Jak przygotować kostkę na wiosnę?

Jak przygotować kostkę na wiosnę

Jak przygotować kostkę na wiosnę?

Wiosna to czas, gdy wręcz „wyrywamy się” do prac ogrodowych. Kusi nas słońce, ciepło i chcemy, by nasza posesja na wiosnę prezentowała się ładnie i świeżo. Poza przycinaniem krzewów, drzewek czy odświeżaniem trawnika, warto zadbać w tym czasie także o kostkę brukową wokół domu. Musi być ona oczyszczona po zimie, warto ją również zaimpregnować. Jak zająć się więc kostką brukową wiosną?

Kostka wymaga pielęgnacji

Nie wystarczy ułożyć kostki brukowej i o niej zapomnieć. Jeśli chcesz, by spełniała ona swoje funkcje przez długie lata i by wyglądała nienagannie, warto o nią dbać – chociaż dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Na wiosnę kostka brukowa będzie wymagała dokładnego oczyszczenia oraz zaimpregnowania. Po zimie kostka może wyglądać nienajlepiej, posiadając na sobie ślady zacieków po soli drogowej, oleju, resztki piasku, brud z błota pośniegowego, etc. Szczególnie mocno zabrudzona bywa ta nawierzchnia, która znajduje się szczególnie blisko ruchliwej ulicy lub jest intensywnie użytkowana. Brudu nie można na kostce pozostawić – nie dość, że nie wygląda to estetycznie, to pozostająca na kostce np. sól drogowa, może odbarwić nawierzchnię.

Kwiecień to idealny czas, by dostrzec wszelkie mankamenty, które pojawiły się zimą i podjąć się ich usunięcia. Pierwszym krokiem niech będzie dokładne zamiecenie nawierzchni. Usunięcie wszelkiego kurzu, piasku, liści czy gałęzi pozwoli spojrzeć dokładnie na całość i jest pierwszym krokiem do wiosennego oczyszczenia kostki.

Wyczyść kostkę

Po zamieceniu kostki, drugim krokiem jest wyczyszczenie jej. W wielu przypadkach wystarczy jedynie woda pod ciśnieniem – kostkę więc można umyć myjką ciśnieniową. Sama woda wystarczy zwłaszcza wtedy, jeśli kostka była wcześniej odpowiednio zaimpregnowana. Plamy z oleju czy inne tłuste zabrudzenia można wywabić płynem do naczyń, w większości przypadków będzie on skuteczny.

Istnieją jednak zabrudzenia, zacieki czy plamy z tłuszczu, któe wymagają użycia specjalistycznej chemii. Na rynku jest wiele czyszczących preparatów, dedykowanych kostce brukowej. Trzeba jednak pamiętać, by na początku wykonać próbę czyszczenia w miejscu, które jest mniej widoczne, co pokaże nam jak kostka reaguje na dany produkt czyszczący. Do czyszczenia kostki brukowej należy stosować jedynie pewne i rekomendowane preparaty chemiczne lub też powierzyć to zadanie specjalistycznym firmom robiącym to zawodowo.

Dobre preparaty chemiczne wyczyszczą kostkę z zabrudzeń atmosferycznych jak i z wszelkich nalotów, a nawet z mchu. Wybierając taki preparat należy bardzo dokładnie przeczytać jego opis na etykiecie, sprawdzić, do czego jest dedykowany, jakich efektów można oczekiwać używając go i czy jest przeznaczony także do barwionych nawierzchni. Preparaty o szerokim zastosowaniu będą świetne nie tylko do użycia na nawierzchniach z kostki, ale i do betonu, cegły, kamienia i podobnych powierzchni.

Impregnacja

Jedni impregnują kostkę brukową, inni nie. Niepodważalnym jednak jest, iż zabezpieczenie kostki impregnatem znacząco wpływa na jej wytrzymałość i trwałość. Impregnatów warto używać także ze względów praktycznych i estetycznych – zaimpregnowaną kostkę łatwiej jest wyczyścić, ponadto impregnat podkreśla jej kolor. Powłoka tworzona na powierzchni kostki przez impregnat, ogranicza ponadto pojawianie się na niej mchów czy innych porostów.

Przed impregnacją nawierzchnia z kostki musi być dobrze wyczyszczona i osuszona. Do impregnacji używa się gotowych preparatów, które ograniczają znacząco wsiąkanie w kostkę wody, olejów czy smarów, które mogłyby ją trwale zabrudzić czy nawet zniszczyć. Impregnat chroni ponadto kostkę przez działaniem opadów, a nawet zwiększa jej wytrzymałość na mróz. To sporo zalet, które przemawiają za tym, by wiosną pokusić się o zaimpregnowanie swojej kostki.

Wiosna to najlepszy czas, by zadbać o nawierzchnie z kostki brukowej. Dzięki dokładnemu oczyszczeniu kostki i zaimpregnowaniu jej, nie potrzeba robić przy niej już nic więcej. Czyszczenie kostki warto wykonać wiosną i jesienią, by przez resztę roku cieszyć się trwała i estetyczną nawierzchnią wokół domu.