Jak obliczyć kamień pod kostkę?

Jak obliczyć kamień pod kostkę

Jak obliczyć kamień pod kostkę?

Kostka brukowa to nadal najchętniej wykorzystywana nawierzchnia. Jest to popularny materiał, z którego wykonuje się solidne podjazdy, chodniki, tarasy, ogrodowe ścieżki, parkingi, itp. To świetny rodzaj nawierzchni zarówno do użytku prywatnego jak i do inwestycji publicznych. By kostka dobrze spełniała swoje zadanie i była wytrzymała, trzeba ją jednak odpowiednio ułożyć. Do tego potrzeba chociażby solidnej podbudowy z kamienia.

Podbudowa pod kostkę brukową

Układanie kostki brukowej jest z jednej strony proste, jednakże wymaga wykonania kilku czynności, solidnie i dbale. To ważne, by dana nawierzchnia była wytrzymała – zwłaszcza jeśli ma się ma niej odbywać cięższy ruch kołowy. Niezwykle istotnym etapem układania kostki brukowej jest wykonanie pod nią podbudowy. Podbudowa to warstwa, która zapewnić ma stabilność nawierzchni, będąc dla niej bardzo solidnym fundamentem. Dobrze wykonana podbudowa sprawi, iż nawierzchnia z kostki będzie wytrzymała i będzie służyła bez problemów przez długie lata.

Dlaczego nawierzchnia dzięki podbudowie staje się trwała i wytrzymała? Otóż podbudowa sprawia, iż nacisk i obciążenia z bruku na rodzimy grunt są przenoszone równomiernie. Dzięki temu kostka brukowa się nie zapada, nie pęka, poszczególne jej elementy się nie przesuwają względem siebie, etc. Jest to warstwa, która choć niewidoczna, odgrywa niezwykle ważną rolę. Dobrze wykonana podbudowa gwarantuje, iż nawierzchnia nie będzie wymagała wykonywania żadnych poprawek, co często mogłoby generować dodatkowe koszty i zdecydowanie być czaso- oraz pracochłonne.

Trzeba pamiętać, iż nawierzchnię z kostki brukowej układamy zawsze w oparciu o sposób jej dalszego użytkowania – zawsze biorąc pod uwagę, czy będzie ona narażona na duże czy na niewielkie obciążenia. Odpowiednio wykonana nawierzchnia zapewnia jej dobrą nośność, stabilność i bezproblemowe użytkowanie nawet przez dekady.

Wykonując podbudowę trzeba pamiętać o wykonaniu odpowiedniego spadu (2,5 – 4%) tak, by deszcze mogły bez problemu spływać z nawierzchni, nie zatrzymując się na niej i nie uszkadzając jej. Kruszywo (kamień) kładziony jako podbudowa musi być układany warstwowo, etapami i według zasady od najgrubszej gradacji do najmniejszej. Kruszywo musi być następnie odpowiednio zagęszczone i utwardzone. Warto zadbać o to, by podbudowa była przepuszczalna dla wody, zwłaszcza jeśli ma znaleźć się pod nawierzchnią narażona na większe obciążenia. Zaleca się więc, by podbudowa ta wykonana była z większych kamieniu jak grys, tłuczeń, żwir.

Ile kruszywa potrzebujesz na wykonanie podbudowy?

Przed tobą zakup kruszywa pod podbudowę? Na początku warto obliczyć, ile materiału będziemy potrzebować! Aby dowiedzieć się, ile kruszywa będziesz potrzebować do wykonania podbudowy pod kostkę, musisz znać powierzchnię układanej nawierzchni. Nasi fachowcy także zawsze doradzą w tej kwestii, ale i dla nich taka informacja będzie kluczowa. Powierzchnię należy następnie pomnożyć przez grubość warstwy kamienia jaką zamierzamy ułożyć. Wynik mnoży się następnie przez współczynnik zagęszczenia (1,2 – 1,3), a całość przelicza następnie na tony.

Dla przykładu: powierzchnia 150 mkw, grubość warstwy 0,3 m, współczynnik zagęszczenia 1,2.

A więc: 150 x 0,3= 45 metrów sześciennych

45 x 1,2 = 54 metrów sześciennych

54 x 1,7 = 91,8 ton

Zanim przystąpisz do prac związanych z układaniem nawierzchni, warto sobie wszystko przekalkulować i sprawdzić. W razie pytań lub wątpliwości Nasi fachowcy zawsze służą niezbędnym wsparciem merytorycznym.