytach ażurowych?

Wybór nawierzchni jaką chce się wykorzystać do aranżacji przydomowego otoczenia nie jest łatwym zadaniem. Należy wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale również uwarunkowania terenu. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest kostka brukowa. Częstym wyborem zwłaszcza u amatorów eko rozwiązań oraz na terenach zagrożonych hydrologicznie, gdzie ważne jest zachowanie naturalnego bilansu wodnego są płyty ażurowe.

Dzięki zastosowaniu takiej nawierzchni woda może być odprowadzana do podłoża zdecydowanie szybciej niż w przypadku tradycyjnej kostki brukowej, gdzie odbywa się to za pomocą jedynie spoin między elementami kostki brukowej. W przypadku płyty ażurowej są to duże przestrzenie, które najczęściej wypełnia się grysem lub trawą. Sprawia to, że uzyskuje się bardzo ciekawy efekt przypominający właśnie ażurową formę. Poza tym jest to ekologiczne rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w obecne trendy.

Poza tym ten materiał świetnie pasuje do wszelkich rustykalnych projektów, a także idealnie pasuje do ogrodowych ścieżek.

Jak wypełnić przestrzeń w płycie ażurowej trawą?

Chcąc posadzić trawę w przestrzeniach między ażurowymi płytami należy zacząć od wybrania odpowiedniej mieszanki traw. Warto wybrać takie, które są odporne na deptanie jak mieszanki rekrutacyjne. Należy wyznaczyć odpowiedni kształt w miejscu gdzie płyty mają zostać położone, następnie odpowiednio przygotować ten teren. Należy zrobić wykop na około 1-2% spad. Jego głębokość jest uzależniona od przeznaczenia, inna będzie w przypadku podjazdu dla samochodów osobowych, a inna dla takich, po których będzie się tylko chodziło.

Często również trzeba zastosować krawężniki po bokach wykopu. Spód należy ubić bardzo dokładnie zagęszczarką. Później rozkłada się warstwę piasku. Jej grubość zależy również od rodzaju przeznaczenia docelowej nawierzchni. Następnie układa się na niej kostkę zostawiając dystans od poszczególnych elementów korzystając z poziomicy, aby sprawdzać na bieżąco czy elementy leżą równo. Tak otrzymaną nawierzchnię należy ubić zagęszczarką. Kiedy płyty ażurowe zostaną już ułożone w odpowiednim miejscu spoiny należy wypełnić urodzajną ziemią. Najlepiej, jeśli wymiesza się ją z kompostem. Dobór odpowiedniej gleby jest niezwykle istotny. Jest ona nie tylko podłożem dla zasianej trawy, ale również stanowi o przepuszczalności nawierzchni co jest bardzo ważne na terenach zagrożonych hydrofobicznie. Z tego względu gleba, która znajdzie się w spoinach powinna być bogata w składniki organiczne.

Należy zwrócić uwagę na to, żeby nie wybrać ziemi zbyt gliniastej, ponieważ szybko wytworzy ona nieprzepuszczalną skorupę. Zbyt piaskowa natomiast za szybko wniknie w głąb nie nawadniając trawy. Po doborze odpowiedniej gleby można wysypać ją w spoiny, a następne zacząć sianie trawy z wybranej odpornej na deptanie mieszanki. Można to robić na kilka sposobów. Sypiąc oddzielnie nasiona w każdą spoinę lub bezpośrednio na całą powierzchnię, dzięki czemu zaoszczędzi się czas zwłaszcza przy dużych powierzchniach.

Gdzie szukać płyt ażurowych?

Płyty ażurowe są ciekawym wyborem do aranżacji przydomowego otocznia i przy zastosowaniu wysiewania spoin trawą można uzyskać piękny efekt odcięcia jej zieleni od szarości betonu. Szukając idealnej płyty ażurowej zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy rodzinną firmą działającą od 1998 roku na rynku. Jesteśmy w pełni polskim producentem kostki brukowej i rozwiązań z galanterii betonowej. Szczycimy się setkami opinii zadowolonych klientów.

Wybierając nasze produkty mają Państwo gwarancję najwyższej jakości i staranności wykonania. Do produkcji wykorzystujemy materiały najwyższej jakości. Wybierając płyty ażurowe z naszej oferty stworzą Państwo piękne i przede wszystkim ekologiczne otoczenie swojego domu. W naszej ofercie posiadamy również szeroki wybór tradycyjnych kostek brukowych, płyt tarasowych, betonowych ogrodzeń, murków, stopni schowych i różnego rodzaju galanterii betonowej.