Dlaczego kostka brukowa się rusza i jak to naprawić?

jak naprawić ruszającą się kostkę brukową

Dlaczego kostka brukowa się rusza i jak to naprawić?

Chodniki, podjazdy, alejki ogrodowe, przestrzeń prywatna jak i publiczna – kostka brukowa to materiał budowlany, który stosowany jest powszechnie i chętnie. Jest tak popularna, ponieważ jest wytrzymała, praktyczna, a nade wszystko bardzo dekoracyjna i estetyczna. Jednak by nawierzchnia z kostki brukowej była trwała, musi być odpowiednio ułożona i osadzona w podłożu. Co zrobić, by kostka brukowa nie ruszała się i by dana nawierzchnia mogła być użytkowana przez lata?

Zalety nawierzchni z kostki brukowej

Kostka brukowa jest wszędzie – wokół domów, placówek publicznych i w wielu innych miejscach. Jest tak dlatego, że to bez wątpienia jeden z najbardziej praktycznych i estetycznych sposobów na nawierzchnię. Robi się z niej podjazdy, chodniki, alejki, nawet schody. Jakie jeszcze zalety, poza wszechstronnością zastosowania, ma kostka brukowa? Otóż kostka brukowa jest przede wszystkim materiałem wysoce odpornym – jest odporna na uszkodzenia, na warunki atmosferyczne, na mróz, na ścieranie czy obciążenia.

Kostka brukowa poddawana jest procesowi wibroprasowania, a to właśnie on nadaje jej odpornych cech. To rodzaj nawierzchni, który stosunkowo łatwo jest ułożyć, ale także zdemontować, jeśli zachodzi taka potrzeba. Kostka brukowa poddawana jest także, na etapie produkcji, procesowi hydrofobizacji. Proces ten ma uodpornić ją na działanie wody oraz na wszelkie procesy erozyjne. I w końcu – mało jaki materiał jest równie estetyczny co kostka brukowa. Dostępna jest ona w różnych kształtach i kolorach, co pozwala tworzyć z niej nieskończenie wiele aranżacji, tych klasycznych jak i bardzo nowoczesnych.

Dlaczego kostka brukowa ulega poluzowaniu?

By nawierzchnia prezentowała się nienagannie i spełniała swoją funkcję, powinna być odpowiednio ułożona. Bywa jednak tak, iż kostka brukowa zaczyna się „ruszać” i ulega poluzowaniu. Najczęściej dzieje się tak na skutek ułożenia jej na niedokładnie ułożonym kruszywie oraz na podłożu, które nie jest odpowiednio mocno ubite czy utwardzone. Tak więc poluzowywanie się kostki to najczęściej wynik źle wykonanych prac na etapie podbudowy. Dlatego tak ważnym jest, by prace wykonane były profesjonalnie.

Podbudowa nie może być zbyt cienka (zwłaszcza, jeśli nawierzchnia jest narażona na znaczne obciążenia), nie może być wykonana ze źle dobranych surowców, nie może także zabraknąć wykonania ostatniej warstwy podbudowy jaką jest mieszanina piasku razem z cementem. Układając kostkę brukową trzeba także zachować niezbyt duże, a przede wszystkim równe odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami nawierzchni. Zbyt duże przestrzenie także będą powodowały to, iż kostka będzie się ruszała, a cała nawierzchnia ulegnie deformacji. Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami nawierzchni nie powinny być większe niż 2-3 mm i powinny być one szczelnie wypełnione piaskiem lub drobnym grysem. Wypełnienie to jest ostatnim etapem układania nawierzchni z kostki brukowej.

Czy da się to naprawić?

Oczywiście, poluzowaną, ruszającą się kostkę brukową można naprawić. Najlepiej podjąć się remontu jak najszybciej, wtedy, gdy zauważamy jedynie pojedyncze elementy wymagające naprawy. Przyda nam się dłuto oraz stalowe haczyki, aby wyjąć poluzowane elementy kostki. Jeśli poluzowanych jest jedynie kilka elementów, można samodzielnie podjąć się naprawienia kostki.

W tym celu najczęściej wystarczy uzupełnić podsypkę z piasku, odpowiednio ją wypoziomować i wyrównać, a następnie ułożyć brakującą kostkę, przybić ją gumowym młotkiem i zafugować. Drobne naprawy nie wymagają wiele pracy i doświadczenia, jednak przy większych usterkach lepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonych brukarzy. To oni oceniają, czy wystarczą drobne prace naprawcze czy też może trzeba będzie zająć się naprawą podbudowy, a to już zdecydowanie specjalistyczne zadanie.

Jeśli szukasz kostki brukowej lub płyt betonowych celem stworzenia trwałej i estetycznej nawierzchni, sprawdź naszą ofertę. Posiadamy szeroki asortyment obejmujący wiele modeli kostki, różną ich kolorystykę i kształty. To pozwala wybrać idealnie taki materiał, który dobrze będzie korespondował z budynkiem i przestrzenią wokół niego.