Jak pozbyć się wykwitów ?

Jak pozbyć się wykwitów solnych

Jak pozbyć się wykwitów ?

Kostka brukowa to zdecydowanie jedna z najbardziej eleganckich i uniwersalnych nawierzchni. Świetnie sprawdza się na podjazdach, wokół wejścia do budynku, na ogrodowych alejkach oraz na tarasie. Bywa jednak, iż na kostce pojawiają się nieestetyczne wykwity solne lub wapienne, które zdecydowanie ją szpecą. Jak je usuwać i jak dbać o kostkę brukową, by służyła nam całe lata?

Wykwity na kostce brukowej – osady wapienne

Ułożenie eleganckiej nawierzchni z kostki brukowej wokół domu to jedna z ostatnich inwestycji, która najczęściej wieńczy całą budowę. Gdy posesja jest ogrodzona, dom zbudowany, a nawierzchnia ułożona, zostaje nam się wprowadzić i cieszyć się dziełem, którego dokonaliśmy. Najczęściej jednak sen z powiek spędza nam biały nalot, który pojawia się na kostce i sprawia, iż nie wygląda już ona tak nienagannie. Czy jest się czym przejmować?

Absolutnie nie. Takie białe wykwity na kostce brukowej to naturalna kolej rzeczy i musimy się pogodzić z faktem, iż będą się one pojawiały nawet do 3 lat od momentu ułożenia kostki. Takie wykwity to nic innego jak osady wapienne, które z niczym nie szkodzą nawierzchni, niemniej jednak nie wyglądają estetycznie. Wykwity wapienne na kostce biorą się stąd, iż stabilizowaniu ulega beton, a wpływ na to mają m.in. warunki atmosferyczne. Związki wapnia wchodzą w reakcję z wilgocią, która spowodowana jest chociażby opadami – stan ten jest przejściowy, niemniej trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż wykwity wapienne pojawiać się mogą nawet do 3 lat od czasu ułożenia kostki brukowej. Szybciej ustąpią tam, gdzie nawierzchnia jest niezadaszona – w sposób naturalny wypłucze je deszcz.

Jeśli wybierzemy się do  marketu budowlanego lub siedzimy naszej firmy znajdziemy w nim także preparaty dedykowanych usuwaniu takich wykwitów. Przed użyciem takowego środka warto w mniej widocznym miejscu wykonać próbę jego działania i sprawdzić czy będzie on skuteczny i bezpieczny dla danej nawierzchni. Środki tego typu wnikają w strukturę betonu na kilka milimetrów, dzięki czemu trwale usuwają wykwity wapienne. W przypadku używania jakiejkolwiek chemii do kostki brukowej należy robić to tak jak wskazuje instrukcja. W innym wypadku możemy zniszczyć nawierzchnię, np. nieestetycznie ją odbarwiając.

Wykwity

Innym rodzajem wykwitów jakie pojawić mogą się na kostce brukowej są wykwity solne. Te pojawiają się najczęściej w trakcie zimy, gdy za pomocą soli topimy śnieg i lód na różnych nawierzchniach. Wykwity solne jak i te wapienne wyglądają zdecydowanie niedobrze na kostce i warto je wyeliminować. Z tego typu wykwitami można sobie poradzić tak samo jak w przypadku wykwitów wapiennych. Istnieje także wiele preparatów w formie koncentratu, które rozcieńcza się z wodą i roztworem eliminuje się nieestetyczne smugi. Preparaty takie rozprowadzamy po nawierzchni, dajemy im chwile, by zadziałały, a następnie obficie spłukujemy z kostki wodą. Jeśli zimą chcemy pozbawić się wykwitów solnych, to zmywać je należy tylko w temperaturach dodatnich – najlepiej, by na dworze było minimum 8 – 10 stopni Celsjusza, co zagwarantuje efektywne działanie składników zawartych w preparatach myjących czy konserwujących.

O kostkę brukową warto dbać, a wtedy będzie ona nas zachwycać swoim pięknym wyglądem nawet całe dekady. Warto sięgać po wysokiej jakości preparaty impregnujące, które mają różne właściwości, działają zwłaszcza hydrofobowo. Najlepsze na rynku preparaty działają na kilka różnych sposobów. Nie dość, iż usuwają wszelkie wykwity to jeszcze intensyfikują kolor kostki, czyszczą powierzchnię, a także świetnie ją odświeżają wizualnie.