16 paź Jak montować ogrodzenie łupane?
Tak jak wiele mamy dziś do wyboru pięknych brył domów, tak też staramy się za tym nadążać i tworzyć coraz ciekawsze rozwiązania w postaci ogrodzeń. Jednymi z najbardziej efektownych typów ogrodzeń są ogrodzenia łupane, które tworzy się przy wykorzystaniu naturalnych łupanych kamieni lub łupanej cegły. Taki typ ogrodzeń nie dość, iż jest ogrodzeniem trwałym to jeszcze bardzo estetycznym i wygląda niezwykle prestiżowo. Przyjrzyjmy się więc dziś dość szczegółowo temu, czym jest ogrodzenie łupane, gdzie będzie pasować, a także jak je stworzyć.
Czym jest ogrodzenie łupane?
Ogrodzenie łupane to idealny wybór dla osób, które są pod urokiem naturalnego kamienia i chętnie wykorzystują go oraz elementy łudząco go naśladujące w aranżacjach swoich posesji, a nawet na elewacjach domów. Najczęściej ogrodzenie takie robi się z gotowych już modułów konstrukcyjnych, które łączy się ze sobą. To od nas zależy, jakie ogrodzenie łupane wybierzemy, kolorystyka jest bardzo różnorodna, proponujemy odcienie od bieli, grafitów, przez czekoladowe, aż po odcienie złotej jesieni czy wanilii. Kolor ogrodzenia dobiera się do elewacji domu, koloru dachówki, a także kolorystyki nawierzchni ułożonej na posesji wszystko powinno nienagannie się komponować.
Do jakich aranżacji pasuje ogrodzenie łupane?
Ogrodzenia i cegły łupane można dobrać do wielu aranżacji, sęk w tym, by trzymać się np. kolorystyki, inna będzie korzystna dla stylu nowoczesnego i minimalistycznego, a inna dla klasyki.
Do domów nowoczesnych i bardzo prostych poleca się ogrodzenie łupane, które poza pustakami posiada też metalowe przęsła – eleganckie, ale i surowe. Nie bez znaczenia będą tutaj symetryczne formy oraz kolorystyka – od bieli, przez szarości, aż po odcienie antracytowe.
Posesja klasyczna wymaga ogrodzenia bardziej „ciepłego” – cegłę łupaną można w tym przypadku uzupełnić np. elementami z drewna, dekoracyjnymi łukami, etc. Kolorystyka stylu klasycznego to brązy i beże.
Jak prawidłowo zamontować ogrodzenie łupane?
Ogrodzenie łupane jest polecane tym, którzy chcą efektywnego, a zarazem bardzo wytrzymałego ogrodzenia. Cechuje się ono trwałością i zdecydowanie jest to ogrodzenie na długie lata.
Pierwszym krokiem do wykonania ogrodzenia łupanego jest właściwy projekt i zamysł tego jak to ogrodzenie finalnie ma wyglądać. Warto wybrać się na ogród wystawowy i wybrać bloczki ogrodzeniowe o odpowiedniej grubości, kolorystyce i rozmiarach.
Wykonywany on jest na zbrojeniach, które zalewane są betonem. Montaż ogrodzenia łupanego to standardowo kilka kroków, wśród których wymienić można: budowę fundamentu pod ogrodzenie, montaż ogrodzenia łupanego, montaż daszków oraz końcowa impregnacja i konserwacja ogrodzenia.
Pierwszym krokiem przy wykonywaniu fundamentów jest zrobienie ław fundamentowych – powinny być one zrobione odpowiednio głęboko, by nie ulegały przemarzaniu. Kolejne kroki to ułożenie zbrojenia pionowego w miejscach, gdzie mają znajdować się słupki i zbrojenia poziomego w fundamencie. Na fundamencie należy także zamontować izolację poziomą, która będzie stanowiła dla niego funkcję ochronną.
Montaż ogrodzenia łupanego polega na ścisłym układaniu bloczków ogrodzeniowych jeden obok drugiego i pilnowaniu, by nie pojawiały się między nimi żadne odchylenia w pionie ani w poziomie. Pustaki łupane łączy się za pomocą kleju montażowego. Trzeba to zrobić dokładnie i poprawnie, by wszystko bez problemu zalać następnie betonem. Beton należy dobrać tak, by miał odpowiednie właściwości, był wykonany z dobrej jakości cementu. Zaleca się wybierać beton C20/25. Nie można oczywiście zapomnieć o montażu uchwytów pod przęsła montujemy je podczas budowy ogrodzenia.
Montaż daszków na ogrodzeniu z pustaków
Kolejny krok to montaż daszków na powstałym już ogrodzeniu. Daszki to ten element całego ogrodzenia, który zdecydowanie najbardziej nastawiony jest na działanie złych czynników atmosferycznych oraz na zabrudzenia. Daszki montuje się przy użyciu kleju montażowego.
Gdy ogrodzenie jest już wykonane, warto je odpowiednio zaimpregnować, a zrobić to można za pomocą specjalistycznych środków, które zabezpieczają ogrodzenie. Proszę pamiętać o tym aby sprawdzić przed impregnacją ogrodzenie i daszki, czy są czyste, suche i bez ewentualnych wykwitów.