Czym wypełnić kostkę brukową?

Czym wypełnić kostkę brukową?

Nawet najsolidniejsza i najładniejsza kostka brukowa nie będzie nas cieszyć długo, jeśli odpowiednio jej nie spoimy. Spoinowanie kostki brukowej, czyli wypełnianie fug, to ostatni etap układania kostki i etap bardzo ważny. Od niego zależy to, czy kostka będzie stabilna, czy poszczególne jej elementy nie będą się przesuwały. Ważne jest więc, by fuga wykonana był z odpowiedniego materiału, a także by ten materiał był odpowiednio dopasowany do tego jaką metodą układano kostkę brukową. By więc kostka brukowa prezentowała się estetycznie i by była wytrzymała, trzeba wybrać odpowiedni materiał spoinowania oraz odpowiednią technikę wypełnienia tych szczelin – co okaże się najskuteczniejsze?

Czym wypełnić fugi w kostce?

Najbardziej popularnym spoiwem do kostki brukowej jest oczywiście piasek. Jest to też metoda najstarsza, sprawdzona, bardzo łatwa do zastosowania i efektywna. Można więc powiedzieć, że skoro padło kilka takich zalet, to można śmiało jechać po piasek i fugować. Nie do końca, warto wiedzieć trochę więcej. Piasek do spoinowania kostki powinien być czysty, przepłukany – zamiast piasku może to być bazalt czy mielony granit. Jeśli piasek nie będzie odpowiednio czysty (chociażby pozbawiony ziemi, itp.) w szczelinach dość szybko mogą pojawiać się jakieś chwasty, a tego na pewno wolimy uniknąć. Piasek jest dobry z tego też powodu, iż świetnie przepuszcza wodę, a samej nawierzchni nadaje elastyczności. Ale piasek w jakimś stopniu może się oczywiście wypłukiwać, dlatego raz na jakiś czas np. raz na rok czy na dwa lata, te ubytki w kruszywie trzeba będzie uzupełniać.

Fugi na bazie żywic to kolejny sposób na spoinowanie kostki. Fugi takie sprzedawane są już jako preparaty gotowe do użycia i zdecydowanie jest to metoda dużo nowocześniejsza niż spoinowanie piaskiem. Na rynku dostępne mamy fugi, które zagęszczają się same, ale też takie, które trzeba uzupełnić wodą. Spoina na bazie żywic jest wodoprzepuszczalna oraz mrozoodporna, a także nadaje nawierzchni elastyczności – są to niewątpliwe zalety. Spoinę na bazie żywic dostać można w różnych wersjach kolorystycznych, co daje idealny wybór pod kątek kolorystyki kostki brukowej.

Inna z fug to fuga wykonywana metodą nieprzepuszczalną dla wody, na bazie cementu. Takie wodoszczelne fugi najlepiej sprawdzą się przy nawierzchni kładzionej nad stropami lub na wylewce betonowej.

Granofuga – kruszywo dekoracyjne

Granofuga to jeden z najbardziej cenionych rodzajów fug do kostki brukowej. Dlaczego? Granofuga to wyselekcjonowane łamane piaski oraz kruszywa, które stosować można w spoinach kostki brukowej na podjazdach czy ogrodowych ścieżkach, ale zastosowanie mają także jako fugi do płyt brukowych i płyt tarasowych. Granofugę można dobrać dokładnie do danej nawierzchni, jej cech, przeznaczenia oraz wyglądu. Całość będzie więc wyglądała bardzo estetycznie. Granofuga optymalnie zagęszcza szczeliny oraz nie wypłukuje się spomiędzy nich. Granofuga dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, a także może być połączeniem różnych frakcji, np.: piasku fugowego 0,25- 2 mm, grysiku fugowego 3-6mm, piasku płukanego naturalnego 2mm, etc.

Granofuga to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli zależy nam na wysokiej estetyce fug. Granofuga ogranicza do zera występowanie mrowisk czy pojawienie się jakiejkolwiek roślinności pomiędzy kostką.

Jak skutecznie wypełnić kostkę brukową? Podsumowanie

To, co wybierzemy zależy oczywiście od naszych preferencji, tego co nam się podoba oraz jakim budżetem dysponujemy. Wybierając fugi do kostki warto także wziąć pod uwagę to, jakie obciążenia będzie przyjmowała nawierzchnia, na której chcemy zastosować fugę.

Jeśli będzie to nawierzchnia, na której będzie odbywał się ruch pieszy i lekki ruch kołowy 2,5 tony, może wystarczyć sam piasek do spoinowania, ewentualnie któraś z fug na bazie żywicy. Jak już wspomniano, są to spoiny całkowicie przepuszczalne dla wody, trzeba tylko podczas fugowania zadbać o to, by szczeliny było dokładnie wypełnione.

Jeśli zaś zależy nam zarówno na wytrzymałości jak i na zadowalającym efekcie wizualnym- fugujemy np. podjazd i alejkę przed domem – zdecydowany wybór powinien paść na granofugę.