12 lut Jak dbać o kolor kostki brukowej?
Kostka brukowa pozostaje wciąż najchętniej wybieranym rodzajem nawierzchni na prywatnych posesjach jak i w przestrzeni publicznej. Nic w tym dziwnego – wszak jest bardzo estetyczna, trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli odpowiednio będziesz ją pielęgnował, z pewnością nawierzchnia z kostki posłuży Ci nawet dekady. Co w przypadku, gdy kostka zaczyna tracić kolor? Są na to odpowiednie rozwiązania.
Zabrudzenia, zielony nalot czy plamy – czyli jak wyczyścić kostkę i przywrócić jej kolor
Każda powierzchnia ma z czasem prawo się zabrudzić, również ta wyłożona kostką brukową. Ułożona rok, 5 lat czy dekadę temu kostka jest ciągle narażona na działanie deszczu, słońca, mrozu, na zabrudzenia smarami z aut, benzyną czy powstaniem innego rodzaju plam. Tego typu zabrudzenia sprawiają, iż kolor kostki brukowej znika gdzieś pod nimi, może także zacząć blaknąć lub odbarwiać się. Pierwszym i niezbędnym krokiem będzie więc dokładne wyczyszczenie kostki brukowej ze wszelkich plam i nalotów, jakie się na niej pojawiły.
Pamiętaj, jeśli Twoja nawierzchnia z kostki jest nawet silnie zabrudzona, to jeszcze nie powód, by wymieniać ją na nową. Czasem wystarczy mocny strumień wody pod ciśnieniem, czasem zastosowanie gotowych preparatów czyszczących, które poradzą sobie z uciążliwymi i nieestetycznymi zabrudzeniami.
Jeśli więc Twoja nawierzchnia jest zabrudzona, a przez to zatraciła swój kolor i estetykę, spróbuj ją umyć za pomocą myjki ciśnieniowej. Dla wzmocnienia skuteczności mycia możesz dodać także trochę płynu do naczyń. Ten sposób sprawdzi się w przypadku niektórych plam z soli drogowej czy też zielonego nalotu – ten uwielbia występować tam, gdzie nawierzchnia jest osłonięta od światła słonecznego.
Tłuste, świeże plamy możesz spróbować wyczyścić płynem do naczyń lub zasypać piaskiem, a następnie je spłukać. Jeśli plamy lub naloty są ciężkie do usunięcia, warto sięgnąć po specjalistyczną chemię dostępną w sklepach budowlanych.
Kostka straciła kolor?
Słońce, opady deszczu lub inne czynniki sprawiły, że Twoja nawierzchnia nie ma już tak intensywnego koloru jak na początku? Na szczęście na to także są sposoby. Wybierając nawet najwyższej jakości kostkę istnieje ryzyko, iż po kilku sezonach może ona lekko wyblaknąć, a z czasem nawet mocniej tracić swój kolor. Wpływ mają na to głównie promienie UV, ale także ścieranie się górnej powierzchni kostki na skutek użytkowania, itp.
Odbarwianie się kostki jest problematyczne, ponieważ kostka to nie tylko wygodna i trwała nawierzchnia, ale i dekoracja posesji. Gdy traci kolor, staje się zdecydowanie mniej estetyczna i mniej wizerunkowo pasująca do kolorystyki budynku czy ogrodzenia, z którymi dotąd była kolorystycznie zgrana.
Nie ma co popadać w panikę, ponieważ świeży odcień kostki można przywrócić za pomocą preparatów dostępnych w siedzibie firmy. Niektóre z nich po zaaplikowaniu tworzą efekt „mokrej kostki”, co zdecydowanie intensyfikuje jej kolor. Jeśli jednak naszym celem jest dodanie kostce pigmentu, mamy możliwość wybrać specjalne impregnaty koloryzujące do tego rodzaju nawierzchni.
Impregnat koloryzujący do kostki – jak go użyć?
Impregnaty koloryzujące dedykowane są chłonnym podłożom, które są w stanie przyjąć barwnik. Dzięki tego typu produktom można odświeżyć kolor kostki brukowej lub uzyskać całkiem nową barwę nawierzchni. Dobre impregnaty nie tylko służą koloryzacji kostki, ale także odpowiednio ją i kolor zabezpieczają – przed zabrudzeniami różnego rodzaju oraz przed działaniem czynników atmosferycznych na nawierzchnię.
Odpowiedniej klasy impregnaty zabezpieczają także kostkę przed pojawianiem się na niej grzybów, porostów czy wszelkich innych wykwitów i mchów. Impregnaty dostępne są w wielu kolorach, dlatego można je dokładnie dobrać do własnych potrzeb.
Impregnat koloryzujący należy aplikować zgodnie z zasadami opisanymi przez producenta. Najłatwiej nakładać go wałkiem lub opryskiwaczem niskociśnieniowym. Zależnie od oczekiwanego efektu można nałożyć jedną lub kilka warstw.